ŚLEDZIE Z PAPRYKĄ
Przygotowałam na dzisiaj śledzie z papryką, goździkami, zielem angielskim, cynamonem i cebulą. Takie śledzie z papryką są pyszne, delikatnie słodkie, aromatyczne, kremowe, takie wprost idealne do zjedzenia ze świeżą bułką. W wielu polskich domach rozpoczął się sezon na śledzie. Rano jest chłodno, to czas na jesienne dania. I dla wielu osób są nimi grzyby leśne, kapusta lub popularna od wielu lat dynia albo bataty. To dla mnie śledzie i smalec. Właśnie zazwyczaj są tymi daniami, które otwierają jesienną kuchnię. Śledzie z papryką są doskonałym przykładem na to, jak tradycyjne polskie danie można wzbogacić o nowy, świeży smak. W sumie świeża papryka nie kojarzy się z rybą a szkoda, bo świetnie, po prostu rewelacyjni pasuje. To połączenie w jakiś sposób klasyki z nowoczesnością, które udowadnia, że nawet najprostsze znane nam i tak lubiane w kuchni składniki mogą stworzyć danie wyjątkowe. Słoność śledzia, jego mięsista struktura i słodycz papryki pasują do siebie idealnie. Z surową papryką śledzie byłyby kontrastujące teksturą czego akurat w tym przypadku nie chciałam. Jednak jeśli podusi się ją na oleju, papryka staje się znacznie delikatniejsza i bardziej kremowa. W tym połączeniu śledzie z papryką tworzą danie niezapomniane w smaku! Niezależnie od tego, czy podajesz śledzie tylko na świątecznym stole, czy serwujesz je na co dzień, jak ja przez większość roku, to osobiście uważam, że śledzie z papryką są potrawą, która zawsze znajdzie miejsce w twojej kuchni. To smak, który łączy pokolenia, przypominając o tradycji, a jednocześnie otwierając nowe kulinarne możliwości na fajne połączenia i niezapomniane smaki. Pokazywałam wam już tak wiele przepisów na śledzie, że zdecydowanie jest w czym wybierać ale zawsze coś nowego się znajdzie jeszcze, spoko, spoko. Ciekawa jestem, jakie śledzie ty lubisz najbardziej? Bo przecież śledzie marynowane lub te z olejem można doprawiać w dowolny sposób. Co ciekawe, uważam, że takie śledzie z papryką mogą być również świetnym punktem wyjścia do dalszych kulinarnych eksperymentów, zwłaszcza z przyprawami a tu można zaszaleć. Do śledzi pasują przeróżne przyprawy, pietruszka oraz koperek, czosnek, majeranek, oregano czy cząber ogrodowy. Może być też papryka wędzona, w sumie możliwości są niemal nieograniczone, a każdy taki dodatek nadaje daniu nowego charakteru. Polecam Wam śledzie z papryką, bo świetnie wyglądają co widać na zdjęciu i jeszcze lepiej smakują!
ŚLEDZIE Z PAPRYKĄ
ŚLEDZIE Z PAPRYKĄ – składniki:
- 4 płaty śledzia (ja miałam takie z tacki z oleju)
- 1 czerwona papryka
- 1 żółta papryka
- 1 zielona papryka
- 1 duża cebula
- 10 goździków
- 12-15 kulek ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka miodu
- 120-150 ml oleju (u mnie słonecznikowy)
ŚLEDZIE Z PAPRYKĄ – przepis:
- Cebule obieram, kroję w plasterki i podduszam aby była miękka.
- Papryki myję, przekrawam na pół, wyjmuję gniazdo nasienne. Miąższ kroję w cienkie plasterki i dodaję do cebuli.
- Do miski przekładam cebulę, papryki, dodaję cynamon, miód, ziele angielskie i goździki. Dolewam olej i mieszam dokładnie.
- Zostawiam do wystudzenia. Dokładam pokrojone na kawałki śledzie, ewentualnie jeszcze troszkę soli i pieprzu i dolewam niej więcej 100 ml oleju. Mieszam dokładnie.
- Śledzie z papryką, cebulą, goździkami, zielem angielskim, cynamonem i miodem przekładam do słoika lub pudełka ze szczelną pokrywką i schładzam w lodówce, wyjmuję i podaję z chlebem lub bułką!
Monika napisał
Śledzie zawsze z cebulą, kiszonymi ogórkami i śmietaną.
Ania napisał
Jadłam śledzie z dodatkiem marynowanego imbiru (takiego jak do sushi). Oryginalnie, bardzo mi smakowało. Była tam też cebulka, żurawina.
Ula napisał
Śledzie ze śliwką z octu, marynowane w tym occie z cebulką 😋😋😋
Patrycja napisał
Z curry albo szuba!😍
Katarzyna napisał
Z wódką.
Magda napisał
Z buraczkami, jabłkiem i cebulą w sosie śmietanowym
Iwona napisał
Ze słodyczy to najbardziej lubię śledzie. 😂 W sosie śmietanowym, koperkowym, musztardowym, curry, po sułtańsku z koncentratem i rodzynkami. Oczywiście Szuba i pod pierzynką.
Laura napisał
Zwykle w oleju i cebuli, w śmietanie z cebulą, z ogórkiem kiszonym i cebula, w sałatce z burakiem i w wersji,, korzennej w zalewie z olejem, cebula, majerankiem, oregano i mielonym zielem angielskim + odrobina pieprzu i cukru. To te, które sama robię. Ale zjem prawie każda wersję, poza tymi z rodzynkami albi duża ilością pietruszki lub selera
Ewelina napisał
Sledz po Litewsku
Śledź litewski, solony (wcześniej moczony przez 2h w zimnym mleku) z marynowanymi grzybami z dodatkiem kremowego sosu wykonanego na bazie majonezu z botwiną, chrzanu i soku z cytryny. Całość okraszona sosem koperkowo-ziołowym. Klasyczny śledź w niestandardowej odsłonie zrobi wrażenie nawet na osobach, które za nim nie do końca przepadają 😉
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Justyna napisał
O Pani, to jest temat rzeka! Ale od jakiegoś czasu robię sałatkę z pietruszką, rodzynkami, granatem, musztardą, śmietaną, majonezem, orzechami włoskimi. 🙂 Ale wciąż mam słabość do siedzi w śmietanie, albo w sobie tatarskim lub poprostu solo. No i teraz mi narobiłaś smaka:))))