Dzisiaj coś tradycyjnego jak śledzie z cebulą. Dla mnie właśnie takie śledzie z cebulą są klasycznym sposobem na przygotowanie ryb zwłaszcza, gdy robi się zimno za oknem i powoli zbliżają się święta. Chociaż śledzie z cebulą można dostać w sklepach i jeść cały rok, najczęściej pojawiają się one na stołach podczas spotkań rodzinnych, jako element biesiadnego oraz świątecznego stołu. Takie śledzie robiła moja babcia a właściwie obie babcie, wszystkie ciotki, moja mama a teraz ja, gdy zachodzi taka potrzeba. Najczęściej przygotowuję śledzia z cebulą dla moich rodziców, u których jesienią pojawia się apetyt na ryby. Pisałam już kiedyś na facebooku, że moim rodzice przechodzą różne fazy żywienia od wegańskiej, po wegetariańską a czasami na jesieni stają się ichtiwegetarianami lub mięsożercami. Co prawda rzadko i w niewielkich ilościach, ale jednak. Wtedy mama prosi mnie, abym przygotowała dla niej śledzie. Co prawda nie zajmuje to zbyt dużo czasu, ale mnie jeszcze mniej, bo pokaźne ilości cebuli szatkuje mój melakser i nie muszę kroić każdej cebuli oddzielnie nożem. Nie powstaje wtedy piękna i równa kostka, niemniej cebula jest poszatkowana, ładniej, brzydziej ale jest. Śledzia wymieszanego z cebulą i przyprawami układam w słoikach. Nie trzymam ich oddzielnie, uważam, że jest lepiej, gdy wzajemnie ich smak się przegryzie a ostrość cebuli złagodnieje. Tak przygotowany śledź może stać w lodówce przez dobrych kilka dni o ile wcześniej go nie zjecie z apetytem.
Śledzie z cebulą
Śledzie z cebulą – składniki:
• 8 płatów śledziowych ala matias
• 6 cebul
• 20 ziaren ziela angielskiego
• 4 liski laurowe
• około 300-400 ml oleju
Śledzie z cebulą – przygotowanie:
1. Cebule obieram, kroję w drobną kostkę. Mieszam w misce z kilkoma łyżkami oleju i przyprawami.
2. Śledzie płuczę pod bieżącą wodą i suszę. Kroje w kawałki i mieszam z cebula
3. Śledzia z cebulą, listkami i zielem wkładam do słoika i dopełniam olejem. Odstawiam na minimum 24 godziny do lodówki, chociaż najsmaczniejsze są dopiero po 48 godzinach.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
bardzo lubię :)
Ojej idą święta;-) Pozdrawiam!
Olgo jeśli masz chęć zapraszam do zabawy w odpowiadanie pytań – info u mnie na stronie
Dziękuję bardzo :) :) :)
Twoje przepisy są najlepsze na świecie!
Zdecydowanie warte grzechu!!! :) mniam!
Tradycyjny smak śledzika :)
Klasyka w najlepszym wydaniu!
Proste rozwiązania są zawsze najlepsze. Super przepis Pani Olu, dziękuję.
Idzie zima, będą śledzie :D