Surówka z kiszonych buraków
Kilka dni temu na stronie pojawiły się kiszone buraki. A za nimi muszą iść przepisy. Surówka z kiszonych buraków jest jedną z moich propozycji jak wykorzystać plastry buraków, które ukisiły się i czekają w lodówce do zjedzenia w pysznym buraczanym soku. Sok z buraków, wiadomo, zostanie wypity lub zużyty do barszczu czerwonego, gorzej z burakami. Przez wiele lat takie ukiszone buraki wyrzucałam, teraz zmieniłam swoje podejście do kiszonej. Z kiszonych buraków robię surówki, sałatki, zupy, gotuję bigos, gulasze. Czasami dodaję do chleba innym razem do jakiejś pasty. Nic się nie marnuje. Dzisiaj zapraszam na pierwsza propozycję z czekającej nas serii czyli surówka z kiszonych buraków.
Przepis na Surówka z kiszonych buraków
Składniki dania Surówka z kiszonych buraków
- 1 miska o pojemności 700 ml kiszonych buraków
- 3 jabłka
- 2 cebule
- 2-3 łyżki majonezu lub kilka łyżek oleju lub oliwy oraz przepuszczone przez praskę 1-3 ząbki czosnku (na zdjęciu wersja – czosnek z oliwą)
- sok z cytryny i skórka otarta z ½ skórki cytryny
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju lub oliwy
Przygotowanie dania Surówka z kiszonych buraków
- Cebule obieram, kroje w drobną kostkę i podsmażam na oleju lub oliwie.
- Jabłka obieram, wykrawam gniazda nasienne.
- W malakserze ścieram na paski kiszone buraki oraz jabłka.
- Przekładam do miski, dodaję majonez lub czosnek z oliwą, sok z ½ cytryny i skórkę, do tego smażoną cebulę. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Podaję schłodzoną do obiadu.
SURÓWKA przepisy
Surówka z pora klasyczna, pyszna, jedna z moich ulubionych!
Surówka z młodej kapusty to absolutna wiosenna klasyka słodka, chrupiąca i słodka.
Surówka z kalafiora chrupiąca, słodka i soczysta, wspaniale komponuje się z kotletami wegetariańskimi oraz mięsnymi.
Surówka z cukinii to jedna z tych surówek, do których się wraca w wielką przyjemnością. Latem potrafi z kromka chleba zastępować nam obiad. Zdrowo i surowo!
Surówka z kapusty kiszonej to całoroczna propozycja dla wszytskich osób lubiących surówki. Taka klasyka kuchni polskiej na co dzień.
Surówka z białej kapusty dość lekka u nas występuje często w towarzystwie dań z grilla. Ewidentnie kojarzy mi się z latem!
Surówka z kapusty pekińskiej to jedne z przepisów, który zaczerpnęłam z kuchni mojej mamy. Uwielbiamy tą surówkę i z wielką przyjemnością stawiam ją na stole. Jakoś tak się składa, że bez względu na to ile jej przygotuję, zawsze znika.
Surówka z ogórków małosolnych to smak wiosny i lata. Z koperkiem i cebulą, cudo, no po prostu cudo!
Surówka z ogórka – Mizeria to absolutna klasyka kuchni polskiej. Oczywiście jak zawsze jest kilka szkół jej przyrządzania. Czasami z jogurtem, ze śmietaną, z cukrem, bez cukru, majonezem lub koperkiem. Tu trzeba dobrać idealny smak do swoich upodobań.
Coleslaw lubię, po prostu ja lubię i już!
Surówka z pomidorów jesienią i późnym latem smakuje najlepiej, gdy połączy się kilka gatunków pomidorów w jednej misce. Oliwa, ocet, sól, pieprz oraz cebula nic więcej do szczęścia nie potrzeba.
Surówka z kapusty lekka, soczysta i świeża. Idealna, no po prostu idealna i już!
Surówka z marchewki to jedna z klasyczniejszych surówek do obiadu. Chyba każdy zna to połączenie smakowe: soczysta marchewka, słodkie jabłko i delikatne przyprawy. Nie jedno pokolenie się na niej wychowało.
Chrupiąca surówka z brokuła jest dobrym pomysłem dla wszytskich osób, które chcą jeść więcej surowych warzyw i owoców w codziennej diecie. Wprowadzenie a surowo brokuła do dań pozwala na ponowne odkrycie jego smaku w zupełnie innych barwach. Ja bardzo lubię, napisze od razu, żeby nie było :D
Surówka z papryką, soczysta, lekka, aromatyczna, łączy w sobie klasyczne smaki lata i jesieni. Można przemycić w niej wiele warzyw i owoców sezonowych oraz całorocznych.
Pyszna surówka z pomidorów jest jedna z tych, bez której nie wyobrażam sobie letniego obiadu. Nawet jesienią można kupić jeszcze aromatyczne malinowe pomidory, których smak przywodzi na myśl upalne lato. Piękne smaki i cudowne wspomnienia.
Surówka z botwiny jest jedna z tych, która zmieniła moje myślenie o warzywach liściastych. Mimo, że botwina traktowana jest często tylko jako element chłodniku, warto spojrzeć na nią szerzej i włączyć do menu w formie surówki.
Ponieważ jakiś czas temu pokazywałam wam przepis na kiszone buraki oraz na sok z buraków, dzisiaj przyszła pora na pokazanie dla odmiany surówki z takich buraków. Pyszna jest i zdrowa. Warto po nią sięgać dosłownie przez cały rok!
Klasyczna surówka z ogórka, nazywana również mizerią albo surówka ogórkową należy do moich ulubionych. Zostało mi tak z czasów młodości. Ogórki rządzą!
Lato proszę Państwa na talerzu to dla mnie surówka z pomidorów i ogórków. Do tego cebula, przyprawy, chętnie ostra papryka i mam jedzenie na cały dzień. Pyszności. Prosto i pysznie!
Ostatnio u mnie w domu surówka z papryki i pomidora przygotowywana jest już od śniadania. Porcja wody, soku, owoców, witamin, minerałów i elektrolitów. Jednym słowem Zdrowie na co dzień :D
Surówka z warzyw jest u mnie kombinacją najlepszych sezonowych i całorocznych smaków. Chrupiący kalafior, słodka marchewka, soczysta papryka i pomidorowy, pietruszka oraz jarmuż. Do tego nasiona i można wcinać od rana do nocy!
Smacznego!
Gusia napisał
Na zdrowie!!!!!!!!!!!! Kwas mlekowy rządzi!!!!!!!!!!!!!!!!
LUKI napisał
Ale fajny pomysł, zrobię, bo mi lekarka kazała jeść kiszonki, nastawię i jem do końca, do dna słoika :)))
Izabella napisał
:) Fajnie
kama napisał
mniam, mniam, szamo zdrowie taki sok i buraczki.
Aldona napisał
Zjadłam przed chwilą, znacznie smaczniejsze niż kapusta kiszona. Jestem w szoku!
Wikisia napisał
O mój Boże ale cuda warzywne!
Bunia napisał
Zakochałam się w pani blogu <3 <3
Agnieszka napisał
:) :) :) :) ale fajny pomysł :) :) :)
Monia napisał
Nigdy nie jadłam takiej sałatki, wszystko przede mna :P
Patka FiuFiu napisał
Moja babcia wyrzucała, nawet nie pomyślałam, żeby zjeść takie buraczki, w sumie to dziwne ……. Poprawię się (: