Sok z buraków
W codziennej diecie staramy się pić jak najwięcej soków i warzywnych koktajli, w tym również sok z buraków. Czasami są to soki przecierowe, innym razem wyciskane. Przygotowuję je z owoców sezonowych, warzyw i zielonych liści szpinaku, pietruszki oraz jarmużu. Mam w domu sokowirówkę. I o niej chciałam napisać słów kilka. To sprzęt z ZSRR, który dostała moja mama, jako 'nówkę sztukę’. Ja otrzymałam go od mamy, gdy ta stwierdziła, że nie jest jej potrzebna taka głośna machina. Moja sokowirówka ma moc. Huczy, buczy, chodzi jak sieczkarka, czasami podskakuje i wibruje, ale działa jak się patrzy. Rok produkcji 1974 :) To dobry rok, zdecydowanie dobry :)
Z tą sokowirówką wiąże się wiele moich wspomnień. Pamiętam, jak jako małe dziecko wyciskałam z mamą sok z jabłek, jak suche części wyskakiwały, jak sok lał się cienkim strumieniem do białego dzbanka. Lubiłam patrzeć jak mama przygotowywała sok z jabłek i marchwi. Ta sokowirówka jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, kuchni mojej mamy, lata i słońca wpadającego przez okna, lekkiego powiewu wiatru kołyszącego firanką, który wpadał przez lufcik mieszkania na Saskiej Kępie. Od razu podpowiem tym, którzy są młodszym rocznikiem niż 74’, że lufcik to takie małe dodatkowe okienko na górze okna lub na jego dole zależnie od modelu. Służył do uchylania i otwierania fragmentu okna, gdy o oknach plastikowych uchylnych jeszcze nikt nie słyszał.
Moja mam piła sok z tej sokowirówki, jak go piłam, jako dziecko, teraz sama wyciskam dla swojego dziecka. Aż chciałoby się z wielkim uśmiechem powiedzieć, że to skarb rodziny hahahaha. No tak, wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia ….
A wy jakie macie sokowirówki?
Składniki na sok z buraków:
• 2 kg buraków
• szczypta soli
• szczypta pieprzu
Przygotowanie soku z buraków:
1. Buraki myje dokładnie, kroję na kawałki i wyciskam w nich sok w sokowirówce.
2. Sok lekko solę, dodaję pieprzu i podaję do picia. Czasami jest bardzo esencjonalny i trzeba go troszkę rozrzedzić przegotowaną wodą.
BURACZKI i BURAKI przepisy
Takie buraczki to absolutna klasyka najprostszym i bardzo smacznym wydaniu. Na zimno i na ciepło w obu wersjach fantastyczne!
Uwielbiam buraki pieczone, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdy włączenie piekarnika jest wielka przyjemnością. Zazwyczaj przygotowuje je z podwójnej lub potrójnej porcji. Jak znalazł pasują do ryżu lub makaronu. Super!
Buraki tarte do słoików, takie, które lubię, robię i cała rodzina nie na czeka, bez wyjątku!
Kluski z buraków, proste, smaczne, bezglutenowe i ciekawe. Trochę inne w formie, konsystencji i smaku od tych jadanych na co dzień.
Pyszne, delikatne, w smak raz pasują do tradycyjnego obiadu niedzielnego. Czasami warto zaszaleć!
Tradycyjny, domowy, zdrowy i pyszny zakwas z buraków. Można pić go probiotycznie lub dodać do prawdziwego barszczu. Uwielbiam i często sama nastawiam kwas z buraków.
Jak upiec buraczki do ćwikły lub obiadu? Nic prostszego, zapraszam na instrukcję z którą każde buraki się udadzą!
Jak ugotować buraki, to pytanie często padało w mailach i komentarzach czytelników. W związku z tym musiałam podać przepis na gotowane buraki.
Kiszone buraki, często traktowane są jak odpad i wyrzucane zaraz po kiszeniu buraków a przecież są skarbnica smaku! Koniecznie przeczytajcie!
Buraczki z chrzanem, czyli popularna ćwikła z chrzanem zawsze powstaje u mnie, gdy zostanie mi trochę buraków po przygotowywaniu ich na ciepło dla rodziny. Jest w sam raz do pasztetów lub do kanapek.
Dzisiaj surówka z kiszonych buraków. Pisałam wcześniej o kiszeniu i zakwasie, przyszła więc pora na przepisy z kiszonymi burakami.
Krem z buraków, pyszny, gładki, aromatyczny, cudowny, no po prostu cudowny i już!
Sok z buraków, gęsty, kemowy i esencjonalny. Lubie go pić, chociaz nie zawsze i czasami rozcieńczam go sokiem jabłkowym. Wszystko zależy od nastroju!
Pyszne w sam raz do obiadu buraczki na ciepło, albo d kolacji, tez pasują! Z miodem, jabłkiem i cebulką. idealne wręcz!
Smacznego!
Olga Smile na FaceBook napisał
sama lubię i moja rodzina też :D
Kamila Nowakowa na FaceBook napisał
sok z buraka smakuje dla mnie prawie jak z malin :)
Eeva Veesneevska na FaceBook napisał
Pozdrawiam :)Ja także na poście warzywno owocowym (post Daniela) od Środy Popielcowej. Z wagi zlecialo już ponad 10kilo :) Uzaleznilam się od Twojej surówki kalafior/ogorek/koper/jablko (ja scieram) . Pycha :)
Aga Sz na FaceBook napisał
Wariatka :*
Olga Smile na FaceBook napisał
Eava – brawo!!!!
Eeva Veesneevska na FaceBook napisał
:) jeszcze ponad dwa tygodnie, by zakończyć w Wielkanoc. Chciałabym jeszcze z dyche zrzucić :)
Izabela KN na FaceBook napisał
Nigdy nie oczyszczalam organizmu… co jest wazne i jak sie do tego zabrac? :-)
Olga Smile na FaceBook napisał
Izabela KN – ja eliminuję cukier, mąki, oleje i wszytskie produkty przetworzone. Jem tylko lub głównie surowe warzywa i owoce oraz kiszonki. Nie piję kawy i innych napojów. Głównie zioła i wodę niegazowaną :) Po kilku dniach jestem jak nowa!
Izabela KN na FaceBook napisał
Cukru nie uzywamy w ogole, wiec bedzie latwo (choc przyznam, ze zdarza mi sie podjesc jakies kupne, fuuuu, slodycze). Maki rzadko, a jesli juz, to te zdrowe – amarantusowa, ryzowa, zytnia itp. Z warzyw na parze na te surowe tez bez problemu sie rodzinnie przerzucimy :-) Woda u nas funkcjonuje (jesli ziolax to jakie?), ale…. bez kaaaaawyyyyy??????? Nie wiem czy dam rade… pije ja tylko dla smaku, czarna, z miodem, dlugo bez niej trzeba? :-)
Olga Smile na FaceBook napisał
Izabela KN – my odstawiliśmy kawę jakiś czas temu, przynajmniej magnezu nie musimy suplemenentować hihihihi Z ziół pijemy pokrzywę (w dużych ilościach), melisę, lipę i rumianek :) Te smakowo lubimy :D