Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Pyszności! Taka szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest fantastyczna! Moje dziecko uwielbia szarlotki. To jedno z ciast, którego potrafi bez mrugnięcia okiem zjeść kilka kawałków i pytać, czy zostało jeszcze na potem. Ja staram się stanąć na wysokości zadania i upiec szarlotkę smaczną, zdrową i bezglutenową. Wybór padł wiele miesięcy temu na jaglankę, a dokładniej na szarlotkę bezglutenową z kaszą jaglaną. Około 2 lata temu byli u nas znajomi, którzy z jaglanki nie robią tylko dezodorantu, jak śmialiśmy się w trakcie wieczornych rozmów :) Zarazili nas oni tematem jaglankowym, który postępował u nas w dość szybkim tempie i rozchodził się po kuchni obejmując coraz to nowe dania. Fakt, faktem, że pierwsze zderzenie ze smakiem jaglanki nie obyło się bez obrażeń kubków smakowych ;) Na początku zwyczajnie nam nie smakowała. Ale z czasem przekonaliśmy się do prosa i kasza jaglana gości na naszym stole kilka razy w tygodniu. Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną jest bardzo smaczna, delikatna, aromatyczna i sycąca. Przygotowuję ją zawsze w okrągłej formie tortowej o średnicy 22 cm z wyjmowanym spodem. Uprzedzę pytania, nie piekłam jej w formie sylikonowej, wolę jednak tradycyjne, metalowe a w porywach szaleństwa i nowości, pokryte teflonem lub ceramiką. A właśnie, zapomniałam napisać, że zdecydowanie najlepiej szarlotka na jaglance smakuje z jogurtem naturalnym u mnie sojowym :)
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – składniki:
- Ciasto:
- • 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
• ½ szklanki mąki kukurydzianej
• ½ szklanki cukru trzcinowego jasnego + 3 łyżki
• 2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej (może być też ziemniaczana)
• opcjonalnie 2 banany
• około 80 g margaryny bezmlecznej lub masła - Nadzienie:
- • 1 ½ kg jabłek
• 4 łyżki soku z cytryny
• 2 łyżki skrobi kukurydzianej
• 4 łyżki cukru trzcinowego jasnego
• 1 czubata łyżeczka cynamonu
Szarlotka bezglutenowa z kaszą jaglaną – przepis:
1. Ugotowaną jaglanke przekładam do miski, dodaję cukier, skrobię oraz mąkę i mieszam dokładnie. Masa powinna być dość gęsta. Jeśli jadacie banany możecie je również dodać do ciasta, ja nie dodawałam, bo nie wszyscy mogą u nas je jeść.
2. Jabłka obieram, ścieram na tarce i mieszam z sokiem cytryny, cukrem, skrobią i cynamonem.
3. Jaglankę dzielę na dwie części, jedna to 2/3 kaszy, druga to 1/3 kaszy. Spód blaszki tortowej o średnicy 22 cm wykładam większą częścią jaglanki i mocno dociskam. Układam na niej jabłka, następnie pozostała cześć kaszy. Górę ciasta posypuję cukrem i układam plastry margaryny lub masła. Przykrywam folią aluminiowa i piekę 1 godzinę w na środkowej półce piekarnika rozgrzanego do 180 stopni przez 60 minut. Pod koniec pieczenia, na jakieś 5 minut wcześniej zdejmuję folię i posypuję cynamonem.
4. Szarlotkę z jaglanki podaję koniecznie z kwaśnym jogurtem o smaku naturalnym. U nas jest to ulubiony jogurt sojowy.
Olga Smile napisał
m – można
plecakpelensmakow napisał
Mam pytanie, czy myśli Pani, że jabłka mogę wcześniej poddusić, bo zdecydowanie wolę takie w szarlotce niż surowe i wyłożyć na wcześniej podpieczony spód i piec dalej? Dzięki za odpowiedź !
Olga Smile napisał
plecakpelensmakow – witam :) jeśli woli Pani duszone, to ja nie widzę przeszkód!!! Naszła mnie wielka ochota na szarlotkę!
mazaqq napisał
Dzisiaj zrobiłam ciasto, niestety nie do końca się udało. Na górze podczas pieczenia pływało masło i nie przeszło do niższych warstw. Góra raczej taka mokra jest. Czy ta górna warstwa jaglanki to ma być sypka czy raczej ugnieciona?
Olga Smile napisał
mazaqq – hmmmm raczej twardsza :)
Lilu2art napisał
Olgo, upiekłam, sprawdziłam rozsmakowałam się! Kasza jaglana to moja faworytka :) a szarlotka jak to określiłam w jednym z moich wpisów to królowa wśród szarlotek https://lilupodroznik.blogspot.com/2014/05/akademia-maych-cudow.html
Marta napisał
Dzień Dobry. Pani Olgo czym zastąpić mąkę kukurydzianą? bo mój syn jej nie może…
Olga Smile napisał
Marta – tapioką :)
Monika napisał
Dzień dobry Olgo!
Mam pytanie. Próbowałaś może robić kruszonkę z jaglanki, a raczej z mąki jaglanej? Jeśli tak, podziel się proszę doświadczeniami. Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Monika – kruszonkę robię z sorgo, to też świetna mąka, ale nie jest gorzka.