Sos beszamelowy – beszamel
Trzeba przyznać, że sos beszamelowy czyli popularny beszamel to bazowy, podstawowy biały sos. Przepis na sos beszamelowy jest dość prosty. Zawodowi kucharze przygotowują beszamel w trzech gęstościach, ten, który ja wam dzisiaj pokazuję jest średnio gęsty i nadaje się do większości dań. Generalnie – sos beszamelowy jest podstawą do przygotowywania wszelkiej maści sosów serowych. Przydaje się do zapiekanek, duszonych warzyw, do lasagne i wielu, wielu innych dań. U mnie w domu rodzinnym mówiło się po prostu beszamel, sos beszamelony mówiła moja babcia :) Do jakich dań ty robisz – dodajesz BESZAMEL?
Przepis na sos beszamelowy – beszamel
Sos beszamelowy – beszamel – składniki:
- 100-120g masła (może być masło wegańskie)
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
Sos beszamelowy – beszamel – przygotowanie:
Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Wlewam do zasmażki mleko, równomiernie, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, nadal ciągle mieszam bardzo dokładnie, do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję przyprawy. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
Olga Smile napisał
Monika – w konsystencji podobny, wyczuwalność jest zależna od granulacji mąki.
Yarenka napisał
Zawsze do lazanii ,ale również do zapiekanek, brokuł i szparagów.Uwielbiam:)Ja znam przepis w którym dodaje się białego pieprzu,ale jak go nie mam też dodaję czarny;)
Borkowska napisał
Do królika, bezapelacyjnie! :)
Asia napisał
Pani Olgo, sos beszamelowy wyszedł pyszny!! Dziękuję bardzo za tak solidny przepis.
Uwielbiam Pani stronke, bo podane przepisy zawsze wychodzą.
Pozdrawia Pania serdecznie wierna fanka.
Olga Smile napisał
Asia – bardzo się cieszę :D
Magda napisał
Robiłam pani sos. Jak wlałam mleka na patelnię zrobił się glut ( robiłam na mące bez glutenu ). Próbowałam te gluty, grudki, przetrzeć przez sito, ale się nie dało. W ostatnim odruchu rozpaczy spróbowałam te gluty rozbić blenderem. I wyszedł super gładki sosik. Polecam ten sposób tym którym jakoś sos nie chce wyjść ?. Dziękuję za przepis, po tym zabiegu sos wyszedł super.
jurek napisał
Pani Olu!
Wiele osób nie cierpi sosu beszamelowego. Umówmy się, jest średni:)
Gorzej, bo jak ktoś go nieco przećwiczy na rodzinie, to przechodzi mu ochota na inne i dzieciaki dalej będą wsuwać kechup, majonez etc.
Ma Pani całkiem sporo odwiedzających, solidne przepisy, czemu nie ma sosu veloute?
Dodałoby to nieco uśmiechu i zachęty do własnych prób…
Pozdrawiam
Sylwia napisał
Czy można go zrobić z cytryną na kwaśno? W dom mama i babcia robiły coś podobnego tylko dorzucały sok z cytryny i agrest bądź rodzynki i też nazywały go sosem beszamelowym lub sosem białym do kurczaka. Sos ten robiły jakoś z dodatkiem rosołu po gotowaniu tego kurczaka. Chciałabym zrobić sos z Pani przepisu z dodatkiem cytryny ale nie wiem czy kolor/smak nie zostanie zepsuty.
Olga Smile napisał
Sylwia – nigdy tak nie robiłam, może być smaczny :)