Sos chili
Sos chili. Zapraszam na słodki sos chili. Przepis na ostry i słodki sos chili jest prosty, każdy da radę zrobić go samemu w domu. Jestem pewna, że wszyscy znacie sos chili, jest przyjemny w smaku, słodki i jednocześnie bardzo pikantny. W sklepach sos chili dostępny jest pod wieloma nazwami, najpopularniejszy jest chyba dostępny od zawsze dosłownie, w sklepach z orientalną żywnością Sriracha. Na rynku są również marek TaoTao, Vifon, Blue Dragon i kilku innych. Do wyboru, do koloru. Słodki sos chili ma wielu smakoszy! Muszę się przyznać, że ja uwielbiam słodki sos chili. Co prawda, staram się, aby za każdym razem był to sos domowy, ponieważ staram się unikać jakiś dziwnych E substancji, które potrafią znaleźć się w butelkach tajskich sosów. Mój słodki sos chili jest pyszny, prosty i na pewno potrafisz go zrobić! Często kupuję tackę lub dwie ostrych papryczek, susze je wtedy w koszyku, jeśli nie zużyję wszystkich na raz. Właśnie ten sos, jest idealnym przykładem wykorzystania ususzonego chili. Sos chili pasuje do dań kuchni azjatyckiej. Ja natomiast lubię go najbardziej w połączeniu z majonezem najlepszym. No mówię wam, rewelacja do kanapek!
Przepis na Sos chili
Sos chili – składniki:
- 6 ostrych papryczek chili
- 375 ml – t jest 1,5 kubka cukru
- 375 ml – to jest 1,5 kubka octu (u mnie ocet z kombuchy podobny do octu ryżowego lub winnego)
- 6 ząbków czosnku
- niewielki kawałek imbiru
- 125 ml – to jest 1/2 kubka wody
- 80 ml – to jest 1/3 kubka wody + 50 ml skrobi ziemniaczanej
Sos chili – przepis:
- Obieram imbir i czosnek.
- Do blendera wsypuję 1 miarkę cukru i dodaję papryczki bez łodyżek. Miksuję przez chwilę. Przesypuję do garnka (uwaga, nie wąchajcie, bo strasznie szczypie).
- Do blendera dodaję ½ miarki cukru, czosnek i imbir, znowu miksuję. Dodaję do cukru z chili.
- Do garnka dolewam ocet, ½ szklanki wody i zagotowuję. Czas gotowania to około 5 minut.
- W szklance rozrabiam skrobię z wodą, dolewam i doprowadzam ciągle mieszając do zgęstnienia. Gorący sos przelewam do słoików, zakręcam i schładzam.
Asia napisał
Witam – super przepis – mam tylko jedno pytanie – jesli papryczek będzie więcej – to jak zwiększyć proporcje pozostałych składników??
morek napisał
świetny wyszedł w smaku!
irmina napisał
nie trzeba pasteryzować jak przechowywać nie po psuje się ??????????????//////
irmina napisał
nie trzeba pasteryzować??????????? nie po psuje się ? jak przechowywać ?
Aga napisał
niestety podane proporcje nie sprawdzaja sie, kiedy uzyje sie octu winnego (nawet tego dobrej jakosci). Robilam 3 razy, przy trzecim razie zwiekszylam ilosc wody, ilosc octu zmniejszylam z 1,5 szklanki do 2 łyżek… I wtedy wyszedl bajeczny, konsystencja i smakiem przypomina słodki sos z Taotao. Pozdrawiam
mimi napisał
Moze byc ocet ryzowy?Strasznie duzo cukru!
mimi napisał
Jeszcze raz ja- czy ten kawalek imbiru to jakies 4-5 cm czy wiecej I jak piszesz skrobia ziemniaczana to masz na mysli make ziemiaczana czy co? Wrocilam z emigracji I na nowo ucze sie tych wszystkich zwrotow.Przez 30 lat uzywalam do zageszczania corn starch.Dziekuje za cierpliwosc.
Olga Smile napisał
mimi – tak, mniej więcej. W Polsce jak na razie skrobia ziemniaczana i maka ziemniaczana to to samo czyli potato strach. Możesz użyć corn starch.
Olga Smile napisał
mimi – tak, może.
Domin napisał
idealny sos do kotletów mielonych