ŚLEDZIE Z POMIDORAMI I ŚLIWKAMI
W tym roku śledzie z pomidorami i śliwkami kalifornijskimi są numerem jeden w mojej kuchni. Śledzie z pomidorami i śliwkami spotkasz je czasami jako śledzie po kaszubsku lub śledzie po żydowsku. To bardzo podobne wersje i w sumie można powiedzieć, że oba te przepisy są swoistą wariacją na temat śledzi z pomidorami i śliwkami. Usmażona cebula jest wspaniały dodatkiem do śledzia solonego. Tak samo śliwki suszone, takie miękkie kalifornijskie lub jeszcze lepiej podwędzane, czyli śliwka suska sechlońska. Obie wersje są spoko, chociaż aromat wędzenia bardzo pozytywnie wpływa na smak tego dania. Wiem, że dla wielu moich czytelników listopad, grudzień i styczeń to taki kwartał pod hasłem śledzia. U nas sezon rozpoczyna się w sumie przy pierwszych przymrozkach. Nie dziwne, śledzie maja długą tradycję w polskiej kuchni i zdecydowanie należą do czołówki jedzonych ryb. U mnie znajdziecie bardzo dużo przepisów na śledzie. Zawsze staram się dodać coś nowego, tak jak dzisiejsze śledzie z pomidorami i śliwkami oraz z rodzynkami, smażoną cebulą i cynamonem. A ty, jakie śledzie najbardziej lubisz? Pewnie ile osób tyle wybranych receptur. Jak to się kiedyś mówiło – co rodzina to przepis. Zapraszam was dzisiaj na aromatyczne i pełne smaku śledzie z pomidorami i śliwkami oraz korzennymi przyprawami, które są dobrą propozycją nie tylko od święta ale również na co dzień!
ŚLEDZIE Z POMIDORAMI I ŚLIWKAMI
ŚLEDZIE Z POMIDORAMI I ŚLIWKAMI – składniki:
- 15 filetów śledziowych najlepiej matiasów
- 5 cebul
- 100 g śliwek kalifornijskich
- 1 garść rodzynek
- 4 łyżki cukru pudru trzcinowego lub białego
- 5 łyżek koncentratu pomidorowego
- szczypta lub dwie soli
- 2 łyżeczki cynamonu
- szczypta lub dwie mielonych goździków
- 5 kulek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- olej około 200 ml
ŚLEDZIE Z POMIDORAMI I ŚLIWKAMI – przepis:
- Śledzie płuczę, myję i wycieram ręcznikiem papierowym. Kroję w kawałki.
- Cebule obieram, szklę na oleju posypaną solą. Musi być miękka, ale nie przypalona. Na koniec dodaję cynamon, cukier, koncentrat i goździki. Mieszam i smażę jeszcze 2-3 minuty.
- Śliwki oraz rodzynki dodaję do cebuli. Mieszam i zostawiam do wystudzenia.
- Pokrojone na kawałki płaty śledziowe układam w misce, dodaję cebulę z ze śliwkami, rodzynkami i przyprawami oraz około 200 ml oleju. Mieszam dokładnie. W razie potrzeby jeszcze doprawiam.
- Śledzie z pomidorami i śliwkami układam ciasno w słoiku i podaję po kilku godzinach.
Ewelina napisał
Sledz po Litewsku
Śledź litewski, solony (wcześniej moczony przez 2h w zimnym mleku) z marynowanymi grzybami z dodatkiem kremowego sosu wykonanego na bazie majonezu z botwiną, chrzanu i soku z cytryny. Całość okraszona sosem koperkowo-ziołowym. Klasyczny śledź w niestandardowej odsłonie zrobi wrażenie nawet na osobach, które za nim nie do końca przepadają 😉
Justyna napisał
O Pani, to jest temat rzeka! Ale od jakiegoś czasu robię sałatkę z pietruszką, rodzynkami, granatem, musztardą, śmietaną, majonezem, orzechami włoskimi. 🙂 Ale wciąż mam słabość do siedzi w śmietanie, albo w sobie tatarskim lub poprostu solo. No i teraz mi narobiłaś smaka:))))
Małgorzata napisał
Cebulka, olej, gałka muszkatołowa i orzechy włoskie. Pycha
Magdalena napisał
Z dobrze schłodzoną wódką 😁
Diana napisał
Tatar ze śledzia 😋
Jola napisał
Z cebulka, czosnkiem i majerankiem w oleju –
Magdalena napisał
śledzie ze śmietaną cebulka i jabłkiem oraz odrobiną czosnku 🙂
Maria napisał
Z imbirem świeżym i kolendrą ❤️
Zofia napisał
Dobre są prawdziwe matiasy, takie oryginalne z Holandii. Inne to ala matiasy czyli podróbki 😉
Marta napisał
Przedkładane z szatkowaną cebulką,ogórkiem kiszonym, jabłkiem, posypane koperkiem kolorowym pieprzem i skropione oliwą i cytryną