Sojowy kefir roślinny
Sojowy kefir roślinny, czyli kefir bez mleka krowiego jest wspaniałą alternatywą dla zdrowych napojów fermentowanych, przygotowywanych z mleka zwierzęcego. Jeśli nie pijecie mleka a lubicie kefir, jego kwaskowy, orzeźwiający smak, to ten przepis na sojowy kefir roślinny jest dla was. Osobiście, my go uwielbiamy! Nawet dzieciaki nie narzekają i całkiem chętnie piją sojowy kefir roślinny, zwłaszcza, jeśli polane są nim ziemniaki lun wymieszany jest z owocami w formie koktajlu.
Pisałam całkiem niedawno o tym jak zrobić kefir z grzybka tybetańskiego lub jak zrobić kefir z ziaren kefirowych. Pytaliście mnie wtedy, czy da się zastąpić mleko krowie, czy można na takim grzybku wyhodować kefir roślinny. Odpowiedź jest twierdząca. TAK da się zrobić na grzybku kefir roślinny ale no właśnie, zawsze jest jakieś ‘ale’. Mleko roślinne ma inną strukturę, zawartość białka i cukrów, trzeba więc samo mleko lekko podkręcić. I tak, ja do mleka sojowego dodaje dwie lub trzy łyżki mleka w proszku. Powstaje pyszny, gęsty kwaskowy kefir, który można podawać w koktajlach – świetnie smakuje z owocami, lub tak jak my lubimy do młodych ziemniaków i koperku. Na zdjęciach widzicie sojowy kefir roślinny, który stał prawie 2 doby, stał się bardzo gęsty, mocno pracuje i oddzieliła się cześć płynna, tak jak to dzieje się w mleku zwierzęcym.
Sojowy kefir roślinny
Sojowy kefir roślinny – składniki:
• 2-3 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe
• 500 ml mleka sojowego
• 2-3 płaskie łyżki mleka sojowego w proszku (wymierzcie niezbyt słodkie)
• 2 łyżeczki cukru lub syropu klonowego
• słoik.
Sojowy kefir roślinny – przygotowanie:
1. Dokładnie mieszam mleko sojowe z mlekiem sojowym w proszku i cukrem. Ja robie to w blenderze kielichowym. Takie mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewniana łyżką. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni.
2. Po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka sojowego z mlekiem w proszku i cukrem. I już, proces powtarzam i zawsze mam świeży kefir!
Sojowy kefir roślinny
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Anna Koczur napisał
ja sie obawiam soji nawet tej eco – czy mozna taki zrobic z wiorek kokosowych np.?
Olga Smile napisał
Anna Koczur – nie z tego przepisu. Ale pokażę też kiedyś kefir bez soi, chociaz ten lubimy najbardziej :)
Monika Sowinska napisał
A gdzie mozna kupic mleko sojowe w proszku? Jedyne jakieznalazlam na allegro jest z syropem fruktozowym/kukurydzianym. Lyzeczke przezyje ale co zrobic z reszty?:)
Monika Sowinska napisał
Anna, mozesz sama zrobic mleko z nasion nie gmo
Olga Smile napisał
Monika Sowinska – ja kupuję na allegro :)
Olga Smile napisał
Monika Sowinska – ja nie spotkałam jeszcze mleka sojowego w płynie z nasion GMO, więc na to samo wychodzi :)
Monika Sowinska napisał
A mozesz mi pokazac gdzie? Albo na prv. Ja tez kupuje mleko z nasion bez gmo
Anna Koczur napisał
poprosze Olgo jeszcze o kefir nie sojowy zatem…. Wiem ze mozna kupic bez GMO ale nie tylko w soi o to chodzi sa tez inne skladnik w niej do ktorych nie dokonca jestem przekonana dlatego wolala bym z koko na przyklad – bardziej mnie przekonuje jesli chodzi o wlasciwosci ale oczywiscie kazdy wybiera co wg niego najlepsze <3
Olga Smile napisał
Anna Koczur – to moje jogurt kokosowy :) https://www.olgasmile.com/jogurt-kokosowy.html
Anna Koczur napisał
super a mam bakterie kefirowe czy robiac jogurt mozna do niego dodac wlasnie kefirowe-wyjdzie co z tego? ;)