SOS PIECZARKOWY
Lubicie? Pewnie, że lubicie, ja też. Sos pieczarkowy przygotowuję raz na jakiś czas. Generalnie należy przyjąć, że najpopularniejsze są: sos pieczarkowy ze śmietaną i sos pieczarkowy bez śmietany. W obu przypadkach w skład sosu wchodzą tytułowe grzyby, cebula, tłuszcz do smażenia, przyprawy aromatyczne i wyraziste oraz śmietana lub woda. Tłustość śmietany też można regulować, chociaż do grzybów pasuje zazwyczaj tłusta i słodka. Można użyć zwierzęcej lub roślinnej. Czasami też sos pieczarkowy zagęszczam zasmażką. Wolicie sos pieczarkowy ze śmietaną czy sos pieczarkowy bez śmietany? Robiłam listę zakupów dla męża. Jak zwykle pisałam, myślałam, rozmawiałam z dzieckiem, śpiewałam piosenkę bo leciała płyta, wystukiwałam rytm, podrygiwałam bo fajnie grało i coś tam oglądałam w trakcie w książce no i …. napisałam … jak napisałam 3 kg pieczarek hahahaha zamiast 300 g no cóż …. PS. Mąż mnie poprawił, że kupił 4 kg, żebym miałam więcej i mi nie zabrakło ;) CO ZROBIĆ Z TAKĄ ILOŚCIĄ PIECZAREK! PROPOZYCJE NA DANIA Z PIECZAREK POSZUKIWANE!
SOS PIECZARKOWY
SOS PIECZARKOWY – składniki:
- 500 g pieczarek
- 3 cebule
- 4 łyżki oleju do smażenia
- sól, czarny pieprz i trochę tymianku do smaku
- 5 kulek ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- 1 szklanka tłustej, słodkiej i gęstej śmietany może być roślinna lub zwierzęca
- zasmażka -> jak zrobić zasmażkę
- natka pietruszki jeśli lubicie dodawana na koniec
SOS PIECZARKOWY – przygotowanie:
- Pieczarki czyszczę -> jak oczyścić pieczarki Kroję w plasterki, połówki lub kostkę.
- Cebule obieram, kroję w talarki -> jak pokroić cebulę w talarki. Solę i podsmażam na złoto na oleju.
- Zdejmuję cebule z patelni i przekładam na talerz. Na dużym gazie podsmażam na złoto pieczarki. Dodaję cebulę i dolewam około:
– 1,5 szklanki wody -> gdy sos pieczarkowy ma być bez śmietany
– ½ – 1 szklanki wody, (gdy sos pieczarkowy mam być ze śmietaną)
- Doprawiam solą, pieprzem i tymiankiem do smaku. Dodaję również ziele i listek. Gotuję razem około 15-20 minut pod przykryciem na małym gazie. Na koniec dodaję śmietanę 250-300 ml (jeśli sos pieczarkowy ma być ze śmietaną). Można również zagęścić 1 łyżką zasmażki.
- Taki sos pieczarkowy podaję z makaronem, z ziemniakami lub jako element innych dań.
limonka napisał
Od przybytku głowa nie boli: to tylko ilość pieczarek na 8 różnych dań, jeśli użyć po pół kg. W ciągu tygodnia da się zjeść i dobrze wspominać. Więc: sałatka, naleśniki, kasza, zupa, gołąbki, zrazy, ryba faszerowana- polecam gorąco i dopisuję jeszcze:
sos tatarski – pieczarki drobno pokroić, zasmażyć na złoto i dodać do majonezu z drobno pokrojonym białym porem i ogórkiem kiszonym – to właściwie sałatka i smarowidło na chleb. Ja bym się ucieszyła z takiej torby pieczarek – dzięki za podpowiedź jak popełnić mały błąd w spisie zakupów…
Mika Storożak napisał
Z białym winem dużą ilością natki
MartaSamanta napisał
hehe, no faktycznie, dobry początek :P Fajnie by było zobaczyć jak gotujesz :) Ale to może pomysł na kiedyś :D hihi
Jakich śmietan roślinnych używasz do zup zazwyczaj? :)
Olga Smile napisał
MartaSamanta – ;) Najczęściej dodaję śmietanę z nerkowców (bo na nią nikt nie ma w domu alergii). Czasami sojową albo owsiana ale one dla mnie mają dziwny smak.
Aneczka J napisał
A ile ostatecznie tej śmietany? W spisie składników podajesz, że szklanka ale później w przepisie dajesz szklankę i na koniec gotowania jeszcze śmietanę, ale nie wiadomo ile.an
Olga Smile napisał
Aneczka J – Poprawiłam we wpisie, bo widzę, że było niezrozumiałe. Dodajesz 250-300 ml śmietany :)
Aneczka J napisał
Dziękuję bardzo :-)
Lisa napisał
Przepyszny, nawet nie liczyłam, że mi taki dobry wyjdzie :)