ŚLEDZIE Z JOGURTEM
Dziś u mnie na stronie śledzie z jogurtem. Generalnie takie śledzie z jogurtem przygotowywałam kiedyś bardzo często, teraz znacznie rzadziej, głównie na prośbę znajomych i rodziny. Oczywiście w interencie znajdziecie masę przepisów na śledzie z jogurtem w wersji na słodko, pikantnej, z jabłkiem, miodem i tak dalej. U mnie dla odmiany śledzie z jogurtem są dość pikantne i słodkie jednocześnie. Delikatności dodaje jogurt grecki, naturalny gęsty lub sojowy. Sparzona wrzątkiem cebulka, rozgnieciony czosnek, biały mielony pieprz i miód. Idealne połączenie do słonego śledzia! A czy TY lubisz śledzia z jogurtem, jadłeś kiedyś? Zbieram przepisy na dania świąteczne, co chcecie, żeby pokazać na stronie, czego wam brakuje? Zobacz też inne moje przepisy na śledzie. W oczekiwaniu na przepisy zapraszam na kolejna moją propozycję rybną, czyli tradycyjny śledzie z jogurtem.
ŚLEDZIE Z JOGURTEM
ŚLEDZIE Z JOGURTEM – składniki:
- 10-12 płatów śledziowych
- 400 ml jogurtu naturalnego
- 2 spore cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1/3 łyżeczki białego mielonego pieprzu (jeśli go nie lubicie dodajcie czarnego)
- 1 łyżka delikatnego miodu lub syropu daktylowego
- kilka łyżek oleju
- opcjonalnie 1/2 szklanki starego i obranego jabłka
ŚLEDZIE Z JOGURTEM – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę. Zagotowuję wodę w garnku i polewam nią cebulę. Można też wrzucić ją do miski, polać wrzątkiem i zostawić na 30 sekund. Cebule odcedzam na sicie i wkładam do miski. Musi wystygnąć.
- W tym czasie obieram czosnek i przepuszczam przez praskę. Dodaję go do cebuli.
- Mielę pieprz i również dodaję do cebuli. Następnie miód, olej i jogurt naturalny. Bardzo dokładnie mieszam. Powinien być słodki i dość pikantny.
- Do jogurtu wkładam pokrojone na kawałki śledzie. Mieszam dokładnie.
- Przekładam do słoika lub szczelnie zamykam miskę. Wstawiam do lodówki na co najmniej 12 godzin.
- Wykładam na półmisek i podaję.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie w oleju są podstawowym bazowym przepisem na śledzie, z którego wyczarowuje się kolejno wszytskie inne, znane dobrze wariacje na dania z tej ryby. Dobrze przygotowany śledź w oleju jest miękki, delikatny i rozpływający się w ustach.
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie ze śmietaną i śledzie w śmietanie to klasyczne dania z ryb na polskim, wigilijnym stole. Jeśli lubicie śledzie słodsze i delikatniejsze, to ten przepis jest dla was.
Rolmopsy są płatami śledzia zawiniętymi z duszoną cebulą, ogórkiem w zalewie octowej z olejem. Po zamarynowaniu są delikatne w smaku a jednocześnie wyraziste. Przypadną do gustu wielbicielom dań ze śledzia.
Śledzie smażone w zalewie octowej Śledzie smażone w zalewie octowej to ciekawa alternatywa dla klasycznego śledzia z cebulką, w majonezie lub śledzi w occie.
Śledzie po kaszubsku Śledzie po kaszubsku są tradycyjnymi śledziami przygotowywanymi w wielu domach z okazji świąt, z cebulą, koncentratem pomidorowym i aromatycznymi przyprawami. Śledzie podane w ten sposób cieszą się duża popularnością i smakują wielbicielom ryb.
Śledzie z rodzynkami Śledzie z rodzynkami są słodkie, delikatne i aromatyczne. Cukier naturalnie zawarty w owocach dobrze łączy się ze słonym śledziem, który w połączeniu z cebulą zyskuje na delikatności.
Śledzie z cebulką Śledzie z cebulką to tradycyjne danie ze śledzia pojawiające się na świątecznych stołach. To jeden z tych przepisów, który gości w większości domów. Lubiany śledź z cebulką na dobre wpisał się w tradycję kuchni polskiej.
Śledzie w śmietanie
Śledzie w śmietanie robiła moja babcia na Wigilię. Obok stały śledzie z cebulka i śledzie z jabłkiem. Śledzie w śmietanie są delikatne ale z charakterem, wiele osób nie wyobraża sobie Wigilię.
Śledzie w majonezie
Śledzie w majonezie to sprawdzony przepis na śledzie. Śledź w majonezie lub inaczej śledzie z majonezem i koperkiem, kilkoma ząbkami czosnku i kwaśną lub słodką śmietaną są dość wyraziste w smaku. Takie właśnie powinny być!
Śledzie z jabłkiem
Śledzie z jabłkiem lub śledzie pod pierzynką, to w mojej rodzinie sprawdzony przepis na śledzie. Mama mówiła śledzie z jabłkami lub śledzie z jabłkiem, jednak to dwa przepisy na śledzie bardzo podobne do siebie. Różnią się jedynie ilością użytego jabłka.
Śledzie ze śliwkami
Śledzie ze śliwkami to przepis na słodkie śledzie wigilijne. Przygotowane z duszoną cebulą, suszonymi śliwkami i orzechami włoskimi dobrze komponują się wśród potraw na wigilijnym stole.
Śledzie marynowane Śledzie marynowane inaczej sprawione, łagodne śledzie w occie. Przepis na śledzie marynowane znalazłam w zeszycie mojej teściowej. Przygotowanie takich śledzi wcale nie jest trudne. Tak marynowane smakują wielokrotnie lepiej niż te, które możecie kupić gotowe już w sklepie.
Śledzie z olejem Śledzie z olejem rzepakowym mają wspaniały kolor. Tak podane śledzie dobrze smakują i ciekawie wyglądają.
Śledzie w zalewie Śledzie w zalewie octowej są znacznie smaczniejsze niż wszytskie inne śledzie w occie, które możecie kupić w sklepach. To sprawdzony przepis na śledzie w zalewie.
Śledzie w musztardzie Śledzie w musztardzie są dość pikane, lekko ostre z charakterystycznym posmakiem gorczycy. Do przygotowania takich śledzie można wykorzystać ulubiona musztardę sarepską, francuską lub miodową.
Śledzie w occie Śledzie w occie są kwaśną odmianą smakową śledzia. Przygotowywane w marynacie na bazie wody, octu, cukru i gotowanej cebuli podaje się jako zakąskę lub śledzie na biesiadnym stole. Trzeba przygotować śledzie w occie minimum na 24 godziny przed podaniem aby zdążyły się one zamarynować.
Śledzie korzenne Śledzie korzenne z aromatycznymi przyprawami, pachnące cynamonem, gałką i goździkami wspaniale smakują wielbicielom ryb i dobrze wpisują się do menu na Wigilię. U mnie w domu były jednymi z klasycznych dań świątecznych. Śledzie korzenne są dość słodkie i tradycyjne w wielu domach.
Śledzie z majerankiem
Śledzie z majerankiem pierwszy raz przygotowałam kilka lat temu. Intensywny aromat majeranku i czosnku bardzo dobrze łączy się z słonym i charakterystycznym smakiem śledzia.
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa Sałatka śledziowa jest jedną z sałatek na bazie śledzia, którą warto postawić na świątecznym stole. Smak kwaśnych marynowanych grzybów, ogórków i cebuli dobrze łączy się ze śledziem, przełamując jego lekko słony smak i tłustą konsystencję. Sałatka śledziowa jest ciekawą propozycją ze względu na połączenie smaków i swoją strukturę.
Śledzie z cebulą i rodzynkami Śledzie z cebulą i rodzynkami są słodkie i smaczne. Przypominają troszkę śledzie korzenne chociaż mocniej w nich czuć smażoną cebulę, słodycz suszonych owoców, rodzynek oraz daktyli.
Śledzie wigilijne są przepisem szczególnym, o mocno korzennym, bardzo wyrazistym smaku. Do przygotowania takich śledzi staram się używać najlepszych półproduktów, dobrej jakości śledzi w oleju, aromatycznych i intensywnych w kolorze przypraw. Szczególnym dodatkiem jest tu mielone ziele angielskie, które mielę sama w młynku do pieprzu.
Śledzie tradycyjne prowadziła na stół świąteczny moja prababcia a potem babcia. Właśnie dlatego są one u nas w domu uważane za tradycyjne. Tradycja to rodzina, to smaki wyniesione z domu rodzinnego to to, co znamy i widzimy na naszych stołach od wielu, wielu lat.
Śledzie z ziołami przygotowane w oleju z cebulą, natka pietruszki, koperkiem, czosnkiem, ziołami prowansalskim stanowią fajna odmianę dla klasycznych śledzi świątecznych. Aromatyczne, wyraziste i smaczne.
Śledzie z pomidorami suszonymi i rodzynkami oraz podsmażoną cebulą świetnie wpisują się w kanon dań śledziowych. Dobrze wyglądają na świątecznym i zimowym stole. To klasyka w lekko nowym wydaniu.
Śledzie z jajkiem przypadną do gustu wszystkim osobom, które lubią kremowe i bogate sosy. Co, którzy jedli moje śledzie z jajkiem byli zachwyceni, więc polecam spróbować zrobi je samemu w domu
kolejna propozycją na smaczne danie ze śledzie dla mojej mamy sa śledzie z koperkiem. Niby klasyczne, niby znane a jednak wzbudziły wielki entuzjazm. i dobrze, tak miało być!
Zapraszam na śledzie z ogórkiem, dość delikatne, lekko kwaskowe bez charakterystycznego śledziowego zapachu.
Tym razem coś nowego i rzadko spotykanego. Śledzie na ostro z czosnkiem, majerankiem, kolorowym pieprzem oraz chili.
Smacznego!
Magdalena A-Zet napisał
Zupę grzybowa
Małgorzata Łuczak napisał
Sernik wiedeński z kaszą manną, ryba po grecku.
Joanna Załęcka napisał
Wow nie wiedziałam ze aż tyle jest sposobów na śledzie . Do tej pory miałam okazje zjeść śledzia po kaszubsku , w śmietanie i z cebulka
Anna Śnieg napisał
Pierniczki bezglutenowe, piernik bezglutenowy, uszka bezglutenowe :)
Justyna Żmudziak napisał
Na kulebiak bez glutenu i mleka
Alicja Bajko napisał
Paszteciki z kapustą i grzybami ale nie na mące pszennej i pierogi tak samo :)
Małgorzata Osial napisał
Chętnie bym zaskoczyła gości warzywnym pasztetem i ryba po grecku -inaczej dziękuję
Joanna Nadolna napisał
Kutia i paszteciki :)
Gosia Grzęda napisał
☺
Irena Zielińska napisał
i pszenicy,jaj kurzych i mleka krowiego