SZARE KLUSKI ZIEMNIACZANE
Dzisiaj danie wspomnieniowe szare kluski ziemniaczane. Dla mnie właśnie szare kluski ziemniaczane nalezą do dań wspominkowych. Takich sentymentalnych, lubianych ale jednak niezbyt często przygotowywanych. I w sumie nie wiem dlaczego., bo kluski z ziemniaków są po prostu bardzo smaczne. Tanie, smaczne i niezbyt pracochłonne – czyli idealne ma się rozumieć. Mam pytanie, a ty lubisz szare kluski ziemniaczane, żelazne kluski, przecieraki, kluski z ziemniaków, ziemniaczane, kartoflane kładzione, kluski sitkowe – jak zwał, tak zwał ;) Ciągle te same i ciągle smaczne. Moja babcia tarła ziemniaki na tarce ręcznej, odcedzała na szmatce, przekładała do miski, dodawała skrobię, jajko, mąką i kładła łyżką na wrzątek. U mnie w sumie podobnie tylko ja ścieram ziemniaki w melakserze. Jest znacznie szybciej, wygodniej i dłonie całe ;) Właśnie dlatego moje szare kluski z ziemniaków są bardziej żółte niż szare :) Ale nic to, smak ten sam, kolor tylko jaśniejszy. Polane usmażoną na złoto cebulką szare kluski ziemniaczane przywodzą mi na myśl czasy dzieciństwa, wcinam je z wielka radością!
SZARE KLUSKI ZIEMNIACZANE
SZARE KLUSKI ZIEMNIACZANE – składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 2/3 – 1 szklanka mąki ryżowej (u mnie mąka biała, drobno) może być też pszenna 550 lub 500 jeśli jadasz gluten
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej (skrobi ziemniaczanej) – gdy dodasz maki pszennej pomiń skrobię
- 2 jajka (opcja, tradycyjnie się dodaje)
- 3 łyżki oleju do gotowania klusek
- 5 cebul
- 80 – 100 ml oleju lub masła
SZARE KLUSKI ZIEMNIACZANE – przepis:
- Ziemniaki obieram, ścieram na tarce o drobniutki oczkach, przekładam do sita wiszącego nad garnkiem i zostawiam na 10 minut.
- W tym czasie obieram cebule, szatkuję i wrzucam na olej aby się usmażyła na złoto na patelni.
- Ziemniaki ocieknięte przekładam do miski, dodaję obie mąki. Wodę z odcieknięcia ziemniaków zlewam do miski a skrobię z dna dodaję do ziemniaków. UWAGA – jeśli ziemniaki są niskoskrobiowe i nie ma skrobi na dnie, może istnieć konieczność dodania do klusek jeszcze 3 łyżek mąki ziemniaczanej. Jeśli możesz, dodaj jajka :)
- Mieszam ziemniaki, masa powinna być dość gęsta ale łatwa do kładzenia łyżką. Zależnie od konsystencji może być konieczność dodania wody z ziemniaków lub jeszcze odrobiny mąki.
- Zagotowuję wodę w garnku, dodaję olej, na gotująca się wodę wkładam 3 kluski z masy ziemniaczanej, gotuję na średnim ogniu 2 minuty od wypłynięcia. Wyławiam i próbuję. Teraz widzę, czy ciasto jest zwarte, czy potrzebuję zagęszczenia lub rozrzedzenia.
- Szare kluski ziemniaczane gotuję w kilku porcjach, wyławiam i podaję z usmażoną cebulą :)
Ania napisał
Szare kluski! ❤️
Nie myślałam, że ta nazwa funkcjonuje gdzieś poza moją rodziną! 😂 Robiła je babcia i niestety – przepis na najlepsze z najlepszych odszedł razem z nią. Jadłam różne pod różnymi nazwami, ale to nigdy nie było to 😕 Pewnie garść miłości robiła swoje. Ale sprawdzony przepis przyganę i przetestuję! ❤️
Dominika napisał
Żelazne 😉 uwielbiam, najbardziej takie wszystkomające: i okrasę, i twaróg, i kapustę obok 😎
Alicja napisał
Uwielbiam , u nas żartobliwie nazywamy je kudłate kluski 😁
Agnieszka napisał
Akceptuje tylko kluski śląskie i kopytka. Akceptować zaczęłam bardzo późno, szare dla mnie są niejadalne. Ale wszystkim życzę smacznego 😀
Bogusława napisał
Agnieszka Potwierdzam. Najlepsze są kluski śląskie i kopytka. Delikatne,wyśmienite do sosów,tylko z masłem też pyszne. Szare kluski mi nie służą.
Anna napisał
Moja babcia zawsze robiła te kluski do rosołu. U nas zwą się przecieroki 😃
Beata napisał
Olga, poproszę przepis na szare, żelazne takie z wygladu jak śląskie z dziureczka z mąka bezglutenowa. Babcia robiła, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jestem celiaczka
Monika napisał
Beata ja robię z mąką ziemniaczaną i miksem do chleba, ważne aby dobrze ziemniakami odcisnąć 🙂
Ada napisał
Koniecznie z twarogiem i cebulką!
Anna napisał
Tak! Ziemniorom mówię 3x TAK! 🤗