Całkiem niecodziennym przepisem są śledzie z majerankiem. Tak przygotowane śledzie z majerankiem od wielu lat są na moim biesiadnym stole główną przystawką do wysokoprocentowych trunków. Przygotowuję je na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia , aby w trakcie świat podać je jako jedną z propozycji na śledzia. Pachnące czosnkiem, majerankiem, bardzo wyraziste w smaku rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła. Zawsze staram się kupić zapas pieczywa w miejscowej wiejskiej piekarni, wybieram trzykilogramowe bochenki swojskiego chleba, szarego, pachnącego wyśmienicie, z którego chrupiąca skórka odchodzi z kawałkami miąższu. Jakość tego pieczywa jest nie do porównania z pieczywem, które można nabyć w marketach. Jedynie domowy chleb może konkurować z prawdziwym wiejskim pieczywem wypiekanym według tych samych receptur od blisko trzydziestu lat. Wracając do śledzi – dotychczas pokazywałam już kilka przepisów na śledzie, które sprawdziły się u mnie w domu i polecam je do przygotowania, jako danie świąteczne lub biesiadne.
Śledzie z majerankiem
Śledzie z majerankiem – składniki:
• 250-300 g płatów śledziowych w oleju
• 1 mała główka czosnku
• 2 łyżki otartego majeranku
• 300 ml oleju
• 2 listki laurowe
• 3 ziarna ziela angielskiego
Śledzie z majerankiem – przepis:
1. Śledzie płucze pod bieżącą wodą, kroję na małe kawałki i przekładamy do miski.
2. Czosnek obieram z łupin i drobniutko siekam lub przeciskam przez praskę.
3. W misce mieszam śledzie z czosnkiem, majerankiem i olejem. Przekładam do słoika, dodając ziele i listki. Tak przygotowane śledzie powinny stać w lodówce przez około trzy doby zanim znajdą się na stole. W tym czasie przegryzą się z czosnkiem, który straci intensywny smak i wspaniale będzie współgrać z majerankiem.
ŚLEDZIE przepisy zebrane:
Śledzie z cebulą znajdziecie na każdym wigilijnym sole. Na biesiadnym pojawia się w otoczeniu wódki i ogórków kiszonych. Cebulę do śledzi marynuje się w oleju, w oleju i occie lub oleju i cytrynie. Dzięki tym zabiegom śledzie z cebulą smakują wyjątkowo u tradycyjnie.
Śledzie smażone w zalewie octowej
Śledzie po kaszubsku
Śledzie z rodzynkami
Śledzie z cebulką
Śledzie w śmietanie
Śledzie w majonezie
Śledzie z jabłkiem
Śledzie ze śliwkami
Śledzie marynowane
Śledzie z olejem
Śledzie w zalewie
Śledzie w musztardzie
Śledzie w occie
Śledzie korzenne
Śledzie z majerankiem
Tak przygotowane i zamarynowane śledzie z majerankiem pachnące czosnkiem, ziołami, majerankiem są bardzo wyraziste w smaku i rewelacyjnie komponują się z chrupiącym pieczywem posmarowanym solidną ilością masła.
Sałatka śledziowa
Śledzie z cebulą i rodzynkami
Smacznego!
Śledzie jak śledzie (brrr). Ale paznokcie są po prostu first class! :)
hahahaha Grzegorz Ostrowski jesteś niemożliwy :D :D :D
No co Olga – ja nie znoszę śledzi :) Tak już mam :)
Bardzo w moim guście:) Na święta sobie takie zrobię.
A ja odwrotnie – kocham sledzie w kazdej postaci i sledze z wypiekami sledziowe wpisy Olgi, a takich paznokci nie lubie. ;)
Przeczytalam na glos co napisalam – sledzie sledze sledziowe. :D
a ja właśnie przetestowałam śledzie z suszonymi pomidorkami i po prostu zwariowałam na punkcie ich smaku. Są obłędnie pyszne. Oprócz suszonych pomidorków, na drobniutko rozkruszonych, przyprawy w postaci bazylii, oregano, pieprzu i peperoncino. Oczywiśćie z cebulką. Z olejem i dodatkiem oliwy z oliwek i kropelką octową. dodałam też kropelkę balsamico. Muszą postać w lodówce żeby smaki się przegryzły. Polecam bo są niebotycznie pyszne :) a na co dzień nie jestem wielką fanką śledzi.
uwielbiam je i też je robię od lat kilku – przepis dostałam od mojej Amiki Moniki ;)
:D
Olgo, dlaczego mam płukać sledzie z oleju, aby potem je olejem zalewać ?