Dla mnie to właśnie śmietana kokosowa jest smaczną alternatywą dla produktów krowich. Śmietana kokosowa jest pyszna, taka lekko kwaskowa ale rzadsza. Od jakiegoś czasu eksperymentuje z przygotowywaniem śmietan roślinnych, ze względu na ich smak i zapach. Na stałe do kanonu moje kuchni domowej weszła zupa a dokładniej mus z pomidorów ze śmietaną kokosowa. Aksamitny, delikatny i kremowy. Taki lubimy najbardziej i moje dziecko uważa, że to jedyna i właściwa pomidorówka. Do tej pory pokazywałam już kilka propozycji na dania z „nabiałem roślinnym” jak również na mleka, serki, jogurty i śmietany. Jeśli lubicie kuchnie roślinną lub eliminujecie ze swojej diety przetwory mleczne, warto sięgnąć po przepisy na Mleko migdałowe, Mleko kokosowe, Mleko ryżowe, Mleko ryżowe czekoladowe, Mleko sojowe czy Mleko z nerkowców. Do tego Śmietana migdałowa, Jogurt sojowy, Serek z migdałów i domowe Tofu. Postaram się na dniach pokazać jeszcze dwie propozycje śmietan o ile mi czas pozwoli. Jeśli nie, na pewno i tak wkrótce się u mnie pojawią. Taką śmietanę czasami zaszczepiam żywymi kulturami kefirowymi bakterii kefirowych w skład, których wchodzą grzybki kefirowe zawierające na przykład drożdże kefirowe i Leuconostoc subsp., Lactococcus lactis subsp., Streprococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus . Jeśli nie macie bakterii, które są do kupienia w sklepach www, serwisach aukcyjnych i sklepach ze zdrowa żywnością możecie śmietanę zaszczepić prawdziwym kefirem na bazie mleka krowiego lub śmietaną krowią z żywymi kulturami bakterii. Po przygotowaniu śmietany, odłowić jedną porcję i zostawić w lodówce do ponownego zaszczepiania.
Śmietana kokosowa
Śmietana kokosowa składniki:
• 200 g wiórków kokosowych
• 600-800 ml wody
• 1 saszetka bakterii kefirowych (opcjonalnie ale nie koniecznie)
Śmietana kokosowa – przepis:
1. Wiórki wkładam do garnka i zalewam przegotowaną lub mineralną wodą. Odstawiam na noc.
2. Rano podgrzewam garnek tak, aby wiórki z wodą były dobrze ciepłe, tak mniej więcej do 60 stopni, czyli na tyle ciepło, aby parzyło w palce.
3. Masę miksuję blenderem przez kilka minut.
4. Sitko wykładam gazą i przelewam masę. Odciskam wiórki. Śmietanę przelewam do słoika i odstawiam na 2 godziny. Płyn się rozwarstwi, na górze będzie śmietana, na dole woda. Śmietanę zlewam do innego słoika. W tej formie jest słodka.
5. Jeśli natomiast chcę uzyskać kwaśną śmietanę, zaszczepiam mleko (o temperaturze pokojowej) po odlaniu wiórków przez gazę, bakteriami kefirowymi i zostawiam na noc lub na 24 godziny. Zbieram górną część mleka, która będzie gęsta. I teraz zależnie od gęstości, mieszam ja czasami ze zmielonymi migdałami, orzechami nerkowca lub jakimś mlekiem wegańskim. Trzymam w szklanej butelce lub w słoiku w lodówce.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Cudo!
:D
Styczeń jak widać upływa pod znakiem kokosu. I dobrze. Jak dziś robię Rafaello (mistrzostwo świata!) :-)
Hmmm… Uczucia mam mieszane. Otrzymałam coś w postaci białej super twardej kostki która momentalnie zamienia się w mleko pod wpływem ciepła. Czy to kwestia tłustości wiórków czy takie miało być? Jak z tego zrobić coś o konsystencji śmietany? Ogólnie smaczne, nie można narzekać i mało skomplikowane.
Martyna – ciekawe :) U mnie śmietana ma konsystencje budyniu :) Może to kwestia szybkości/obrotów blendera.
Zjadłabym chleb z taką śmietaną kokosową :))))
czy zwykły blender Braun o mocy 450 watt będzie dobry do przygotowania mleka kokosowego?
kiedyś go użyłam, ale wiórki nie były zbyt rozdrobnione, przez to mleko też nie miało najlepszego smaku,
Czy nie lepszy byłby blender kielichowy? lub ewentualnie zwykły, ale o wyższej mocy?
Mariola – trzeba próbować, każdy blender jest inny, trudno powiedzieć.
Ile słodkiej śmietany wychodzi z przepisu?
Magda – około 600 ml