ŚMIETANA ROŚLINNA
U nas w domu od lat śmietana roślinna dodawana jest do zup i curry. Śmietana roślinna na dobre pojawiła się razem z alergią dziecka na nabiał. To nie jest tak, że marzyłam o robieniu śmietany w domu, co to, to nie! Miałam nawet wirówkę do mleka i wielką przyjemnością robiłam rozmaite sery, masła i przetwory mleczne. Teraz wirówka stoi i się kurzy. Gdy gotuję dla wszystkich członków rodziny, wtedy śmietana roślinna przychodzi mi z pomocą. Gdy gotuję coś czego dziecko nie lubi, to mogę śmiało dodawać krowią. W sklepach dostaniecie śmietanę roślinną o różnej zawartości tłuszczu, składzie i smaku. Przez wiele miesięcy kupowałam w sklepach Rossmann śmietanę sojową w pudełeczkach, przyzwoita w smaku, chociaż dla mnie zbyt rzadka. Taka wegańska. W sklepach ze zdrowa żywnością nabyć można śmietanę owsianą (uwaga – w większości z glutenem), sojową, orkiszową no i moją ulubioną kokosową. Jeśli kupuję coś, co ma mi zastąpić śmietanę zwierzęcą, najczęściej wybieram tłuste mleko kokosowe, rewelacyjne nadaje się w puszkach Aroyd oraz Real Thai. W domu za to dla mnie śmietana roślina, to od razu taka przygotowana z nerkowców. Fakt jest taki, że rozdrobnione, wręcz upłynnione nerkowce z wodą przypominają lekko słodką śmietanę, takie poddane fermentacji kulturami bakterii nadają jej lekko kwaskowego posmaku. W USA wysyłkowo można kupić kultury bakterii wegańskich do nabiału roślinnego. W Polsce ich jeszcze nie spotkałam w sprzedaży. Są świetne, po prostu świetne! Cała zasada przygotowywania śmietany roślinnej ogranicza się do użycia dobrej jakości orzechów, u mnie są to nerkowce. Jeśli macie silny blender, to nie trzeba ich nawet moczyć, wystarczy woda, orzechy, kultury bakterii i pojemnik. Jeśli zastanawiacie się do czego pasuje śmietaną roślinna, to u nas dodawana jest regularnie do zup w tym najlepszej pomidorowej, ogórkowej, curry, do zabielania białego barszczu, do grzybowej, pieczarkowej, właściwie do każdej! Obowiązkowo śmietana roślinna idzie także do sosów do makaronu, do curry z warzywami, wszelakich gulaszy oraz zawiesistych dań warzywnych. Dla tych, którzy jeść śmietany zwierzęcej nie mogą, śmietana roślinna stanowi bezpośredni zamiennik z codziennej kuchni! A jak jest u Ciebie – króluje śmietana roślinna czy śmietana zwierzęca? U mnie za czasów gdy mogłam dodawać ją wszędzie, była to śmietana krowia, słodka i tłusta, teraz jednak śmietana roślinna, ponieważ staram się gotować jedno danie dla wszystkich :)
ŚMIETANA ROŚLINNA
ŚMIETANA ROŚLINNA – składniki:
- 1 szklanka nerkowców
- ½ lub 1 szklanka mleka roślinnego lub wody
- może być kultura bakterii (może ale nie ma takiej konieczności, ja zazwyczaj śmietanę robię na bieżąco i zużywam całą, więc nie mam czasu na fermentowanie)
ŚMIETANA ROŚLINNA – przepis:
- Można przygotować ją na dwa sposoby: Dla osób mających blendery wysokoobrotowe:
- Orzechy nerkowca i szklankę mleka wkładam do blendera i rozdrabniam na jednolitą masę. Przekładam do słoika i zostawiam na 20 minut, żeby śmietana zgęstniała.
- Dla osób mających blendery ręczne:
- Orzechy nerkowca zalewam wodą i zostawiam na noc do namoczenia. Rano odlewam na sicie, przekładam do miski, dodaję ½ szklanki mleka. Rozdrabniam na jednolita masę. Tym razem śmietana roślinna nie zgęstnieje bardziej niż ma to miejsce po rozdrobnieniu.
Joanna Widera napisał
Zdecydowanie roślinna!
Sylwia Durkowska napisał
Od krowy :-D
Asia Podwyszyńska napisał
roślinna <3
Aga Grzybowska napisał
Zwierzęca
Dagmara Zeler napisał
Roślinna!
Ola Rapicka napisał
Tylko zwierzeca!
Marta Bolesta napisał
Roślinna! :D
Dorota Siemieniuk napisał
Roślinna, zdecydowanie!
Karolina Matczak napisał
Roślinna :)
Ewelina Zarębska-Bączyk napisał
Nie mam wyjścia z powodu alergii – roślinna.