Dzisiaj coś pysznego i niespodziewanego śledzie z cebulą i rodzynkami. Przyszła jesień :) Lubicie śledzie z cebulą i rodzynkami? Na dworze pada deszcz, rano przez okno patrzę na szron osiadający na pobliskich dachach, wróbelki krzątają się poszukując ziaren a okazały jesion pod moim domem zaczyna gubić liście. Noce są dość chłodne a w lesie mało grzybów. Lubię jesień, za jej spokój, za zwolnienie za wszystkie silne wrażenia ulotności i przemijalności, które daje. Rodzice poprosili mnie żebym przygotowała dla nich smalec (dostaną smalec wegetariański, ponieważ jest przepyszny!) i śledzie w dwóch lub trzech wersjach. Zawsze jesienią moja mama ma wielki apetyt na śledzie, po czym zaraz przed świętami jej owa chęć znika ;) Mama dostarczyła mi 2 kg płatów śledziowych, które przygotowałam dla niej w dwóch smakach. Śledzie z rodzynkami, daktylami i pokaźną ilością usmażonej na złoto cebuli są słodkie, pachną ładnie i smakują wybornie. Moi rodzice bardzo lubią na jesieni takie śledzie, więc zawsze, gdy mnie o to proszą, przygotowuję dla nich pełen słoik śledzi z rodzynkami, tak na słodko. Ja nie jadam teraz ryb ale śledzie z cebulą i rodzynkami należą do klasycznych sposobów przygotowywania śledzia w moim rodzinnym domu.
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Śledzie z cebulą i rodzynkami składniki:
• 8 płatów śledziowych ala matias
• 6 cebul
• dwie garście rodzynek
• dwie garście daktyli
• 4 liski laurowe
• około 300 ml oleju ewentualnie więcej
Śledzie z cebulą i rodzynkami – przepis:
1. Cebule obieram, kroje w talarki i wolno podsmażam na kilku łyżkach oleju. Cebula musi się skarmelizować a nie przypalić.
2. Śledzie płuczę pod bieżącą wodą i suszę.
3. Zimną cebulę przekładam do miski, dodaję rodzynki i przekrojone na pół daktyle oraz śledzie pokrojone na kawałki. Mieszam delikatnie z olejem. Tak przygotowane śledzie przekładam do słoika i odstawiam na minimum 24 godziny do lodówki, chociaż najsmaczniejsze są dopiero po 48 godzinach.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Przepyszne śledzie. Odkąd odkryłam ten przepis robię je raz w tygodniu. Znikają natychmiast. Robię bez daktyli, z samymi rodzynkami, ale pełny przepis też wypróbuję. Pozdrawiam. Jola.
Jola – super, moim rodzicom tez one wyjątkowo smakują i gdy u nich jest „sezon na śledzie” wtedy śledzi pod dostatkiem w lodówce w kilku smakach. Musze jeszcze pokazać kilka konkurencyjnych propozycji!
Słuchajcie, zgłupiałam – chodzi o płaty śledziowe solone, czy płaty śledziowe marynowane?
mhm – chodzi o płaty śledziowe w oleju takie w płaskich opakowaniach z folią :)
a czy można je zrobić 'na zapas’? w sensie przechowywać w słoiku przez jakis czas?
Zajebisty przepis Olguś!!!