SOS POMIDOROWY DO MAKARONU
Doskonale zdaję sobie sprawę, że sos pomidorowy do makaronu w każdym domu jest inny. Mój sos pomidorowy do makaronu powstaje zawsze od podstaw. Czasami używam świeżych pomidorów, zwłaszcza robię tak w sezonie letnim. Jesienią i zimą pozostaje mi wybór pomiędzy passatą, krojonymi pomidorami w puszcze, całymi pomidorami w puszcze lub koncentratem pomidorowym. Zawsze najsmaczniejszy sos pomidorowy do makaronu wychodzi z letnich pomidorów, takich słodkich, świeżych i aromatycznych. Jednak nasz klimat ogranicza nam możliwości całorocznego cieszenia się dobrymi jakościowo pomidorami. Te, które przychodzą do nas z Hiszpanii często po prostu zupełnie nie mają smaku i nic nie jesteśmy na to w stanie poradzić. Jestem kobietą lata, już tęsknię na słońcem, upałem i ciepłym wiatrem. Dzisiaj od rana robiłam nasz domowy sos pomidorowy do makaronu, żeby chociaż na chwilę wrócić wspomnieniami do wakacji, do tego cudownego powietrza, do upału i zapachu suchej ziemi. Dzisiaj na obiad będzie u mnie sos pomidorowy. A TY co wybierasz, do gotowania sosu do makaronu (o tej porze roku) świeże pomidorowy, passatę w butelce czy krojone pomidory w kartonie? Zobacz też inne moje przepisy z pomidorami. Zapraszam na przepis!
SOS POMIDOROWY DO MAKARONU
SOS POMIDOROWY DO MAKARONU – składniki:
- 1 kg pomidorów lub 1 litr passaty lub 1 litr pomidorów krojonych w puszce
- 3-4 cebule białe
- 3-4 ząbki czosnku zależnie od gatunku i ostrość
- zioła do wyboru ja lubię (tymianek, oregano, bazylia)
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 50 ml oliwy
- 1 łyżka cukru (jeśli pomidory nie są dostatecznie słodkie i wyraziste w smaku)
- ser krowi lub wegański do posypania
SOS POMIDOROWY DO MAKARONU – przepis:
- Pomidory obieram ze skórki i kroję na mniejsze kawałki -> jak obrać pomidory. Jeśli używam pomidorów zakonserwowanych to odkręcam passatę lub otwieram puszki z pomidorami m w nieduże kawałki, przekładam do miski.
- Cebule obieram, kroję w kostkę, solę i podsmażam na oliwie. Gdy stanie się złota, wtedy dodaję rozdrobniony czosnek tak mniej więcej na ostatnią minutę smażenia.
- W garnku łączę rozdrobnione pomidory z cebulą z czosnkiem, ziołami i przyprawami. Mieszam i gotuje razem około 15-20 minut. Staram się odparować go do pożądanej konsystencji.
- Najczęściej pod koniec sos rozdrabniam blenderem, ponieważ taka formę dzieciaki preferują najbardziej.
SOS POMIDOROWY – SOS Z POMIDORÓW – PRZEPISY
Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów
Lekki, pyszny, prawdziwy, dokładnie taki, jaki powinien być sos pomidorowy ze świeżych pomidorów.
Osobiście uwielbiam takie połączenia, sos pomidorowy, dobry makaron i można z przyjemnością zjeść wielgachna porcję na obiad, kolację a nawet na śniadanie. My czasami tak właśnie robimy!
Taki dokładnie powinien być domowy, smaczny sos pomidorowy do pizzy. To przebój wielu ostatnich lat u mnie w domu. Dzieciaki nie chcą już innego sosu, a wiadomo, dzieci wiedza najlepiej co jest dobre!
To jedno z tych dań i połączeń smakowych, które nigdy się nie znudzi. Słodkie, świeże pomidory w towarzystwie ziemistego cynamonu? j tak, jak raz spróbujecie, będziecie często powtarzać taką kombinację smaków.
Sos pomidorowy Verdure to nic innego jak połączenie sosu pomidorowego oraz sosu warzywnego. Zdrowe zestawienie i co najważniejsze smaczne, bardzo smaczne!
Absolutna klasyka smaków. Sos pomidorowy potrafi zaskakiwać, przyjemnie zadowalać i smakować obłędnie. Ten zdecydowanie należny do tej właśnie kategorii smaków – najlepszych!
Gdybyście kiedyś poszukiwali przepisu na sos pomidorowy do gołąbków, to ten jest po prostu idealny. Przepis w dwóch wersjach świeżej letniej i jesienno, wiosenno-zimowej. Pychota i już!
Sos pomidorowy z pomidorów z puszki
Oj tak, jeśli lubicie pomidory z puszki to ten przepis jest dla was. Sos palce lizać, po prostu i po ludzki palce lizać i już!
Prosty, domowy sos pomidorowy do makaronu można przygotować ze świezych pomidorów, z pomidorów w puszcze, passaty lub w ostateczności koncentratu pomidorowego.
Smacznego!
Aga Grzybowska napisał
Dopiero na wiosnę, jak zapasy własnej pulpy pomidorowej wg Twojego Olgo przepisu, się skończą ;)
Katarzyna Rogala-Łach napisał
Pewnie. Najpierw używam swoich ze słoików a później z puszki lub pomidory przecierane.
DietoLogika napisał
Zdecydowanie nie :) z powodów zdrowotnych ale także smakowych – dla mnie smak metalu jest mocno wyczuwalny w takich pomidorach :)
Anna Ołowiecka napisał
Używam często, pierwsze słyszę że to niezdrowe :-(
Małgorzata Łuczak napisał
Z puszki są szkodliwe, podobno metal reaguje z kwasem z pomidorów,używam z kartoników.
Anna Winiarska napisał
Dla siebie nie bo mam nietolerancje na pomidory, a dla dzieci uzywam organicznej passaty w szklanej butelce ;-)
Grażyna Dziedzic napisał
A czym różnią się pomidory z puszki od tych z kartonika, skoro kartonik też w środku wyłożony jest „srebrną” warstwą?
Bozena Stroka napisał
Nie metal, tylko powłoka zabezpieczająca puszkę od środka zawierająca bisfenol
Anna Śnieg napisał
czasami dorzucam dodatkowo do pomidorówki :)
Katarzyna Wróbel napisał
Używam passaty pomidorowej ze szklanej butelki badz swoich zawekowanych przecierow