Sos z boczniaków
Zastanawiałam się co zrobić na obiad, padło na sos z boczniaków. A co u Was dzisiaj na obiad? Ja wiem, że sos z boczniaków jest szary i nie wabi kolorami ale zapewniam, że jest po prostu pyszny. Przygotowałam go w wersji light, z minimalną ilością tłuszczu, za to masą aromatycznych przypraw. Moja teściowa powiedziałaby „jedz córko, dietetyczne” :) Gdybym miała porównać smak, to sos a właściwie taki gulasz z boczniaków bardzo przypomina mi gulasze z mojego dzieciństwa. Była to typowa kuchnia polska, skrawki wieprzowiny, czasami żołądki, do tego sos musztardowy lub chrzanowy. No i obowiązkowo kasza do wyboru: jęczmienna, wiejska lub gryczana. Przewijające się paski cebuli w gęstym aromatycznym sosie pamiętam doskonale. Stwierdziłam dzisiaj, że zrobię sos z boczniaków, taki jak za dawnych lat. Lubię takie smaki, które pamiętam z dzieciństwa, które stanowią o korzeniach i sposobie jedzenia poprzednich pokoleń mojej rodziny. Teraz przyszło mi myśl, że poważniejsza zmiana następuje co kilka pokoleń. Moja prababcia urodzona w 1900 roku była wegetarianką i codziennie jadła kaszę gryczaną, jako jedyna z rodziny. Za to moja babcia i mama były wyjątkowo mięsożerne. U mnie dla równowagi bez mięsa i glutenu, to by się prababcia zdziwiła hahahah, pamiętam ją z czasów swojego wczesnego dzieciństwa, gdy stała na ganku domu na Saskiej Kępie w Warszawie a ja zbierałam ślimaki winniczki chodzące po deszczu po chodniku. No nic, koniec wspomnień, czas wrócić do tematu przewodniego. Zapraszam zatem na sos z boczniaków. Zbieram pomysły na dania z boczniaków – podrzucicie jakieś?
Sos z boczniaków
Sos z boczniaków – składniki:
- 500 g boczniaków (u mnie duże mięsne o twardych nóżkach)
- 3-4 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 4 listki laurowe
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3 łyżki chrzanu lub musztardy sarepskiej ewentualnie innej łagodnej lub pikantnej zależnie od preferencji
- 3 łyżki oleju
- 100 ml mleka roślinnego, jogurtu lub śmietany (u mnie śmietana owsiana)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej mieszanki bezglutenowej lub mąki pszennej
- 2 łyżki majeranku
- sól i czarny pieprz do smaku
- kasza do podania -> jak ugotować kaszę gryczaną
Sos z boczniaków – przepis:
- Cebule obieram, kroje w plasterki i wrzucam na rozgrzany tłuszcz do dość wysokiego garnka. Solę i smażę aż zmięknie i stanie się złota.
- Boczniaki dzielę na mniejsze części. Miałam boczniaki o bardzo grubych nóżkach. Dodaję je do cebuli i przesmażam. Po kilku minutach dopełniam taką ilością wody, żeby przykryła grzyby na 1 palec. Dodaję listki, ziele, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, solę, dosypuję pieprzu, zagotowuję i gotuję pod przykryciem do miękkości grzybów. U mnie trwało to prawie godzinę, ponieważ korzenie boczniaków były zwłókniałe.
- Odkrywam, w misce mieszam śmietanę z około 100 ml wody, chrzanem lub musztardą, mąką i wlewam do garnka. Mieszam energicznie, żeby nie zrobiły się grudki. Na koniec dodaje majeranek. Przykrywam ponownie i zostawiam na 10 minut. Próbuję i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku.
- Podaję z kaszą gryczaną -> jak ugotować kaszę gryczaną.
Michalina Kędzia napisał
tooooosty z boczniakami, uwielbiam :-)
Olga Smile napisał
Grażyna Szłapka – a jaką zupę robisz?
Anna Błachowicz napisał
Flaczki wegetariańskie
Olga Rój napisał
Kotlety
Małgorzata Senger napisał
Flaki, nadzienie do kołaczy, pierogów, gulasz, warzywne kasze :)
Marta Niemczycka napisał
Flaczki, sos :)
Anna Sławska napisał
smażone w panierce :)
Anna Sławska napisał
ale że jak? surowego między chlebek i już?
Ninka Sikorska napisał
Wegetariańskie flaki z boczniaków :)
Michalina Kędzia napisał
nieeee :-) robi je zawsze mój M, nie mam pojęcia jak, ale wieczorem mogę się dowiedzieć :-) on je chyba przesmaza z cebulką potem dodaje jajko przyprawy zioła, nakłada na pieczywo i zapieka .czasem z serem czasem bez. poezja smaku ;-)