Strudel zwany w domu melodyjnie roladą lub zawijańcem rozpoczyna mój cykl przepisów w ramach Ziemniaczanego Tygodnia II. To proste jedzenie, wywodzące się z Ukrainy jest świetnym sycącym daniem jesiennym. Ja przygotowałam go z teraz grzybami leśnymi – kurkami. Jednak grzyby są tylko rarytasem w czasie kilku tygodni, w pozostałych porach roku z powadzeniem zastąpić je można smażonymi pieczarkami, kapustą gotowaną na gęsto, taką młodą wiosenną, lub ciężkim i kwaskowatym bigosem. Wersję wegetariańską można również przygotować z mieszanki szpinaku, rukoli i sera, chociaż u mnie w domu bigos również zawsze jest wegetariański, więc generalnie strudla z mięsem nie łączę. Oczywiście zabronione to nie jest, ale ja przyzwyczaiłam się do takiej wersji i ona mi odpowiada najbardziej. Zawijaniec jest dość prosty do zrobienia, jednak wymaga małego myku, aby wyszedł bezbłędnie. Mianowicie rolować trzeba go na wysypanej mąką ściereczce, wtedy uda się na 100%. Całe zamieszanie z zawijaniem wynika z tego, że ciasto jest dość lepkie i nie daje się łatwo oderwać od stolnicy nawet sowicie wysypanej mąką. Generalnie w ogóle nie daje się oderwać w formie placka nawet jak będziemy się bardzo starać. A na ściereczce rozciągam ciasto ręcznie, formuję placek, nakładam farsz i zwijam bez problemu. Taki domowy sposób pomagająco-ułatwiający :) |
|||
|
|||
|
|
||
|
Reader Interactions
Ten przepis kulinarny ma 18 komentarzy. Dziękuję Ci za komentarze do przepisów!
grumko napisał
Bardzo ładny ten strudel! My również rozpoczęliśmy Ziemniaczany Tydzień od dania z grzybami tyle, ze pod postacią smażonych placków;-) Pozdrawiam!!
Majana napisał
Olgo, piękny jest ten strudel, niesamowicie wygląda z tymi kurkami, no po prostu palce lizać! :)) U Ciebie zawsze tak estetycznie, pięknie i smacznie.
Muszę także zacząć myśleć o daniu z ziemniaczków.
Pozdrawiam cieplo.
Majana
Lukrecja napisał
mniam mniam
emka1014 napisał
to musi byc pyyycha, piekne zdjecie, az zlodnialam
Olga Smile napisał
grumko – super, jeszcze nigdy nie robiłam placów z grzybami. Świetny pomysł!
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
Majanko – ja również ciepło pozdrawiam w tym zimnym i deszczowym dniu. A liczyłam na jesienny spacer w lesie … Dziękuję za pochwałę strudla :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
emka1014 – polecam, bo jest świetny. To właściwie takie ciasto z farszem, tylko nie słodkie :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
Lukrecjo – polecam, bo jest świetny. Jedyna trudność, o to lepienie się ciasta ale da się przeżyć :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Ela$w napisał
Bardzo cenie twoja strone, ale wilkim jej minusem jest dla mnie jest to, ze czesto nie podajesz dokladnych proporcji skladnikow:-(
Olga Smile napisał
Elu – dziękuję :) Rzeczywiście nie podaję dokładnie co do grama składników, lecz wynika to nie z niechęci do tego typu podejścia, a z doświadczenia i troski o „przyszłe dania” osób, które skorzystają z przepisu. Gotowanie to mieszanie składników, to dodawanie, odejmowanie i tu w większości trzeba polegać na intuicji i jakimś tam podsiadanym doświadczeniu a nie dokładnych miarach. Ziemniak ziemniakowi nie równy, zależnie od gatunku, wielkości, długości gotowania, odparowania a nawet pory roku, kartofle zawierają inną ilość skrobi i wody. A to pociąga za sobą konieczność dodania odpowiedniej ilości mąki do ciasta. Mogę w danym przepisie napisać przykładowo 400 gr ale może się okazać, że potrzeba będzie tylko 300 gr bo jak dodasz 400 to ciastem będzie można zabić. Lub dla odmiany przy gatunku mniej skrobiowym okaże się, że bez dodania 500 gr nie da się uformować kuli. I jeżeli ktoś zastosuje się dokładnie do przepisu, wsypując odważone 400 gram nie tylko nie osiągnie pożądanego dania, co w ogóle owe danie nie wyjdzie.
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile