SMALEC Z WĘDZONYM BOCZKIEM
Dzisiaj znowu klasyka czyli smalec z wędzonym boczkiem i cebulą. Taki tradycyjny w kuchni polskiej smalec z wędzonym boczkiem tak lubiany przez miliony Polaków musiał się też u mnie pojawić, no nie było wyjścia. Nie jestem fanką codziennego jedzenia smalcu, ale rozumiem, że czasami, gdy na dworze robi się zimno wiele osób tęskni za jego smakiem. Ja najczęściej taki smalec z wędzonym boczkiem i cebulą przygotowuję dla mojego taty i znajomych, którzy wpadają na imprezy w swojskim stylu. To chyba najfajniejsze spotkania, takie bez napinania, wygodne, znajome smaki, fajne pasty do chleba, domowe pieczywo, pieczone ziemniaki ooo tak! Domowy smalczyk ma swój urok. Każdy ma swój własny ulubiony przepis. Ja przygotowuję smalec z wędzonego boczku najlepiej takiego swojskiego, słoniny i smażonej cebulki. Ma prawdziwie domowy smak, żaden inny nie może się zanim równać. Chociaż jakiś czas temu znalazłam całkiem dobry „domowy” smalec, który można dostać jednym ze sklepów z regionalną żywnością. Tacie smakował ale należy jednak uważać na dość twarde skwarki, smak cebulki jest zdecydowanie na plus. Gdy topiłam ten smalec, żeby pokazać go na blogu, zastanawiałam się, czy SMALEC taki ze słoniny, ze skwarkami lub bez, z cebulą, z boczkiem albo jabłkami, czosnkiem i majerankiem. A ty LUBISZ JEŚĆ taki smalec Z CHLEBEM? Pewnie jest tylu zwolenników co przeciwników, jednak smalec z wędzonym boczkiem i cebulą cieszy się wielką popularnością podczas imprez domowych i trzeba podkreślić, że nad ranem zyskuje miano prawdziwego rarytasu.
SMALEC Z WĘDZONYM BOCZKIEM
SMALEC Z WĘDZONYM BOCZKIEM – składniki:
- 1 kg mielonej słoniny bez skóry
- 300 – 400 gr wędzonego boczku
- 2-3 średnie cebule
- 2 łyżeczki soli
SMALEC Z WĘDZONYM BOCZKIEM – przepis:
- Słoninę kroję w kostkę lub mielę w maszynce do mielenia mięsa o dużych oczkach.
- Boczek kroję w kostkę lub również mielę.
- Słonina ląduje w dużej teflonowej patelni ustawionej na małym gazie. Topi się około 20 minut. Następnie dodaję do niej pokrojony boczek i poszatkowane cebule.
- Proces topnienia przebiega jeszcze około 15-20 minut. Skraweczki muszą być średniej wielkości lekko przyrumienione lub mocniej, to już zależy od tego jak lubicie.
- Po przestudzeniu na patelni, smalec z wędzonym boczkiem przelewam do kamionkowych beczułek lub słoików.
- Taki tradycyjny smalec z wędzonym boczkiem i cebulą najlepiej smakuje z razowym chlebem a dla chętnych dodatkowo z plasterkiem cebuli i ogórkami kiszonymi.
awoz napisał
Domowy smalec to jest poprostu pycha!!
grumko napisał
Też się zastanawialiśmy nad smalcem, ale po cichu liczyliśmy, że ktoś go przygotuje, no i sprawdziło się;-)
Olga Smile napisał
awoz – też bardzo lubię taki smalec :) z dodatkiem wędzonki jest świetny. Wiem, że niektórzy dodają do smalcu jabłko, jednak ja pomijam ten element, wtedy smalczyk może spokojnie stać w lodówce nawet kilkanaście dni :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
grumko – cieszę się bardzo, że udało mi się wstrzelić hihihihihihi
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Majana napisał
Jak ja dawno nie jadłam takiego smalczyku ! Poproszę o taką kanapeczkę albo dwie…;)
Piękne zdjęcia Olgo.
Pozdrawiam.
edysia79 napisał
Ja też już dawno nie robiłam smalcu. Do mojego dodaję jeszcze starte na dużych oczkach jabłko.
zemfiroczka napisał
Wprawdzie to nie moja bajka- ale zdjęcia mocno apetyczne :)
pozdrówka!
Olga Smile napisał
Majana – chętnie odstąpię nawet więcej :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
edysia79 – a w którym momencie go dodajesz?
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
zemfiroczka – dziękuję :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile