Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Pyszności! Taka szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest fantastyczna! Moje dziecko uwielbia szarlotki. To jedno z ciast, którego potrafi bez mrugnięcia okiem zjeść kilka kawałków i pytać, czy zostało jeszcze na potem. Ja staram się stanąć na wysokości zadania i upiec szarlotkę smaczną, zdrową i bezglutenową. Wybór padł wiele miesięcy temu na jaglankę, a dokładniej na szarlotkę bezglutenową z kaszą jaglaną. Około 2 lata temu byli u nas znajomi, którzy z jaglanki nie robią tylko dezodorantu, jak śmialiśmy się w trakcie wieczornych rozmów :) Zarazili nas oni tematem jaglankowym, który postępował u nas w dość szybkim tempie i rozchodził się po kuchni obejmując coraz to nowe dania. Fakt, faktem, że pierwsze zderzenie ze smakiem jaglanki nie obyło się bez obrażeń kubków smakowych ;) Na początku zwyczajnie nam nie smakowała. Ale z czasem przekonaliśmy się do prosa i kasza jaglana gości na naszym stole kilka razy w tygodniu. Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest bardzo smaczna, delikatna, aromatyczna i sycąca. Przygotowuję ją zawsze w okrągłej formie tortowej o średnicy 22 cm z wyjmowanym spodem. Uprzedzę pytania, nie piekłam jej w formie sylikonowej, wolę jednak tradycyjne, metalowe a w porywach szaleństwa i nowości, pokryte teflonem lub ceramiką. A właśnie, zapomniałam napisać, że zdecydowanie najlepiej szarlotka na jaglance smakuje z jogurtem naturalnym u mnie sojowym :)
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – składniki:
- Ciasto:
- • 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
• ½ szklanki mąki kukurydzianej
• ½ szklanki cukru trzcinowego jasnego + 3 łyżki
• 2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej (może być też ziemniaczana)
• opcjonalnie 2 banany
• około 80 g margaryny bezmlecznej lub masła - Nadzienie:
- • 1 ½ kg jabłek
• 4 łyżki soku z cytryny
• 2 łyżki skrobi kukurydzianej
• 4 łyżki cukru trzcinowego jasnego
• 1 czubata łyżeczka cynamonu
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – przepis:
1. Ugotowaną jaglanke przekładam do miski, dodaję cukier, skrobię oraz mąkę i mieszam dokładnie. Masa powinna być dość gęsta. Jeśli jadacie banany możecie je również dodać do ciasta, ja nie dodawałam, bo nie wszyscy mogą u nas je jeść.
2. Jabłka obieram, ścieram na tarce i mieszam z sokiem cytryny, cukrem, skrobią i cynamonem.
3. Jaglankę dzielę na dwie części, jedna to 2/3 kaszy, druga to 1/3 kaszy. Spód blaszki tortowej o średnicy 22 cm wykładam większą częścią jaglanki i mocno dociskam. Układam na niej jabłka, następnie pozostała cześć kaszy. Górę ciasta posypuję cukrem i układam plastry margaryny lub masła. Przykrywam folią aluminiowa i piekę 1 godzinę w na środkowej półce piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 60 minut. Pod koniec pieczenia, na jakieś 5 minut wcześniej zdejmuję folię i posypuję cynamonem.
4. Szarlotkę z jaglanki podaję koniecznie z kwaśnym jogurtem o smaku naturalnym. U nas jest to ulubiony jogurt sojowy.
Sylwia napisał
Czy cukier trzcinowy może być ciemny? I jakiej odmiany jabłek najlepiej użyć w tym przepisie?
Olga Smile napisał
Sylwia – może, u mnie to zazwyczaj jonagold.
Czytelnik napisał
Proszę informacje o ilości suchej kaszy wpisać do przepisu.
Olga Smile napisał
Czytelnik – 4 szklanki ugotowanej kaszy to 1 i 1/3 szklanki suchej kaszy :)
Iwona napisał
Witam, czy mąkę kukurydzianą mogę zastąpić mąką ryżową?
Pozdrawiam :)
Olga Smile napisał
Iwona – hmmm można spróbować ale gwarancji nie daję :)
Karolina napisał
dzień dobry, u nas uczulenie na cytrusy, czy mżna zastąpić cytrynę np. octem jabłkowym i ile go wtedy dać?
pozdrawiam
Olga Smile napisał
Karolina – pomiń i już :)
Ewa napisał
Pani Olu, proszę poczytać o nietolerancji histaminy Lektura ciekawa, problem bardzo poważny dla tych, co mają nietolerancję histaminy, aczkolwiek niedoceniany przez samych lekarzy. Stąd też ogromna niewiedza wśród nich, i zapewne stąd też i ignorancja pacjentów. Po 3 samodzielnych testach jesteśmy pewni, iż tę nietolerancję mamy w swojej rodzinie. Dieta jest drastyczna i wymaga ogromnego samozaparcia i dyscypliny. Z tych też względów w naszej kuchni króluje kasza jaglana, kalafior, brokuły, kapusta i inne „kapustne”, jaja, drób, czasami jabłka ( choć dają pewne sygnały choroby) i warzywa- marchew, cebula, buraki, por, seler, olej . Proszę o przepisy, które pozwolą na urozmaicenie nam naszego menu. Polecam się Pani uwadze. Będę wdzięczna za wskazówki i przepisy.
Olga Smile napisał
Ewa – temat mi nie znany, muszę poszukać informacji, mogłabyś warte przeczytania linki wkleić do badań?