Sos ze śliwek suszonych
Sos ze śliwek suszonych … oj tak, na samą myśl wzdycham a moje ślinianki zaczynają pracować jak szalone. Przygotowuję go dość często od razu z podwójnej ilości i nie przejmuję się, że nadmiar wyląduje w słoiku w lodówce, ponieważ i tak zniknie z niej w ciągu kilku dni. Najczęściej zabieram się za sos ze śliwek suszonych, gdy mam w domu świeżo ugotowany rosół. Mój rosół zawsze jest w wersji wegetariańskiej, więc mogę traktować go również, jako bazę do przygotowania sosu śliwkowego. Jeśli jecie mięso, możecie do sosu ze śliwek użyć takiego rosołu, jaki lubicie najbardziej. Można również rosół pominąć i zastąpić go wodą, ale będzie niosło to za sobą sporą późniejszą stratę smaku mojego sosu śliwkowego. Sos ze śliwek suszonych będzie gęsty, właściwie jego konsystencję należy regulować na bieżąco ilością rosołu lub bulionu. U mnie jest on pierwotnie bardzo gesty, rozrzedza się pod wpływem miksowania ze śmietaną. Jeśli nadal jest zbyt zwięzły, wtedy dolewam łyżką bulion, do czasu, aż sos będzie dokładnie taki, jakiego oczekuję. W moim rodzinnym domu taki sos pierwotnie podawało się do pieczonej wieprzowiny, do polędwiczek, pieczonego kurczaka lub karkówki. Ja podaje go do pasztetów wegetariańskich, takich twardszych i delikatniejszych, którym przyda się okrasa z charakterem.
Sos ze śliwek suszonych
Sos ze śliwek suszonych – składniki:
• 200 g śliwek suszonych
• 3 szklanki wody lub najlepiej rosołu warzywnego
• sól
• 200 ml śmietany roślinnej lub zwierzęcej
• sól
• czarny pieprz do smaku
Sos ze śliwek suszonych – przepis:
1. Śliwki wkładam do garnka i zalewam wodą. Przykrywam pokrywką i gotuję na małym gazie przez 15-20 minut. Następnie śliwki miksuję blenderem ręcznym, dodaję sól, pieprz i śmietanę.
2. Taki sos przekładam do słoików i podaje z pieprznymi pasztetami warzywnymi. Pasuje wyśmienicie do warzyw, sera, mięsa i wędlin.
wiosenka27 napisał
Świetny przepis. Na jutro zaplanowalam pieczeń z indyka i wydaje mi się, że ten sos będzie do niego pasował:)
Tereska napisał
Witam!
Dzisiaj piekę królika i chętnie wykorzystam ten pyszny sosik,dziękuje i pozdrawiam:)
KrysiaS napisał
Dziękuję za przepis. Myślę, że sos wyjdzie pyszny. Chciałabym się tylko upewnić, jaką śmietanę dodać. Czy 18% śmietanka będzie dobra? Nigdy nie używałam śmietany roślinnej i nie wiem, czy jest powszechnie dostępna.
Olga Smile napisał
KrysiaS – byle gęsta :) może być i 30% :)
KrysiaS napisał
Dziękuję :-)
Ala napisał
A czy taki sos śliwkowy pasowałby do ugotowanej kaszy jaglanej, czyli jej wersji na słodko? Jabłko tarte już mi trochę spowszedniało. Dziękuję za odp.
Olga Smile napisał
Ala – jasne i brzoskwinie, maliny, morele również :)
Maggie Pop na FaceBook napisał
Super :)
Paweł Presko na FaceBook napisał
Super, a umiałabyś zrobić sos BBQ z wędzonych śliwek? Ja bym taki chciał się naumieć zrobić ;)
Max Szot na FaceBook napisał
… a przepraszam za pytanie – śliwki kalifornijskie słodkie, czy wędzone polskie z charakterkiem? ;-)