Sok z buraków
W codziennej diecie staramy się pić jak najwięcej soków i warzywnych koktajli, w tym również sok z buraków. Czasami są to soki przecierowe, innym razem wyciskane. Przygotowuję je z owoców sezonowych, warzyw i zielonych liści szpinaku, pietruszki oraz jarmużu. Mam w domu sokowirówkę. I o niej chciałam napisać słów kilka. To sprzęt z ZSRR, który dostała moja mama, jako 'nówkę sztukę’. Ja otrzymałam go od mamy, gdy ta stwierdziła, że nie jest jej potrzebna taka głośna machina. Moja sokowirówka ma moc. Huczy, buczy, chodzi jak sieczkarka, czasami podskakuje i wibruje, ale działa jak się patrzy. Rok produkcji 1974 :) To dobry rok, zdecydowanie dobry :)
Z tą sokowirówką wiąże się wiele moich wspomnień. Pamiętam, jak jako małe dziecko wyciskałam z mamą sok z jabłek, jak suche części wyskakiwały, jak sok lał się cienkim strumieniem do białego dzbanka. Lubiłam patrzeć jak mama przygotowywała sok z jabłek i marchwi. Ta sokowirówka jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, kuchni mojej mamy, lata i słońca wpadającego przez okna, lekkiego powiewu wiatru kołyszącego firanką, który wpadał przez lufcik mieszkania na Saskiej Kępie. Od razu podpowiem tym, którzy są młodszym rocznikiem niż 74’, że lufcik to takie małe dodatkowe okienko na górze okna lub na jego dole zależnie od modelu. Służył do uchylania i otwierania fragmentu okna, gdy o oknach plastikowych uchylnych jeszcze nikt nie słyszał.
Moja mam piła sok z tej sokowirówki, jak go piłam, jako dziecko, teraz sama wyciskam dla swojego dziecka. Aż chciałoby się z wielkim uśmiechem powiedzieć, że to skarb rodziny hahahaha. No tak, wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia ….
A wy jakie macie sokowirówki?
Składniki na sok z buraków:
• 2 kg buraków
• szczypta soli
• szczypta pieprzu
Przygotowanie soku z buraków:
1. Buraki myje dokładnie, kroję na kawałki i wyciskam w nich sok w sokowirówce.
2. Sok lekko solę, dodaję pieprzu i podaję do picia. Czasami jest bardzo esencjonalny i trzeba go troszkę rozrzedzić przegotowaną wodą.
BURACZKI i BURAKI przepisy
Takie buraczki to absolutna klasyka najprostszym i bardzo smacznym wydaniu. Na zimno i na ciepło w obu wersjach fantastyczne!
Uwielbiam buraki pieczone, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdy włączenie piekarnika jest wielka przyjemnością. Zazwyczaj przygotowuje je z podwójnej lub potrójnej porcji. Jak znalazł pasują do ryżu lub makaronu. Super!
Buraki tarte do słoików, takie, które lubię, robię i cała rodzina nie na czeka, bez wyjątku!
Kluski z buraków, proste, smaczne, bezglutenowe i ciekawe. Trochę inne w formie, konsystencji i smaku od tych jadanych na co dzień.
Pyszne, delikatne, w smak raz pasują do tradycyjnego obiadu niedzielnego. Czasami warto zaszaleć!
Tradycyjny, domowy, zdrowy i pyszny zakwas z buraków. Można pić go probiotycznie lub dodać do prawdziwego barszczu. Uwielbiam i często sama nastawiam kwas z buraków.
Jak upiec buraczki do ćwikły lub obiadu? Nic prostszego, zapraszam na instrukcję z którą każde buraki się udadzą!
Jak ugotować buraki, to pytanie często padało w mailach i komentarzach czytelników. W związku z tym musiałam podać przepis na gotowane buraki.
Kiszone buraki, często traktowane są jak odpad i wyrzucane zaraz po kiszeniu buraków a przecież są skarbnica smaku! Koniecznie przeczytajcie!
Buraczki z chrzanem, czyli popularna ćwikła z chrzanem zawsze powstaje u mnie, gdy zostanie mi trochę buraków po przygotowywaniu ich na ciepło dla rodziny. Jest w sam raz do pasztetów lub do kanapek.
Dzisiaj surówka z kiszonych buraków. Pisałam wcześniej o kiszeniu i zakwasie, przyszła więc pora na przepisy z kiszonymi burakami.
Krem z buraków, pyszny, gładki, aromatyczny, cudowny, no po prostu cudowny i już!
Sok z buraków, gęsty, kemowy i esencjonalny. Lubie go pić, chociaz nie zawsze i czasami rozcieńczam go sokiem jabłkowym. Wszystko zależy od nastroju!
Pyszne w sam raz do obiadu buraczki na ciepło, albo d kolacji, tez pasują! Z miodem, jabłkiem i cebulką. idealne wręcz!
Smacznego!
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
skąd wiesz jaką temperaturę ma sok wewnątrz sokowirówki ? chyba chodzi o to co się dzieje z sokiem podczas obrabiania warzyw i owoców które tam są cięte .. wyciskarka wyciskamiażdży a nie tnie, i uzyskuje dzięki temu więcej soku.
Natalia Kazmierczak na FaceBook napisał
ponoć temperatura w sokowirówkach jest tak wysoka, że większość witamin „wyparowuje”. Wydaje się logiczne. Jak samemu przyrządza się tahini mimo użycia mniejszej ilości obrotów mikser jest gorący. W zgniatarce nie ma opcji by temperatura była wysoka, stąd większość witamin zostaje. Przy zelmerze trzeba się tylko liczyć z tym , że sok np z marchwi ma malutkie grudeczki, żeby był jak ze sokowirówki trzeba podłozyć sitko, ponoć przemysłowe zgniatarki mają dwa rodzaje sitek, na mus oraz na sok. A tak szczerze porównując ze sokowirówką (power juicer) zelmer daje więcej soku i co ważne jest cichutki.
Bogna Sadowska na FaceBook napisał
Ja w ubiegłym roku w ramach zamówionego prezentu gwiazdkowego dostałam od Małżonka wyciskarkę Zelmera. Jestem zachwycona! Po pierwsze – wyciście wszysko, łącznie ze szpinakiem (fakt, trochę się zapycha wtedy i trzeba pomóc patyczkiem do szaszłyka ewakuować wytłoczynki), soku jest więcej niż z sokowirówki (porównanie ile soku wychodzi z takiej samej ilości marchewki – ale fakt, dla dziecka musiałam sok marchewkowy przelać przez sitko) i wygodniej się myje niż sokowirówkę :-)
Olga Smile na FaceBook napisał
Monika Karolczyk – Ale ja właśnie pisałam o temperaturze podczas obrabiania owoców i temperaturze uzyskanego soku! Jeśli podczas ścierania wytwarzałaby się bardzo wysoka temperatura (47 stopni do niszczenia wit i enzymów jest potrzebna) to sok wypływałby ciepły, to oczywiste, no przecież nie ma tam agregatu chłodzącego uzyskiwany sok, żeby wrzucić zimne jabłko, w środku sok podgrzeje się do 47 stopni ale wypłynie 12 stopniowy – nie da się!. Jeśli wkładam jabłka o temperaturze 8 stopni a sok z nich wypływający ma 12-13 to nie ma tam temperatury obrubkowej na tarczy 47 stopni, no nie ma!
Natalia Kazmierczak – no właśnie, wszędzie jest „ponoć” a ja to sprawdziłam na temperaturze owoców i temperaturze uzyskanego soku. W wyciskarkach jest miażdżenie, też energia się uwalnia. W malakserach rozbijanie (to podgrzewa najbardziej) w sokowirówkach ścieranie (to znacznie mniej). Jeśli tarcza bezpośrednio leżałaby na silniku, no nie wiem i nagrzewała się od niego to OK, temperatura byłaby wysoka albo ścierała kamień. A nawet jak ścierasz ser elektrycznie, to on się nie topi na tarce w malakserze. Po prostu podczas ścierania nie ma takich temperatur jak marketingowo się pisze.
Wszędzie na stronach sprzedawców opisuje się podczas udowadniania wyższości wyciskarek i uzasadnianiu wysokich cen wskazywaniem na niską jakość soków i proces uzysku w sokowirówkach. Jeśli czytam „wysoka temperatura lub znacznie wyższa” to NIGDZIE nie jest podana jaka, w jakim modelu, zupełnie nikt nie podaje! Uzysk „soku większy” ale o ile, w porównaniu z czym? Takie pisanie nie jest żadnym miejscu.
Olga Smile na FaceBook napisał
Jedynym faktem jaki znalazłam i sprawdziłam to ten – że w wyciskarkach da się uzyskać więcej soku z liści niż w sokowirówce.
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
z sokowirówki ani z wyciskarki sok nie leci jak z odkręconego kranu tylko kapie raczej i to ochładza
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
Olga Smile jak jesteś zadowolona z sokowirówki to używaj dalej
Olga Smile na FaceBook napisał
Monika Karolczyk – z sokowirówki płynie strumieniem i to całkiem wartkim jak szybko owoce wkładasz, ale jak wstawisz termometr w dyszę wylotową (jak tak zrobiłam) to temperatura praktycznie nie różni się od temperatury wsadu. To mnie zastanawia o jakim przegrzaniu sprzedawcy piszą i stało się to początkiem moich rozważań, czy rzeczywiście wyciskarki mają więcej zalet niż sokowirówki. I czy sok z nich pozyskany jest rzeczywiście zdrowszy – bo NIE MA TAKICH OPRACOWAŃ NIGDZIE jedynie marketingowy bełkot na stronach. To mnie szokuje właśnie. Stwierdzenia typu: ponoć, uważa się, można przyjąć, itd a faktów nigdzie niet ;)
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
ale faktem jest że z wyciskarki jest więcej soku, dlaczego tak się dzieje ?
Olga Smile na FaceBook napisał
Monika – to sposób uzysku, ale to znów inna kwestia technologiczna. Zresztą, którą wyciskarkę, do której sokowirówki porównujemy. To tak jakby napisać, że samochód jest wolniejszy niż pociąg …. Teoretycznie i ogólnikowo przyjmując, że jest więcej soku (nie lubię założeń bez jasnych faktów i modeli) to idąc tym tropem, dlaczego z jednej wyciskarki jest więcej niż z drugiej? Z Angel 7500 masz do 50% więcej uzysku, niż ze starego Huroma, Omegi czy innej. To tylko siła zgniotu, czyli bezpośredniego nacisku. Jak starte owoce dasz pod prasę o dużym nacisku, będzie jeszcze więcej https://www.youtube.com/watch?v=iRZ0OGifc9E Jeśli owoce zetrzesz drobniej i odwirujesz z większa siłą obrotową (to nie daje ciepła) na przykład w Ruby 3000 lub Nutrifaster soku będzie jeszcze więcej i masa jeszcze suchsza. Tu nie ma niestety ŻADNYCH badań jedynie ogólniki i marketingowe stwierdzenia.
Dlatego szukam jasnych, prawdziwych badań na temat porównaniu soku uzyskanego w wyciskarce do sokowirówki . Pewnie badania będą się różnić w zależności od typu, modelu, siły, szybkości, wykonania i konstrukcji obu urządzeń … niestety :(