Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Pyszności! Taka szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest fantastyczna! Moje dziecko uwielbia szarlotki. To jedno z ciast, którego potrafi bez mrugnięcia okiem zjeść kilka kawałków i pytać, czy zostało jeszcze na potem. Ja staram się stanąć na wysokości zadania i upiec szarlotkę smaczną, zdrową i bezglutenową. Wybór padł wiele miesięcy temu na jaglankę, a dokładniej na szarlotkę bezglutenową z kaszą jaglaną. Około 2 lata temu byli u nas znajomi, którzy z jaglanki nie robią tylko dezodorantu, jak śmialiśmy się w trakcie wieczornych rozmów :) Zarazili nas oni tematem jaglankowym, który postępował u nas w dość szybkim tempie i rozchodził się po kuchni obejmując coraz to nowe dania. Fakt, faktem, że pierwsze zderzenie ze smakiem jaglanki nie obyło się bez obrażeń kubków smakowych ;) Na początku zwyczajnie nam nie smakowała. Ale z czasem przekonaliśmy się do prosa i kasza jaglana gości na naszym stole kilka razy w tygodniu. Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest bardzo smaczna, delikatna, aromatyczna i sycąca. Przygotowuję ją zawsze w okrągłej formie tortowej o średnicy 22 cm z wyjmowanym spodem. Uprzedzę pytania, nie piekłam jej w formie sylikonowej, wolę jednak tradycyjne, metalowe a w porywach szaleństwa i nowości, pokryte teflonem lub ceramiką. A właśnie, zapomniałam napisać, że zdecydowanie najlepiej szarlotka na jaglance smakuje z jogurtem naturalnym u mnie sojowym :)
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – składniki:
- Ciasto:
- • 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
• ½ szklanki mąki kukurydzianej
• ½ szklanki cukru trzcinowego jasnego + 3 łyżki
• 2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej (może być też ziemniaczana)
• opcjonalnie 2 banany
• około 80 g margaryny bezmlecznej lub masła - Nadzienie:
- • 1 ½ kg jabłek
• 4 łyżki soku z cytryny
• 2 łyżki skrobi kukurydzianej
• 4 łyżki cukru trzcinowego jasnego
• 1 czubata łyżeczka cynamonu
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – przepis:
1. Ugotowaną jaglanke przekładam do miski, dodaję cukier, skrobię oraz mąkę i mieszam dokładnie. Masa powinna być dość gęsta. Jeśli jadacie banany możecie je również dodać do ciasta, ja nie dodawałam, bo nie wszyscy mogą u nas je jeść.
2. Jabłka obieram, ścieram na tarce i mieszam z sokiem cytryny, cukrem, skrobią i cynamonem.
3. Jaglankę dzielę na dwie części, jedna to 2/3 kaszy, druga to 1/3 kaszy. Spód blaszki tortowej o średnicy 22 cm wykładam większą częścią jaglanki i mocno dociskam. Układam na niej jabłka, następnie pozostała cześć kaszy. Górę ciasta posypuję cukrem i układam plastry margaryny lub masła. Przykrywam folią aluminiowa i piekę 1 godzinę w na środkowej półce piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 60 minut. Pod koniec pieczenia, na jakieś 5 minut wcześniej zdejmuję folię i posypuję cynamonem.
4. Szarlotkę z jaglanki podaję koniecznie z kwaśnym jogurtem o smaku naturalnym. U nas jest to ulubiony jogurt sojowy.
Olga Smile napisał
Emilia – jak wolisz :)
Emilia napisał
Zrobilam dzis pierwszy raz :) jestem
Na diecie eliminacyjnej bez jaj nabialu cukru glutenu .pycha deser – nie jest tak kruche jak z pszennej ale ja lubie wlasnie takie „mokre” ciacha :) z kulka lodów byłoby mega!
Dodalam make ziemniaczane zamiast skrobi kukurydzianej i ksylitol zamiast cukru. I to 1/4 lyzeczki tylko bo jabłka suszone mialam juz bez cukru i były bardzo slodkie :)
Olga Czekam na ksiazke z przepisami bezglutenowyni ,kupie ja odrazu ! Swietne masz pomysły. Zupa pho wyszla tez swietna .jestes boska !
Emilia napisał
* 1/4 szklanki ksylitolu .
Duszone nie suszone
Ewelina napisał
Szarlotka przepyszna, właśnie ją kończę. Dzieciakom też bardzo smakowało. Zużyłam więcej jabłek bo akurat miałam, nie dodawałam też skrobi jedynie mąką kukurydzianą – to moje modyfikacje :)
Asia napisał
Witam. dzis zrobilam i chyba nie wyszlo…..dalam maslo bez laktozy i ono plywalo na gorze po wyjeciu z piekarnika jeszcze jest cieple ciasto ale tam wszystko plywa…..szkoda
Sylwek napisał
Witam, też mam kilka pytań odnośnie tej szarlotki bo nie wiem czy tak ma być czy popełniłem gdzieś jakieś błędy, mianowicie w pkt 1 piszę Pani żeby dobrze wymieszać te ciasto, ja dałem 2 szklanki kaszy na 4 szklanki wody i 1 banana, i zastanawiam się jak to dobrze wymieszać bo jest bardzo ciężko, łyżką sobie tego nie wyobrażam bo mikser ledwo dawał radę, macie jakieś pomysły na to?
Kolejna rzecz to wykładanie blachy gotowym już ciastem, o ile wyłożenie pierwszej warstwy jakoś idzie to wyłożenie drugiej sprawia już problemy bo przyciskając mocno ręką ciasto, jabłka wychodzą spod spodu, jak to robicie?
I chyba dałem za dużo masła na górę bo góra szarlotki cała pływała w tłuszczu.
Dodam jeszcze że nie dałem praktycznie cukru do swojego wypieku i nie wykładałem blachy papierem tylko wysmarowałem masłem.
Olga Smile napisał
Sylwek:
1. Ugotowaną jaglanke przekładam do miski, dodaję cukier, skrobię oraz mąkę i mieszam dokładnie. Masa powinna być dość gęsta (dość gęsta anie nie za twarda) . Jeśli jadacie banany możecie je również dodać do ciasta, ja nie dodawałam, bo nie wszyscy mogą u nas je jeść. Cukier się upłynnia pod wpływem temperatury.
2. Górnej warstwy nie dociskam, bo jak się dociśnie, to tłuszcz nie ma jak wsiąknąć, robi się beton na powierzchni.
Sylwek napisał
Ja właśnie cukru nie dodałem, może to dlatego była przy twarda masa, a może dlatego że za mało wody dodałem do kaszy, bo dałem 1 szklankę kaszy na 2 szklanki wody. (a czym Pani miesza?)
Rozumiem że górnej warstwy Pani nie dociska tylko poza tortownicą formuje Pani odpowiedni kształt i po prostu przekłada do formy. U mnie faktycznie tłuszcz pływał na górze. ( a może dałem za dużo masła…)
Jeszcze 2 rzeczy: 1. Czy wykłada Pani blachę papierem do pieczenia, smaruje tłuszczem a może nic nie robi? 2. Po wyjęciu z piekarnika ciasto jest bardzo miękkie, do tego stopnia że przy krojeniu się łamie (chociaż przed włożeniem do piekarnika było strasznie twarde), czy tak ma być?
Ola napisał
Czy zamiast cukru może być miód?
Pozdrawiam napisał
„Przykrywam folią aluminiowa i piekę 1 godzinę w na środkowej półce piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 60 minut.”
He he Nagrzewać 60 minut piekarnik? :)