Ponieważ sezon trwa to zapraszam na śledzie smażone w zalewie octowej z cebulą. Śledzie smażone bardzo lubią moi rodzice i chyba nawet bardzie tata, niż mama. Przyznaję, robię je rzadko, głównie ze względu na okrutny zapach smażonego śledzia. To trzeba przeboleć. Śledź jako tłusta ryba i taka tranowa bardzo intensywnie pachnie podczas smażenia. Jedni lubią ten zapach, inni wprost przeciwnie. Śledzie smażone, zanurzone w słodko kwaśnej zalewie octowej z cebulą kojarzą mi się z wakacjami. Pamiętam, że taka mama przygotowywała tak ryby słodkowodne podczas lata. Jak widać, jest to przepis łatwy do modyfikacji i zastosowania przez cały rok nie tylko w odniesieniu do tytułowych śledzi. Rodzice zażyczyli sobie moje śledzie smażone w zalewie octowej na święta więc zrobiłam jak widać na załączonym obrazku. Co ważne, do przepisu na śledzie smażone w zalewie octowej potrzebne są świeże śledzie, tuszki lub płaty ze skórą, pisze o tym, żeby nikt nie smażył takich śledzi z beczki. Nadają się jeszcze prawdziwe matiasy, które można kupić w postaci mrożonej. Po rozmnożeniu rybę się soli, panieruje i smaży, postępując jak w przypadku świeżych tuszek. A czy ty, lubisz śledzie smażone w zalewie octowej?
ŚLEDZIE SMAŻONE
Śledzie smażone – składniki:
- 1 kg płatów śledziowych lub tuszek śledziowych bez głowy i wnętrzności
- kilka łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej takiej jak do chleba lub bułka tarta pszenna lub certyfikowana bezglutenowa
- sól oraz pieprz mielony do smaku
- olej do smażenia
- ZALEWA:
- 3 cebule
- 2/3 szklanki wody
- 60-80 ml octu winnego lub ryżowego, może być też spirytusowy
- 80-100 ml oleju
- 2 łyżki cukru
- 5 goździków
- 1 łyżeczka pieprzu w ziarenkach
- 3 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
Śledzie smażone – przepis:
- Śledzie trzeba opłukać pod bieżącą wodą. Posypać solą oraz pieprzem. Obtoczyć w mące lub bułce tartej i smażyć na złoto, z obu stron na rozgrzanym oleju. Średnio zajmuje to po 3 minuty z każdej strony na średnim ogniu.
- Śledzie układam na talerzu.
- Cebulę kroję w plasterki.
- Do garnka wlewam wodę ocet, olej, dodaję cukier, goździki i pokrojoną cebulę. Gotuję około 8 minut. Do zalewy dodaję ziele, pieprz i listek laurowy. Gotuje jeszcze 2 minuty. Studzę.
- Na dno ceramicznej formy lub jakiegoś innego pojemnika wkładam porcje cebuli, układam ciasno ryby, na wierzchu cebulę i zalewam dokładnie marynatą – zalewą. Zamykam szczelnie, wstawiam do lodówki. Podaję następnego dnia. Śledzie smażone w zalewie octowej są absolutne klasycznym daniem zimowym!
ŚLEDZIE przepisy:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Dzisiaj zapraszam na śledzie pikantne z cebulą, majerankiem, czosnkiem, pieprzem kolorowym, listkami laurowymi, ziele angielskim, olejem i cytryną! Bardzo wyraziste smaczne, śledzie pikantne są po prostu pyszne!
Zapraszam na śledzie smażone w zalewie octowej, takie w sumie niezwykle klasyczne i znane mi od dziecka!
Dziwię się niektórym komentatorom. Ja nie jadam słodkich ciast, ale nie wypisuję pod każdym przepisem „cukier, o nie, nie, nie”
A Matjasy się nadają do tego przepisu?
Stan – surowe?