Surówka z kiszonych buraków
Kilka dni temu na stronie pojawiły się kiszone buraki. A za nimi muszą iść przepisy. Surówka z kiszonych buraków jest jedną z moich propozycji jak wykorzystać plastry buraków, które ukisiły się i czekają w lodówce do zjedzenia w pysznym buraczanym soku. Sok z buraków, wiadomo, zostanie wypity lub zużyty do barszczu czerwonego, gorzej z burakami. Przez wiele lat takie ukiszone buraki wyrzucałam, teraz zmieniłam swoje podejście do kiszonej. Z kiszonych buraków robię surówki, sałatki, zupy, gotuję bigos, gulasze. Czasami dodaję do chleba innym razem do jakiejś pasty. Nic się nie marnuje. Dzisiaj zapraszam na pierwsza propozycję z czekającej nas serii czyli surówka z kiszonych buraków.
Przepis na Surówka z kiszonych buraków
Składniki dania Surówka z kiszonych buraków
- 1 miska o pojemności 700 ml kiszonych buraków
- 3 jabłka
- 2 cebule
- 2-3 łyżki majonezu lub kilka łyżek oleju lub oliwy oraz przepuszczone przez praskę 1-3 ząbki czosnku (na zdjęciu wersja – czosnek z oliwą)
- sok z cytryny i skórka otarta z ½ skórki cytryny
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju lub oliwy
Przygotowanie dania Surówka z kiszonych buraków
- Cebule obieram, kroje w drobną kostkę i podsmażam na oleju lub oliwie.
- Jabłka obieram, wykrawam gniazda nasienne.
- W malakserze ścieram na paski kiszone buraki oraz jabłka.
- Przekładam do miski, dodaję majonez lub czosnek z oliwą, sok z ½ cytryny i skórkę, do tego smażoną cebulę. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem. Podaję schłodzoną do obiadu.
SURÓWKA przepisy
Surówka z pora klasyczna, pyszna, jedna z moich ulubionych!
Surówka z młodej kapusty to absolutna wiosenna klasyka słodka, chrupiąca i słodka.
Surówka z kalafiora chrupiąca, słodka i soczysta, wspaniale komponuje się z kotletami wegetariańskimi oraz mięsnymi.
Surówka z cukinii to jedna z tych surówek, do których się wraca w wielką przyjemnością. Latem potrafi z kromka chleba zastępować nam obiad. Zdrowo i surowo!
Surówka z kapusty kiszonej to całoroczna propozycja dla wszytskich osób lubiących surówki. Taka klasyka kuchni polskiej na co dzień.
Surówka z białej kapusty dość lekka u nas występuje często w towarzystwie dań z grilla. Ewidentnie kojarzy mi się z latem!
Surówka z kapusty pekińskiej to jedne z przepisów, który zaczerpnęłam z kuchni mojej mamy. Uwielbiamy tą surówkę i z wielką przyjemnością stawiam ją na stole. Jakoś tak się składa, że bez względu na to ile jej przygotuję, zawsze znika.
Surówka z ogórków małosolnych to smak wiosny i lata. Z koperkiem i cebulą, cudo, no po prostu cudo!
Surówka z ogórka – Mizeria to absolutna klasyka kuchni polskiej. Oczywiście jak zawsze jest kilka szkół jej przyrządzania. Czasami z jogurtem, ze śmietaną, z cukrem, bez cukru, majonezem lub koperkiem. Tu trzeba dobrać idealny smak do swoich upodobań.
Coleslaw lubię, po prostu ja lubię i już!
Surówka z pomidorów jesienią i późnym latem smakuje najlepiej, gdy połączy się kilka gatunków pomidorów w jednej misce. Oliwa, ocet, sól, pieprz oraz cebula nic więcej do szczęścia nie potrzeba.
Surówka z kapusty lekka, soczysta i świeża. Idealna, no po prostu idealna i już!
Surówka z marchewki to jedna z klasyczniejszych surówek do obiadu. Chyba każdy zna to połączenie smakowe: soczysta marchewka, słodkie jabłko i delikatne przyprawy. Nie jedno pokolenie się na niej wychowało.
Chrupiąca surówka z brokuła jest dobrym pomysłem dla wszytskich osób, które chcą jeść więcej surowych warzyw i owoców w codziennej diecie. Wprowadzenie a surowo brokuła do dań pozwala na ponowne odkrycie jego smaku w zupełnie innych barwach. Ja bardzo lubię, napisze od razu, żeby nie było :D
Surówka z papryką, soczysta, lekka, aromatyczna, łączy w sobie klasyczne smaki lata i jesieni. Można przemycić w niej wiele warzyw i owoców sezonowych oraz całorocznych.
Pyszna surówka z pomidorów jest jedna z tych, bez której nie wyobrażam sobie letniego obiadu. Nawet jesienią można kupić jeszcze aromatyczne malinowe pomidory, których smak przywodzi na myśl upalne lato. Piękne smaki i cudowne wspomnienia.
Surówka z botwiny jest jedna z tych, która zmieniła moje myślenie o warzywach liściastych. Mimo, że botwina traktowana jest często tylko jako element chłodniku, warto spojrzeć na nią szerzej i włączyć do menu w formie surówki.
Ponieważ jakiś czas temu pokazywałam wam przepis na kiszone buraki oraz na sok z buraków, dzisiaj przyszła pora na pokazanie dla odmiany surówki z takich buraków. Pyszna jest i zdrowa. Warto po nią sięgać dosłownie przez cały rok!
Klasyczna surówka z ogórka, nazywana również mizerią albo surówka ogórkową należy do moich ulubionych. Zostało mi tak z czasów młodości. Ogórki rządzą!
Lato proszę Państwa na talerzu to dla mnie surówka z pomidorów i ogórków. Do tego cebula, przyprawy, chętnie ostra papryka i mam jedzenie na cały dzień. Pyszności. Prosto i pysznie!
Ostatnio u mnie w domu surówka z papryki i pomidora przygotowywana jest już od śniadania. Porcja wody, soku, owoców, witamin, minerałów i elektrolitów. Jednym słowem Zdrowie na co dzień :D
Surówka z warzyw jest u mnie kombinacją najlepszych sezonowych i całorocznych smaków. Chrupiący kalafior, słodka marchewka, soczysta papryka i pomidorowy, pietruszka oraz jarmuż. Do tego nasiona i można wcinać od rana do nocy!
Smacznego!
Lindusia napisał
Wygląda apetycznie :D
Ewulek napisał
Dzień dobry Pani Olgo, bardzo mi się ta surówka podoba.
teresa76 napisał
Buraki zakiszone, będę jadła jutru surówkę. Nie mogłam się doczekać Pani przepisów!
Tomciakowa napisał
Musi być przepyszna, kocham buraki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dorkas napisał
Olga, kocham cię ale ty wiesz :)))
Ania napisał
Właśnie idę na ogród po buraki, jak się ukisza będzie barszcz i ta surówka, a ja zawsze te buraki z zakwasu wyrzucalam Buziaczki
eliszka napisał
Surówka z kiszonych burakpw przepyszna!:-) czy można ją zawekować?
M. napisał
Ile czasu powinny kisic sie buraki zeby nadawaly sie do surowki? Wiem ze do wypicia sok nadaje sie juz po ok 5 dniach ale buraki sa wtedy jeszcze twarde…
Olga Smile napisał
M. u mnie buraczki zawsze są trade :)
Ula napisał
Zrobiłam dzisiaj, wyszła bardzo dobra. Buraki są twarde nawet po siedmiu dniach kiszenia. Trzeba zetrzeć drobno, ja użyłam do tego maszynkę bo na tarce nie szło mi to łatwo, i sałatka wszystkim smakuje. Dodałam też czosnek które kisił się z burakami.