Znacie taki prosty przepis na śledzie smażone w zalewie octowej? Osobiście takie właśnie śledzie w zalewie octowej jak na zdjęciu widzicie kojarzy mi się on z wakacjami nad morzem, ze świętami, z babcią, choinką i dziecięcymi emocjami. Jak wiadomo śledzie smażone w zalewie octowej można kupić w sklepie lub przygotować samemu. Na sklepowych półkach znajdziecie takie śledzie pod nazwą śledzie opiekane, lub właśnie śledzie smażone. Są one ciekawą alternatywą dla innych, popularnych na polskich stołach, przepisów na śledzia. Takie śledzie smażone w zalewie octowej należy przygotować co najmniej 24 godziny wcześniej, przed planowana konsumpcją. Muszą się one przegryźć ale warto poczekać.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie smażone w zalewie octowej (śledzie smażone) – składniki:
- 1 kg płatów śledziowych (świeże płaty śledziowy ze skórą, jednak bez głowy i kręgosłupa)
- kilka łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- sól oraz pieprz mielony do smaku
- olej do smażenia
- Zalewa:
- 3 cebule
- 2/3 szklanki wody
- 60-80 ml octu winnego lub ryżowego, może być też spirytusowy
- 80-100 ml oleju
- 2 łyżki cukru
- 5 goździków
- 1 łyżeczka pieprzu w ziarenkach
- 3 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
Śledzie smażone w zalewie octowej – przygotowanie:
- Śledzie trzeba opłukać pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Posypać sola oraz pieprzem. Obtoczyć w mące i smażyć na złoto, z obu stron na rozgrzanym oleju. Średnio zajmuje to po 90 sekund z każdej strony
- Śledzie układam na talerzu.
- Cebulę kroję w plasterki.
- Do garnka wlewam wodę ocet, olej, dodaję cukier, goździki i pokrojoną cebulę. Gotuję około 8 minut. Do zalewy dodaję ziele, pieprz i listek laurowy. Gotuje jeszcze 2 minuty. Studzę.
- Na dno słoika lub innego pojemnika wkładam porcje cebuli, układam ciasno ryby, na wierzchu cebulę i zalewam dokładnie marynatą – zalewą. Zamykam szczelnie, wstawiam do lodówki. Podaję następnego dnia.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Świeże czyli jakie? Solone czy zielone?
Powiem szczerze, że śledzi w takiej postaci jeszcze nie jadłam. Święta będą dobrą okazją by ich spróbować. Przepis dodaję zatem do ulubionych :)
Beata – surowe, leżące na lodzie.
Witam.Śledzie nie mogą być podane na drugi dzień,ponieważ ości w rybie nie zmiękną.Najlepiej jeść po paru dniach.Tak podawała je moja teściowa :).Pozdr
Cześć ? proszę o podpowiedź ile te śledzie opiekane moga postać w zalewie?
Alicja – kilka dni w lodówce spokojnie.
Mieszkamy nad morzem i wcześniej robiliśmy dotąd śledzie w zalewie z prostego przepisu bez cukru. Ale polubiliśmy właśnie tę wersję z cukrem i goździkami :) Super. Kolejne właśnie się robią :)