Sok z buraków
W codziennej diecie staramy się pić jak najwięcej soków i warzywnych koktajli, w tym również sok z buraków. Czasami są to soki przecierowe, innym razem wyciskane. Przygotowuję je z owoców sezonowych, warzyw i zielonych liści szpinaku, pietruszki oraz jarmużu. Mam w domu sokowirówkę. I o niej chciałam napisać słów kilka. To sprzęt z ZSRR, który dostała moja mama, jako 'nówkę sztukę’. Ja otrzymałam go od mamy, gdy ta stwierdziła, że nie jest jej potrzebna taka głośna machina. Moja sokowirówka ma moc. Huczy, buczy, chodzi jak sieczkarka, czasami podskakuje i wibruje, ale działa jak się patrzy. Rok produkcji 1974 :) To dobry rok, zdecydowanie dobry :)
Z tą sokowirówką wiąże się wiele moich wspomnień. Pamiętam, jak jako małe dziecko wyciskałam z mamą sok z jabłek, jak suche części wyskakiwały, jak sok lał się cienkim strumieniem do białego dzbanka. Lubiłam patrzeć jak mama przygotowywała sok z jabłek i marchwi. Ta sokowirówka jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, kuchni mojej mamy, lata i słońca wpadającego przez okna, lekkiego powiewu wiatru kołyszącego firanką, który wpadał przez lufcik mieszkania na Saskiej Kępie. Od razu podpowiem tym, którzy są młodszym rocznikiem niż 74’, że lufcik to takie małe dodatkowe okienko na górze okna lub na jego dole zależnie od modelu. Służył do uchylania i otwierania fragmentu okna, gdy o oknach plastikowych uchylnych jeszcze nikt nie słyszał.
Moja mam piła sok z tej sokowirówki, jak go piłam, jako dziecko, teraz sama wyciskam dla swojego dziecka. Aż chciałoby się z wielkim uśmiechem powiedzieć, że to skarb rodziny hahahaha. No tak, wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia ….
A wy jakie macie sokowirówki?
Składniki na sok z buraków:
• 2 kg buraków
• szczypta soli
• szczypta pieprzu
Przygotowanie soku z buraków:
1. Buraki myje dokładnie, kroję na kawałki i wyciskam w nich sok w sokowirówce.
2. Sok lekko solę, dodaję pieprzu i podaję do picia. Czasami jest bardzo esencjonalny i trzeba go troszkę rozrzedzić przegotowaną wodą.
BURACZKI i BURAKI przepisy
Takie buraczki to absolutna klasyka najprostszym i bardzo smacznym wydaniu. Na zimno i na ciepło w obu wersjach fantastyczne!
Uwielbiam buraki pieczone, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdy włączenie piekarnika jest wielka przyjemnością. Zazwyczaj przygotowuje je z podwójnej lub potrójnej porcji. Jak znalazł pasują do ryżu lub makaronu. Super!
Buraki tarte do słoików, takie, które lubię, robię i cała rodzina nie na czeka, bez wyjątku!
Kluski z buraków, proste, smaczne, bezglutenowe i ciekawe. Trochę inne w formie, konsystencji i smaku od tych jadanych na co dzień.
Pyszne, delikatne, w smak raz pasują do tradycyjnego obiadu niedzielnego. Czasami warto zaszaleć!
Tradycyjny, domowy, zdrowy i pyszny zakwas z buraków. Można pić go probiotycznie lub dodać do prawdziwego barszczu. Uwielbiam i często sama nastawiam kwas z buraków.
Jak upiec buraczki do ćwikły lub obiadu? Nic prostszego, zapraszam na instrukcję z którą każde buraki się udadzą!
Jak ugotować buraki, to pytanie często padało w mailach i komentarzach czytelników. W związku z tym musiałam podać przepis na gotowane buraki.
Kiszone buraki, często traktowane są jak odpad i wyrzucane zaraz po kiszeniu buraków a przecież są skarbnica smaku! Koniecznie przeczytajcie!
Buraczki z chrzanem, czyli popularna ćwikła z chrzanem zawsze powstaje u mnie, gdy zostanie mi trochę buraków po przygotowywaniu ich na ciepło dla rodziny. Jest w sam raz do pasztetów lub do kanapek.
Dzisiaj surówka z kiszonych buraków. Pisałam wcześniej o kiszeniu i zakwasie, przyszła więc pora na przepisy z kiszonymi burakami.
Krem z buraków, pyszny, gładki, aromatyczny, cudowny, no po prostu cudowny i już!
Sok z buraków, gęsty, kemowy i esencjonalny. Lubie go pić, chociaz nie zawsze i czasami rozcieńczam go sokiem jabłkowym. Wszystko zależy od nastroju!
Pyszne w sam raz do obiadu buraczki na ciepło, albo d kolacji, tez pasują! Z miodem, jabłkiem i cebulką. idealne wręcz!
Smacznego!
Wegenerator na FaceBook napisał
Ooo, super, chętnie prześledzę tę dyskusję, też zastanawiam się nad kupnem.
Natalia Kazmierczak na FaceBook napisał
zdecydowanie Zelmer JuiceMaker JP1500, na domowe potrzeby genialny! Daje radę bazylii oraz natce pietruszki (używamy w lodziarni do produkcji soków do lodów i też daje radę!)
Olga Smile na FaceBook napisał
do KA jest teraz dostawka w USA https://www.kitchenaid.com/digitalassets/KSM1JA/Additional_1175X1290_P140394_5.jpg
Olga Smile na FaceBook napisał
W wyciskarkach przerażają mnie te maleńkie moce 150 W, 200W a ja bym chciała 2KW tak, żeby mieć pewność :) Jednym z czynników, którym się kieruję przy wyborze generalnie sprzętu domowego, to właśnie moc. U nas te rządzenia pracują jak w kuchni na 100% obciążeniu. Patrząc po tym jak zużywam sprzęt, to mąż mi mówi za uchem – tylko gastronomicznych szukaj, one powinny dać radę :) Czy wyciskarek tez to dotyczy? Ślinię się na dobra wyciskarkę do ziół i sokowirówkę profesjonalną do soków pozostałych.
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
https://www.akademiawitalnosci.pl/jak-kupowac-wyciskarke-do-swiezych-sokow/
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
https://www.akademiawitalnosci.pl/wp-content/uploads/2013/10/wyciska%C4%87-czy-miksowa%C4%87.jpg
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
myślę że i sam sok jest dobry i blendowanie, na zmianę
Olga Smile na FaceBook napisał
<3 pewnie tak najlepiej ale ja ciągle się zastanawiam i szukam potwierdzonych informacji i jakiś badań, że sok z sokowirówki jest gorszy od tego z wyciskarki. I nie mogę znaleźć, tylko jakieś ogólniki ze stron sprzedawców.
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
Sok z sokowirówki jest podgrzewany w czasie uzyskiwania go i traci przez to na wartościach odżywczych a w wyciskaniu takiego podgrzewania nie ma.
Olga Smile na FaceBook napisał
Monika Karolczyk – nie zgadzam się z tym podgrzaniem, to dla mnie czysta teoria i chwyt marketingowy do sprzedaży!
1). Podgrzewanie soku. Z życia – pokroiłam jabłka i schłodziłam w lodówce do 8 stopni przez noc. Wycisnęłam sok i miał on około 12-13 stopni. Patrząc na ciepło jakie oddała miska i pojemnik (bo jego nie schłodziłam) to podgrzanie dopuszczalne z temperatury otoczenia i ciepłoty chociażby sitka czy tarczy, rurki sokowirówki, pojemnika na sok. Gdyby sok miał nagle 30 stopni na plusie, to OK, zgodziłabym się z tym podgrzewaniem, zresztą musiałby podgrzewać do ponad 47 stopni uzyskiwany sok, żeby zabić enzymy w owocach i warzywach. Przy takim założeniu, wtedy owoc wyciskany o temperaturze otoczenia, załóżmy 20 stopni dałby sok o temperaturze 47 stopni i byłby zdecydowanie ciepły – enzymy zabite, teoria marketingowa się zgadza i rozumiem „marketingowy chwyt” o podgrzewaniu. Ale tak się nie dzieje!!! Takie zjawisko natomiast obserwuje się w Vitamixie przy długim miksowaniu na wysokich obrotach ale w sokowirówce nie spotkałam się z tym nigdy, nawet starając się podgrzać w 40 letnim sprzęcie czy innej. Moje „doświadczenie” przeprowadziłam na sokowirówce Kenwood JE850 1500W
2). Kontakt z metalem. Nie przemawia do mnie tez teoria o niszczeniu witamin „bo metalowe jest sitko i tarcza” No przepraszam w wyciskarce pionowej to co, z trzciny cukrowej? To nie metal wchodzący w reakcję, tworzący wiązania i rdzewiejący czy aluminium. Brzmi jak kolejny chwyt marketingowy.
3). Jeśli chodzi o teorię z natlenieniem soku, to każdy sok będzie miał kontakt z tlenem jeśli zostanie oddzielony od miąższu. Tak już jest! Co więcej, gdy wyciskałam w mamy pionowej wyciskarce i mojej sokowirówce, sok z jabłek rozwarstwiał się w obu (naturalne zjawisko) i ciemniał również to zjawisko naturalne – bez różnicy znaczącej czasowej.
4). O ilości enzymów w obu sokach i innych składnikach dyskutować trudno, znalazłam tylko puste słowa, bez żadnych konkretnych nazw, ilości, miar, nasycenia, cokolwiek z przeprowadzonych badań i odnośników do nich. Można znaleźne tylko ogólniki „więcej enzymów”, „esencje”, „bioskładniki”, „flawony” itd. Marketingowe gadanki ;)