SOK Z CEBULI
Zapraszam na sok z cebuli wskazany do spożywania jako źródło kwercetryny. Znasz z domu sok z cebuli? Jeśli nie, to warto wiedzieć, że działa on przeciwzapalnie i jest stosowany tradycyjnie, przy bólu gardła, katarze i przeziębieniu. Sok z cebuli pamiętam z domu rodzinnego, jako jeden z tych domowych specyfików, które robiła moja mama. W tamtych czasach ten sok był bardzo słodki, ponieważ przygotowywało się go z dużą ilością białego cukru. Obecnie, ja nadal robię taki sok z cebuli, a jakże w końcu tradycyjne sposoby są zawsze najlepsze. Jednak postawiłam na nowoczesność i ograniczenie cukru w diecie. Wykorzystałam do przygotowania soku z cebuli wyciskarkę wolnoobrotową lub na przykład sokowirówkę, można tak i tak :) Przygotowanie takiego soku zaczynałam właśnie od wspomnianej wcześniej sokowirówki, a potem malaksera na przykład. Wykorzystuję sprzęt, który mam bez grymaszenia i kombinowania! Wyciskarka jednak sprawdza się najlepiej. Jednak osobiście uważam, że każdy sposób jest dobry, żeby wydobyć wszystko to, co najlepsze z cebuli. Bez względu na to, które urządzenie masz w domu. Kwercetryna hasło klucz! Im mniej cukru w syropie, tym lepiej z mojego punktu widzenia i smaku. Opiszę Wam cztery sposoby na sok z cebuli, wszystkie oczywiście w pełni domowe od tradycyjnego sprzed lat do tego najnowocześniejszego.
SOK Z CEBULI
SOK Z CEBULI – składniki
- 500 g cebuli
- zależnie od zastosowanego sposobu do uzyskania soku należy dodać: cukier, miód, syrop klonowy, syrop daktylowy, melasę (uwaga na miód przy alergii!)
SOK Z CEBULI – przygotowanie:
- Syrop z cebuli w słoiku -> nazywany też syropem z cebuli z racji ilości użytego cukru – Cebule obieram, kroję w jak najcieńsze plasterki. Wkładam do miski, dodaję 3 łyżki cukru i wygniatam dokładnie ręką. Odstawiam na kilka minut. Wygniatanie powtarzam. Przekładam cebule do słoika i zostawiam, aby sok zebrał się na dnie. Sok należy pić kilka razy dziennie po 1 łyżeczce lub łyżce (zależnie od wieku).
- Syrop z cebuli z sokowirówki -> Cebule obieram, kroję i wkładam do sokowirówki. Łączę w misce sok z wytłokami, dodaję 1 lub 2 łyżki cukru (może być miód) i ugniatam. Przekładam do słoika i zostawiam, aby zebrał się sok na dnie słoika.
- Syrop z cebuli z malaksera -> Cebule obieram, miksuję w malakserze z nożem. Dodaję 2 łyżki cukru lub miód. Na tym etapie można zmniejszyć ilość cukru. Odstawiam na 30 minut. Całą masę wkładam do gazy i bardzo mocno odciskam najlepiej w gazie.
- Syrop z cebuli z wyciskarki -> Cebule obieram, kroję lub nie (zależnie od wpustu i możliwości wyciskarki) i wyciskam z niej sok, zazwyczaj jeszcze z imbirem. Dosładzam go do smaku, tak, żeby dało się go wypić. I już, gotowe.
Anna napisał
Pani Olgo, czy mogę podawać taki syrop 14 miesiecznemu brzdacowi?
Olga Smile napisał
Anna a tego nie wiem, trzeba pediatrę zapytać!
Anna napisał
Olga Smile Dzisiaj będę to zapytam. Dziekuje. Ps. Bardzo lubię Pani blog, przepisy są super. Zawsze jak szukam jakiegoś przepisu to od razu zaglądam do Pani 🙂
Olga Smile napisał
Anna bardzo się cieszę ❤ 😃 Jak pediatra coś powie, proszę daj znać, pomoże to innym.
Dieta napisał
Bo najlepsze lekarstwa to te z natury 😃 Cebula, czosnek, imbir… i mozna zapomniec o przeziębieniach 🙂
Monika napisał
Teraz robię moim dzieciom
Olga Smile napisał
Monika wyciśnij sok i zrób mniej słodki, dodaj na końcu łyżkę kokao – u mnie idzie spoko 😃
Monika napisał
Olga Smile Dzięki za podpowiedz ,spróbuje z kakao;)
Monika napisał
Oj znam,a jakze- cebula,czosnek,miod,cytryna i imbir zamkniete w sloiku niczym apteczna mieszanka na cudowne uzdrowienie.
Ale kurkuma???? to super pomysl -dziekuje NaImię Mam Angelika
Kasia napisał
Wooow ciekawe jak smakuje