Sojowy kefir roślinny, czyli kefir bez mleka krowiego jest wspaniałą alternatywą dla zdrowych napojów fermentowanych, przygotowywanych z mleka zwierzęcego. Jeśli nie pijecie mleka a lubicie kefir, jego kwaskowy, orzeźwiający smak, to ten przepis na sojowy kefir roślinny jest dla was. Osobiście, my go uwielbiamy! Nawet dzieciaki nie narzekają i całkiem chętnie piją sojowy kefir roślinny, zwłaszcza, jeśli polane są nim ziemniaki lun wymieszany jest z owocami w formie koktajlu.
Pisałam całkiem niedawno o tym jak zrobić kefir z grzybka tybetańskiego lub jak zrobić kefir z ziaren kefirowych. Pytaliście mnie wtedy, czy da się zastąpić mleko krowie, czy można na takim grzybku wyhodować kefir roślinny. Odpowiedź jest twierdząca. TAK da się zrobić na grzybku kefir roślinny ale no właśnie, zawsze jest jakieś ‘ale’. Mleko roślinne ma inną strukturę, zawartość białka i cukrów, trzeba więc samo mleko lekko podkręcić. I tak, ja do mleka sojowego dodaje dwie lub trzy łyżki mleka w proszku. Powstaje pyszny, gęsty kwaskowy kefir, który można podawać w koktajlach – świetnie smakuje z owocami, lub tak jak my lubimy do młodych ziemniaków i koperku. Na zdjęciach widzicie sojowy kefir roślinny, który stał prawie 2 doby, stał się bardzo gęsty, mocno pracuje i oddzieliła się cześć płynna, tak jak to dzieje się w mleku zwierzęcym.
Sojowy kefir roślinny
Sojowy kefir roślinny – składniki:
• 2-3 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe
• 500 ml mleka sojowego
• 2-3 płaskie łyżki mleka sojowego w proszku (wymierzcie niezbyt słodkie)
• 2 łyżeczki cukru lub syropu klonowego
• słoik.
Sojowy kefir roślinny – przygotowanie:
1. Dokładnie mieszam mleko sojowe z mlekiem sojowym w proszku i cukrem. Ja robie to w blenderze kielichowym. Takie mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewniana łyżką. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni.
2. Po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka sojowego z mlekiem w proszku i cukrem. I już, proces powtarzam i zawsze mam świeży kefir!
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Tego chyba nie ogarne…..to juz wszystko wyzsza szkola jazdy….poza tym jak te skladniki kupic w Danii…..
Monika Sowinska – ale suche czy mokre?
Anna Koczur – ale chcesz bakterie jogurtowe to co innego niż kefirowe, nie da się ich bezpośrednio zamienić ale możesz spróbować jak chcesz :)
zdaje sobie sprawe ze jogurtowe inne a kefirowe inne ja mam wlasnie kefirowe i mam dylemat czy cos z tego wyjdzie …..
Marto ja takie „dziwne skladniki” kupuje w Pl tu w Norwegii bardzo ubogo haha
Dokladnie Ania.Ubogo…..poczekam do ferii w Pl
Anna Koczur – kokosowe mleko lepiej się fermentuje kefirem wodnym w drugiej fermentacji!
Marta Jcz – a na ebay’u nie ma?
Sprobuje poszukac.Rzeczywiscie nie pomyslalam Dzieki
dokladnie Marto w tych 2 krajach chyba podbnie….;) tez zaopatruje sie w Pl wiec spoko juz niedlugo…..Olgo mozna zamowic przez internet owszem dzis wszystko juz mozna…;) ale nie ma to jak jechac do Polski i zaszalec…..