Szarlotka bezglutenowa
Przychodzi taki poniedziałek, że szarlotka bezglutenowa musi stanąć na naszym stole i już. Tak, szarlotka bezglutenowa to nasz chleb codzienny ale ta jest zdecydowanie wyjątkowa! Nie powinnam się chwalić, ale co tam! Jak szaleć, to szaleć! Zrobiłam dzisiaj najlepszą pod słońcem szarlotkę, a właśnie, że tak, najlepszą i nigdy nie jadłam lepszej! Szarlotka bezglutenowa, bez jajek i białek mleka, tak wspaniała, że ledwo doczekała się zdjęcia. Pożarliśmy połowę na gorąco, reszty broniłam jak lwica, bo jak pokazać moją szarlotkę bez zdjęcia, no jak? Ponieważ jest poniedziałek, to trzeba sobie umilić poczet tygodnia. Jest wtedy szansa, że pozostała część będzie równie przyjemna :) Ile domów tyle przepisów, dodatków ciast, konsystencji i sposobów przygotowania szarlotki, jabłeczniki, ciasta z jabłkami, jak zwał, tak zwał. Jakie ciasto lubicie najbardziej? No i jaka jest twoja ulubiona szarlotka?
Szarlotka bezglutenowa
Szarlotka bezglutenowa – składniki:
- 1,5 szklanki mąki kukurydzianej
- 1 szklanka mąki gryczanej
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej, z tapioki lub kukurydzianej (ja dałam tapiokę)
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 1/2 szklanki mąki owsianej
- 1/2 szklanki mleka w proszku, może być zwierzęce, ja dodałam sojowe waniliowe
- 3-4 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 300 g masła lub margaryny bezmlecznej do pieczenia (ja kupuje eko) można również użyć margaryny wegańskiej
- 60 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- troszkę ponad 2 kg jabłek
- cynamon i cukier do posypania jabłek
- PS. Szklanka to 250 ml.
Szarlotka bezglutenowa – przygotowane:
- Do miski przesiewam mąkę kukurydziana, gryczaną, ryżową, tapiokę, owsianą, proszek do pieczenia oraz cukier. Mieszam dokładnie.
- Do suchych składników dodaję masło lub margarynę oraz mleko. Miksuję przez chwilkę, zależy mi tylko aby powstała taka dość miękka kruszonka.
- Jabłka obieram, przekrawam na cztery i wycinam gniazdo nasienne. Kroję na plasterki. Zostawiam. Nie mieszam, nie posypuję, zależy mi aby nie puściły soku!
- Formę do pieczenia o wymiarach 25×35 cm (u mnie szklane) smaruję tłuszczem i wysypuję bułka tartą bezglutenową (wysyp pszenną jeśli możesz jeść gluten). Przekładam połowę kruszonki, lekko dociskam tak, aby rozeszła się równomiernie. Przekładam jabłka, posypuję je cukrem i cynamonem. Posypuję pozostałą połowa kruszonki.
- Szarlotkę wstawiam do piernika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 45-55 minut.
- Podaję na ciepło i na zimno, w każdej formie jest przepyszna!
Anna Maria napisał
Ja tam tylko jem szarlotke raw; żadnych mąk, jaj, cukrów itd, tylko naturalne owoce;jabłka, daktyle,spod orzechwo-pestkowy plus przyprawy. Nic nie ginie w gotowaniu czy pieczeniu bo tego nie ma po prostu. Polecam na surowo i zdroowo!!!!
Raffi mygall napisał
To ciasto jest rewelacyjne!!!! każdego miesiąca jest robione . Troszkę zmieniłem, bo mam słabość do kokosa:) Dałem mleko kokosowe własnej produkcji :) z orzecha kokosowego plus mąka kokosowa zamiast mąki owsianej i wiórki kokosowe zamiast mleka w proszku. REWELACJA :) P.S. Kupiłem jeden kokos i cały został wykorzystany do ciasta. :) Twój blog jest dla mnie inspiracją :)
Raffi mygall napisał
zapomniałem dodać ze jabłka były przetarte. A teraz chce przetestować z ubitą pianą z wody z ciecierzycy i potem wymieszać to z jabłkami. Piana wychodzi rewelacja, wcześniej wykorzystałem ją do naleśników bezglutenowych z Twoje przepisu :)
Vivilisia napisał
A mąkę kukurydzianą można czymś zastąpić?
Olga Smile napisał
Vivilisia – a jaką masz?
MagdalenaCh napisał
Olga, dzieki za przepisy! To duże wsparcie bo bezgluten to dla mnie nowość, a niestety muszę… Mam alergię na kukurydzę, czym zastąpić mąkę kukurydzianą w Twoich przepisach? Pozdrawiam
Olga Smile napisał
MagdalenaCh – może być sorgo albo w ostateczności biała kukurydziana.
Alicja Roman napisał
Cudownie! Właśnie podsmażyłam jabłka!
Barbara-Brygida Pysklak napisał
Pieknie dziekuje za przepis, juz myslalam ze koniec z ciastami….
Kamila Andrzejkiewicz napisał
Czym zastąpić mogę pół szklanki mleka w proszku? Dodać trochę więcej mąki?