Surówka z cukinii
Przeszło siedem lat temu zaczęłam jeść dynie i cukinie na surowo. Najlepsza jest młoda, zielona cukinia, o delikatnej skórce bez zawiązanych jeszcze pestek. Ma soczysty miąższ o świeżym smaku i zapachu zbliżonym do ogórka. Jest wyjątkowo pyszna! Od wielu lat staramy się jeść cukinie głównie na surowo. Proces gotowanie i pieczenia poprzez wysoka temperaturę zabija enzymy i pozbawia warzyw wielu cennych dla naszego organizmu składników. Dlatego, gdy tylko się da, jemy warzywa i owoce na surowo, tak zaraz po umyciu. Osobiście uważam, że w tej formie cukinia jest ona smaczniejsza niż pieczona, czego na przykład nie można powiedzieć o kabaczku. On zdecydowanie jest najsmaczniejszy zaraz po ugotowaniu. Surówkę z cukinii robię przez cały, okrągły rok. Kupuję najczęściej ekologiczne cukinie i po starciu na tarce łączę je z ogórkami, cebulką, czosnkiem i sporą ilością koperku. Do tego szczypta soli, kolorowego pieprzu i jogurtu sojowego lub zwierzęcego. Pycha, po prostu pycha. Do cukinii świetnie pasuje też imbir, trawa cytrynowa, chili i indyjskie przyprawy. Pokażę jeszcze kilka propozycji na takie surówki :) Gdy zaczynają się ciepłe dni, mam mniejsza ochotę na gotowanie i ciepłe posiłki. Robię wtedy surówkę z cukinii nie tyle do obiadu, co soute na lunch. Zjadamy ją z kromkami podsmażonego chleba na patelni, ot tak, zwyczajnie. Dzisiaj zjedliśmy siedząc przed domem, na schodach, ciesząc się wiosną i pierwszymi zielonymi listkami na drzewach.
Przepis surówka z cukinii
Składniki przepisu na Surówka z cukinii
• 1 kg cukinii młodej
• 1 ogórek wąż, mogą być dwa
• 2 cebule
• 3 ząbki czosnku
• 1 okazały pęczek koperku
• sól
• kolorowy pieprz mielony
• około 100 ml jogurtu naturalnego (u mnie sojowy)
• łyżka lub dwie oliwy
Przygotowanie przepisu surówka z cukinii:
1. Cukinie myję, osuszam i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Tak samo postępuję z ogórkami.
2. Cebule obieram i szatkuję w bardzo drobna kostkę.
3. Koperek kroję.
4. Czosnek obieram i zgniatam w przeciskarce.
5. W misce mieszam cukinie, ogórka, cebule, koperek, sól i pieprz do smaku. Dodaję jogurt, oliwę i mieszam. Odstawiam surówkę na 15 minut i podaję. Lubię, gdy cukinie i ogórki puszczą trochę soku.
Marrtuś napisał
Mam cukinię, idę robić na kolację :) Na Twoich przepisach Olgo nigdy się nie zawiodłam, mam nadzieję, że będzie nam smakowało! Marrtuś
Olga Smile na FaceBook napisał
kalafior na surowo jest super, już pokazywałam naszą ulubiona surówkę kalafiorową :) https://www.olgasmile.com/surowka-z-kalafiora.html
wiki1975 napisał
Zdrowa propozycja na surówkę! Tez polecam!
Mabel napisał
No proszę jaka ekspresowa, nawet specjalnie obierać nic nie trzeba :) Już mi się podoba.
Zmora napisał
No fajnie się zapowiada. Powinna być smakowita. Zrobie i dam znać.
ursa napisał
Och Olu, takie pyszne są te surowe warzywa. Ja robię nawet carpaccio z surowych buraków. A od kiedy zjadłam w jakieś knajpce w Kapsztadzie, gdzie chef’em był Belg, a knajpka „utrzymała się” tylko 3 lata i musiał zamknąć, carpaccio z prawdziwków ( tu znane jako boletus, cep, porcini ) to chociaż raz na rok kuszę się na ten przysmak. Jest tylko jeden warunek: jeśli uda się znaleść na tyle dużo prawdziwków w tutejszych lasach. Staram się raczej suszyć, bo wtedy mam zupę i pierogi. Właśnie mamy jesień i czas zacząć grzybobranie. Tutaj rosną tylko z jadalnych: prawdziwki, maślaki, podgrzybki i mnóstwo rydzy. Miejscowi nie zbierają, ale konkurencja z nacji europejskich wielka: Polacy, Rosjanie no i rzesze Włochów. „Twoją” surówkę robię od kilku lat, a mam „ją” od sąsiadki przez płot. Zamieniam tylko czasami koper na natkę pietruszki i używam czerwonej cebuli. Moja córka ją uwielbia i mówi, że jest sto razy lepsza od takiej podduszonej, która dla niej (przepraszam za słowo) jest jak rozgotowane”gluty”.
pzd, Ursa, Kpd.
Olga Smile napisał
ursa – my tez wcinamy prawdziwki na surowo https://www.olgasmile.com/carpaccio-z-borowikow.html :) U nas wiosna w końcu, bo zima zawsze daje we znaki. Powoli nowalijki się pojawią i sezonowe owoce. Już doczekać się nie mogę :) Teraz pijemy dużo soków warzywnych, takich zmielonych z całym wnętrzem i skórkami, no i surówki wszelakie. Zazdroszczę grzybobrania rydzowego, mi się nigdy nie trafiły, nie znam się na rydzach i funkcjonują bardziej w mojej wyobraźni niż na talerzu. A szkoda, może kiedyś uda mi się nadrobić.
Mieszkasz w mega egzotycznym miejscu :) podziel się proszę jakimś przepisem na fajne, lokalne danie, takie, do którego składniki dostane u nas a poczuję klimat :) Bardzo jestem ciekawa. Kapsztad to mieszanka kultur i smaków, ale co Ty wybierasz, co smakuje Tobie najbardziej lub z jakich dań czerpiesz inspirację?
forka napisał
Mniam!!!!!
Mi21 napisał
Fajny klimat Pani Olgo. Lubie takie surówki.
Kaś napisał
Lubię cukinię, ale zawsze dodawałam ją do dań z patelni, na surowo jeszcze nie jadłam.