Muszę przyznać, że takie śledzie w oleju to tradycyjny, sprawdzony i dobry przepis na polskie śledzie. Wigilia to czas, gdy właśnie śledzie w oleju pojawiają się na stołach w całym kraju. Często już pod koniec jesieni rozpoczyna się sezon na te tłuste ryby i trwa nieprzerwanie aż do wiosny. Śledzie w oleju są najpopularniejszymi polskimi śledziami. To przepis podstawowy, sprawdzony, na śledzie w oleju, takie jakie pojawia się najczęściej na stołach w mojej rodzinie. Proste i smaczne. Gdy macie już dobre śledzie w oleju, wtedy możecie przygotować inne przepisy na śledzie, traktując ten jako bazę wyjściową do przygotowania przepisów na: śledzie w musztardzie, śledzie korzenne, śledzie z majerankiem, śledzie z cebulą, śledzie z rodzynkami, śledzie w śmietanie, śledzie z jabłkiem, śledzie pod pierzynką, czy na przykład sałatkę ze śledzi. Śledzie w oleju są w moich wspomnieniach najbardziej podstawowymi śledziami, jakie przygotowywały moje babcie i mama na Wigilię, Nowy rok i święta. Generalnie, jak patrzę na swoich znajomych, to czas na zwiększone jedzenie śledzi rozpoczyna się na początku października i trwa, aż do marca. Zazwyczaj jest tak, że jesień, zima i wiosna, to czas na śledzie w oleju.
Śledzie w oleju
Śledzie w oleju – składniki:
- 500 g płatów śledziowych
- 5 liści laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- kolorowy pieprz z przewagą czerwonego (jest słodkawy)
- około 400 ml oleju
Śledzie w oleju – przygotowanie:
Jeśli śledzie są z beczki lub wiaderka w solnej zalewie:
- Filety śledziowe dokładnie myje pod kranem. Wkładam do miski i zalewam zimną wodą. Wstawiam do lodówki, co dwie godziny płuczę i wymieniam wodę na świeżą. Po około 6 godzinach filety płuczę pod kranem ostatni raz i wycieram papierowym ręcznikiem.
- Śledzie kroję na kawałki, wkładam do słoika z przyprawami zalewam olejem i lekko mieszam. Słoik zakręcam i wstawiam do lodówki. Po kilku godzinach śledzie nadają się do jedzenia.
Jeśli śledzie są z pudełeczka, lekko słone, to od razu przechodzę do punku numer 2.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Zrobię jeszcze w tym tygodniu :-)
Robię przez cały rok, nie tylko na święta :-)
super śledziki :)
Ślinotok mam straszny :P
Czy śledź w oleju, który jest zażółcony od strony wewnętrznej nadaje się do jedzenia. Ile czasu może być w takim stanie przechowywany?
alecuda – ciężko mi powiedzieć. Niektóre śledzie są żółtawe ale to tłuszcz nie zepsucie. A ma jeszcze datę ważności i był w szczelnym opakowaniu zamknięty?
A gdzie przepis na te śledzie, bo ja widzę tylko bajer typu wstęp oraz składniki. Ważne jak się je robi przecież, a nie tylko co się do nich daje, czy nie ?? Pozdrawiam: andrew.
andrew – ukrył się, już go przywróciłam.
Właśnie tego szukałam, smaki z dzieciństwa. Ale mam problem, od lat mieszkam we Włoszech gdzie znajduję wyłącznie śledzie i filety wędzone i jakiego oleju mogę użyć? Zawsze używam twojego blogu do moich inspiracji z Kuchni polskiej. Grazie.
a jak długo mogą leżeć takie już zrobione z cebulką w oleju ?