Sok z buraków
W codziennej diecie staramy się pić jak najwięcej soków i warzywnych koktajli, w tym również sok z buraków. Czasami są to soki przecierowe, innym razem wyciskane. Przygotowuję je z owoców sezonowych, warzyw i zielonych liści szpinaku, pietruszki oraz jarmużu. Mam w domu sokowirówkę. I o niej chciałam napisać słów kilka. To sprzęt z ZSRR, który dostała moja mama, jako 'nówkę sztukę’. Ja otrzymałam go od mamy, gdy ta stwierdziła, że nie jest jej potrzebna taka głośna machina. Moja sokowirówka ma moc. Huczy, buczy, chodzi jak sieczkarka, czasami podskakuje i wibruje, ale działa jak się patrzy. Rok produkcji 1974 :) To dobry rok, zdecydowanie dobry :)
Z tą sokowirówką wiąże się wiele moich wspomnień. Pamiętam, jak jako małe dziecko wyciskałam z mamą sok z jabłek, jak suche części wyskakiwały, jak sok lał się cienkim strumieniem do białego dzbanka. Lubiłam patrzeć jak mama przygotowywała sok z jabłek i marchwi. Ta sokowirówka jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, kuchni mojej mamy, lata i słońca wpadającego przez okna, lekkiego powiewu wiatru kołyszącego firanką, który wpadał przez lufcik mieszkania na Saskiej Kępie. Od razu podpowiem tym, którzy są młodszym rocznikiem niż 74’, że lufcik to takie małe dodatkowe okienko na górze okna lub na jego dole zależnie od modelu. Służył do uchylania i otwierania fragmentu okna, gdy o oknach plastikowych uchylnych jeszcze nikt nie słyszał.
Moja mam piła sok z tej sokowirówki, jak go piłam, jako dziecko, teraz sama wyciskam dla swojego dziecka. Aż chciałoby się z wielkim uśmiechem powiedzieć, że to skarb rodziny hahahaha. No tak, wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia ….
A wy jakie macie sokowirówki?
Składniki na sok z buraków:
• 2 kg buraków
• szczypta soli
• szczypta pieprzu
Przygotowanie soku z buraków:
1. Buraki myje dokładnie, kroję na kawałki i wyciskam w nich sok w sokowirówce.
2. Sok lekko solę, dodaję pieprzu i podaję do picia. Czasami jest bardzo esencjonalny i trzeba go troszkę rozrzedzić przegotowaną wodą.
BURACZKI i BURAKI przepisy
Takie buraczki to absolutna klasyka najprostszym i bardzo smacznym wydaniu. Na zimno i na ciepło w obu wersjach fantastyczne!
Uwielbiam buraki pieczone, zwłaszcza w sezonie jesiennym, gdy włączenie piekarnika jest wielka przyjemnością. Zazwyczaj przygotowuje je z podwójnej lub potrójnej porcji. Jak znalazł pasują do ryżu lub makaronu. Super!
Buraki tarte do słoików, takie, które lubię, robię i cała rodzina nie na czeka, bez wyjątku!
Kluski z buraków, proste, smaczne, bezglutenowe i ciekawe. Trochę inne w formie, konsystencji i smaku od tych jadanych na co dzień.
Pyszne, delikatne, w smak raz pasują do tradycyjnego obiadu niedzielnego. Czasami warto zaszaleć!
Tradycyjny, domowy, zdrowy i pyszny zakwas z buraków. Można pić go probiotycznie lub dodać do prawdziwego barszczu. Uwielbiam i często sama nastawiam kwas z buraków.
Jak upiec buraczki do ćwikły lub obiadu? Nic prostszego, zapraszam na instrukcję z którą każde buraki się udadzą!
Jak ugotować buraki, to pytanie często padało w mailach i komentarzach czytelników. W związku z tym musiałam podać przepis na gotowane buraki.
Kiszone buraki, często traktowane są jak odpad i wyrzucane zaraz po kiszeniu buraków a przecież są skarbnica smaku! Koniecznie przeczytajcie!
Buraczki z chrzanem, czyli popularna ćwikła z chrzanem zawsze powstaje u mnie, gdy zostanie mi trochę buraków po przygotowywaniu ich na ciepło dla rodziny. Jest w sam raz do pasztetów lub do kanapek.
Dzisiaj surówka z kiszonych buraków. Pisałam wcześniej o kiszeniu i zakwasie, przyszła więc pora na przepisy z kiszonymi burakami.
Krem z buraków, pyszny, gładki, aromatyczny, cudowny, no po prostu cudowny i już!
Sok z buraków, gęsty, kemowy i esencjonalny. Lubie go pić, chociaz nie zawsze i czasami rozcieńczam go sokiem jabłkowym. Wszystko zależy od nastroju!
Pyszne w sam raz do obiadu buraczki na ciepło, albo d kolacji, tez pasują! Z miodem, jabłkiem i cebulką. idealne wręcz!
Smacznego!
Yoanna P-k na FaceBook napisał
Omega 8006 jestem zadowolona :)
Anna Pietraszko na FaceBook napisał
polecam markę Omega, a model Sana (pozioma)
wyciśnie wszystko, zmieli orzechy, ziemniaki , płatki owsiane na mąkę i zrobi masło orzechowe
bardzo sprawnie się myje (w porównaniu do wyciskarek pionowych)
no i świetnie się prezentuje na blacie kuchennym :)
cena: ok. 1 700 PLN :(
jarmuż+jabłko+marchew
Zofia Garanty na FaceBook napisał
Kiedys czytelniczka spytala Cie o porade odnosnie, polecenia dobrego blendera. Odpowiedzialas: 'wysokoobrotowy’. Ciekawe, czy satysfakcjonowalaby Cie teraz podobna odpowiedz odnosnie sokowirowki?(pyt. retor.) Pozdrawiam.
Lidia Wojtkowska na FaceBook napisał
rodzice i teściowie mają Hurom i są zadowoleni ale mi się podoba Omega jak o niej poczytałam :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Zofia Garanty – blender TYLKO wysokoobrotowy jeśli chce się musy uzyskać i mąkę, inaczej będzie kasza i papka do gryzienia ;)
Chciałabym wyciskarkę szybkoobrotową (serio) bo nie mam czasu stać przy tych maleństwach i tracić godzinę, żeby wycisnąć 3 litry soku. Tak mam moja mama mając pionowego Huroma albo Omegę, którą zresztą sama jej kupiłam kilka lat temu. Krojenie na mini kawałki, 50 obrotów na minutę, brak wciągania a konieczność tak naprawdę wciskania i cholerenie długie mycie po wyciskaniu powoduje u mnie szczękościsk ;) Potrzebuję silną, szybkoobrotową, niech ten ślimak zasuwa, wałek się szybko kręci, ma kilko KM i wysika a nie międli i międli :) Ot co :) Chciałabym marchew całą wkładać albo jabłko na 4 kroić, no tak po ludzku :)
Olga Smile na FaceBook napisał
A wracając do blendera wysokoobrotowego w moim przypadku to Vitamix to zastanawia mnie, czy w efekcie musy, soki przecierowe, które z nich pozyskuję nie są lepsze od tych soków wyciskanych, gdzie całą skórkę i nasiona się wyrzuca i generalnie błonnik idzie precz. Do blendera wkładam 3 jabłka (całe, tylko umyte) dodaję cały pęczek pietruszki, wodę i miksuję. Dziecko uwielbia taki sok. Zjadamy czy inaczej wypijamy wszystko, bez odpadu :)
Monika Karolczyk na FaceBook napisał
w soku masz całą esencję owocu (czy z czego akurat tam wyciskasz), wszystko co najlepsze witaminy, mikroelementy.. bez zbędnego błonnika.
Olga Smile na FaceBook napisał
no ale błonnik nie jest zbędny w tym całe sedno i tu mam zagwostkę to raz. Dwa to nie znalazłam ŻADNYCH medycznych, naukowych opracowań na wyższości soku z wyciskarek kontra sokowirówki. I nie wiem ile w tym marketingu a ile prawdy się znajduje. A tak w ogóle to ja marzę o jakiej komercyjnej sokowirówce jak Nutrifaster N450 albo Ruby 3000 tak, żeby dawała sok na maksa i do czyszczenia była prosta :)
Joanna M. Grabowska na FaceBook napisał
https://www.sokowy-raj.com/wyciskarka-zelmer-juicemaker-jp1500-specifikacje-opinie.html
Joanna M. Grabowska na FaceBook napisał
Jest świetna! Zelmer juice maker jp1500. Weź tylko pod uwagę, że sok i jego konsystencja z wyciskarki , a z sokowirówki to dwa różne soki. Ja wolę z wyciskarki.