Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Pyszności! Taka szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest fantastyczna! Moje dziecko uwielbia szarlotki. To jedno z ciast, którego potrafi bez mrugnięcia okiem zjeść kilka kawałków i pytać, czy zostało jeszcze na potem. Ja staram się stanąć na wysokości zadania i upiec szarlotkę smaczną, zdrową i bezglutenową. Wybór padł wiele miesięcy temu na jaglankę, a dokładniej na szarlotkę bezglutenową z kaszą jaglaną. Około 2 lata temu byli u nas znajomi, którzy z jaglanki nie robią tylko dezodorantu, jak śmialiśmy się w trakcie wieczornych rozmów :) Zarazili nas oni tematem jaglankowym, który postępował u nas w dość szybkim tempie i rozchodził się po kuchni obejmując coraz to nowe dania. Fakt, faktem, że pierwsze zderzenie ze smakiem jaglanki nie obyło się bez obrażeń kubków smakowych ;) Na początku zwyczajnie nam nie smakowała. Ale z czasem przekonaliśmy się do prosa i kasza jaglana gości na naszym stole kilka razy w tygodniu. Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest bardzo smaczna, delikatna, aromatyczna i sycąca. Przygotowuję ją zawsze w okrągłej formie tortowej o średnicy 22 cm z wyjmowanym spodem. Uprzedzę pytania, nie piekłam jej w formie sylikonowej, wolę jednak tradycyjne, metalowe a w porywach szaleństwa i nowości, pokryte teflonem lub ceramiką. A właśnie, zapomniałam napisać, że zdecydowanie najlepiej szarlotka na jaglance smakuje z jogurtem naturalnym u mnie sojowym :)
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – składniki:
- Ciasto:
- • 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
• ½ szklanki mąki kukurydzianej
• ½ szklanki cukru trzcinowego jasnego + 3 łyżki
• 2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej (może być też ziemniaczana)
• opcjonalnie 2 banany
• około 80 g margaryny bezmlecznej lub masła - Nadzienie:
- • 1 ½ kg jabłek
• 4 łyżki soku z cytryny
• 2 łyżki skrobi kukurydzianej
• 4 łyżki cukru trzcinowego jasnego
• 1 czubata łyżeczka cynamonu
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – przepis:
1. Ugotowaną jaglanke przekładam do miski, dodaję cukier, skrobię oraz mąkę i mieszam dokładnie. Masa powinna być dość gęsta. Jeśli jadacie banany możecie je również dodać do ciasta, ja nie dodawałam, bo nie wszyscy mogą u nas je jeść.
2. Jabłka obieram, ścieram na tarce i mieszam z sokiem cytryny, cukrem, skrobią i cynamonem.
3. Jaglankę dzielę na dwie części, jedna to 2/3 kaszy, druga to 1/3 kaszy. Spód blaszki tortowej o średnicy 22 cm wykładam większą częścią jaglanki i mocno dociskam. Układam na niej jabłka, następnie pozostała cześć kaszy. Górę ciasta posypuję cukrem i układam plastry margaryny lub masła. Przykrywam folią aluminiowa i piekę 1 godzinę w na środkowej półce piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 60 minut. Pod koniec pieczenia, na jakieś 5 minut wcześniej zdejmuję folię i posypuję cynamonem.
4. Szarlotkę z jaglanki podaję koniecznie z kwaśnym jogurtem o smaku naturalnym. U nas jest to ulubiony jogurt sojowy.
Issley napisał
Upiekłam ją wczoraj, zrobiłam wszystko wg przepisu i ciasto wyszło strasznie gumiaste nie wiem czemu :(
Olga Smile napisał
Issley – gumiaste? Ciekawe od czego, bo jaglanka jest raczej sypka, no może w cieście nie sypka ale twardawa raczej nie gumiasta. Wynikałoby, że zbyt rzadka po ugotowaniu była? Czy była zupełnie sucha?
Issley napisał
Może kasza miała za dużo wody w sobie (gotowałam kasze z 2-3 dni wcześniej) Ciasto wyszło twarde i gumowate tak jakby troche surowe, spodziewałam się kruchego spodu, a tu takie coś :( Następnym razem zrobie z świerzej kaszy.
Olga Smile napisał
Issley – może dlatego? Ja zawsze robię z właśnie ugotowanej, nie mam doświadczenia z wypiekami ze starszej kaszy.
Monalika napisał
Super przepis, mam nadzieję że smakuje tak jak wygląda :) Już się zabieram do przyrządzania, tylko mam pytanie, czy można cukier trzcinowy zastąpić melasą trzcinową?
Biuro rachunkowe Bielsko napisał
Świetny artykuł, dzięki :)
Ewa napisał
Pani Olgo, czy zamiast margaryny można użyć oleju? Jeśli tak, to w jakich proporcjach?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)
Olga Smile napisał
Ewa – można tak na oko nalej. Nie robiłam tak jeszcze ale powinno być ok, chociaż zaletą margaryny jest to, że ścina się pod wpływem zimna dając dobra konsystencję ciasta.
asiasz napisał
Wygląda pysznie… Mam wszystkie produkty, poza skrobią. Czy można ją czymś zastąpić? U mnie nie musi być też bezglutenowa :-)Pozdrawiam
m napisał
a można cukier zastąpić miodem?? ile go dac