SOK Z WINOGRON
Dzisiaj przygotowałam dla was sok z winogron. Trzeba przyznać, że przepis na sok z winogron jest dziecinnie prosty. Trzeba wziąć dobrej jakości winogrona, wycisnąć i powstaje z nich sok. Jeśli podda się go procesowi fermentacji powstanie wino. Zagotowany, wlany do butelek i pasteryzowany przez 30 minut stanie się wspaniałym napojem na zimę. Sok z winogron w butelce smakuje wyjątkowo zwłaszcza w ziemie, jesienią i wiosną, kiedy świeżych owoców jest stosunkowo mało. Osobiście uwielbiam sok z winogron zwłaszcza tych ciemnych, fioletowych. Wystarczy spojrzeć na niego, toż to cudowne dzieło natury. Kolor tak oszałamiający, że aż się wierzyć nie chce, że może powstać z owoców. Ma jednak jedną wadę. Sok z winogron jest bardzo słodki i kaloryczny. Ja rozcieńczam go najczęściej pół na pół z wodą, wtedy staje się lżejszy i mniej słodki. Te winogrona, których użyłam do wyciskania były bardzo słodkie i miały ciemną skórkę. Zobacz też inne moje przepisy na soki. Wyciskarka zrobiła z nich wspaniały napój z serii 100% soku w soku. A TY jaki lubisz sok? Ja w każdym razie teraz zapraszam na sok z winogron najlepszy z najlepszych i w pełni naturalny!
SOK Z WINOGRON
SOK Z WINOGRON – składniki:
- okazała kiść winogron, zależnie od tego ile soku chcecie uzyskać. Średnio 1 kg to około 0,8 litra soku.
SOK Z WINOGRON – do picia:
Winogrona myję dokładnie, odrywam od szypułek. Wkładam do wyciskarki pionowej lub poziomej. Może być również sokowirówka lub prasa. Wyciskam sok. Nalewam do szklanek i podaje do picia.
SOK Z WINOGRON – na zimę:
Winogrona myję dokładnie, odrywam od szypułek. Wkładam do wyciskarki pionowej lub poziomej. Może być również sokowirówka lub prasa. Wyciskam sok. Przelewam do garnka i zagotowuje. Po zagotowaniu zmniejszam gaz i gotuję 10 minut. Sokiem napełniam wyparzone słoiki lub butelki. Natychmiast zakręcam. Do dużego garnka nalewam wodę a na dno kładę szmatkę. Wodę zagotowuję. Wstawiam gorące słoiki, zmniejszam gaz i parze je przez 30 minut. Słoiki wyjmuje, pozwalam im wystygnąć i już. Sok z winogron na zimę gotowy!
Olga Smile napisał
Marta Poznanska a z zielonych czy ciemnych?
Marta Poznanska napisał
Ciemnych ?
Adriana Adamowicz napisał
Lubie, zwlaszcza ten sfermentowany
Marta D Mode napisał
Nie bardzo
Eska napisał
Jestem na etapie wyboru wyciskarki. Olga co byś poleciła? Mogę na nią przeznaczyć 2 tys/2.300 widzę, że masz ciekawe recenzje wyciskarek, ale którą mozesz polecić z perspektywy czasu, po dłuższym użytkowaniu? Zależy mi na tym aby wyciskala trawę. Czytałam, że czasem szybko łamią się sitka. Zależy mi na jakości.
..Pozdrawiam!
Olga Smile napisał
Eska – fajna jest Muke bardzo klarowne soki robi. Zebra jest ekstra! Z tańszych SKG i BioChef u mnie się nic złego z żadna wyciskarką nie działo a pracują często. Za kilka dni pokażę wyciskarkę Kuvings tez fajna.
Eska napisał
Dziękuje. Czytam teraz o Zebrze. Skoro jest ekstra to myslę nad nią:-) soki z niej też są klarowne? Zależy mi żeby dzieci chętnie piły. Niby to tylko wyciskarka ale jest ich tyle że naprawdę ciężko wybrać….
Edyta napisał
Jaka polecasz wyciskarka do soku z ciemnych winogron
Pozdrawiam
Małgosia napisał
Mój sok, powstały z przepuszczonych przez wyciskarkę winogron jest jasno fioletowy i mętny. Nie ma takiego pięknego koloru, wygląda jak koktajl mleczny. Czy to dlatego, że przepuszczałam winogrona z pestkami? Czy może po przegotowaniu kolor się zmieni?
Olga Smile napisał
Małgosia – to raczej rodzaj wyciskarki i tego jak wyciska. ten sok uzyskałam z winogron z pestkami z wyciskarki Angel, ona zawsze daje oszałamiające kolory i soki!