Szpinak smażony
Szpinak smażony, czyli taki szpinak na gęsto jest jednym z tych dań, które pojawiają się na moim stole niezmiennie. Przez wiele lat u nas tylko papka ze szpinaku wchodziła w grę :) Wszelakie liście dzieciaki nalegały by blendować na mus. Co ciekawe, gdy moje dziecko było małe, to jadło tylko szpinak i bułkę, nic innego nie chciało hahahaha Codziennie robiłam szpinak smażony, taką zieloną papkę roślinną. I do dziś mi zostało …. Ale może właśnie dzięki temu wszelkie zielone koktajle są bardzo pożądane w domu i nikt nie narzeka. Lubimy kolor zielony, znamy i chętnie jadamy! Dzisiaj też tematem dnia jest owy SZPINAK SMAŻONY, taki szpinak na gęsto, zielona papka do obiadu albo do zapiekanki, ala Papaj. Papaja znają starsze pokolenia moich czytelników, to taki rysunkowy marynarz osiłek, którego moc brała się z jedzenia szpinaku z puszki. Kiedyś szpinak smażony przygotowywałam z jajkiem, masłem, śmietaną i zasmażką. Potem, zmieniłam recepturę i teraz jest szpinak, sól, pieprz, lekka zasmażka na oleju roślinnym albo kokosowym i koniecznie jogurt sojowy ewentualnie kefir, który czasami wychodzi mi gęsty niczym tłusta śmietana. Gdy wiele lat temu rozmawiałam z moja znajoma, powiedziała, że ona do szpinaku dodaje gałkę, spróbowałam, ale zupełnie nam nie podszedł ten smak. Jednak co przyzwyczajenie, to przyzwyczajenie :) Własnych kubków smakowych nie da się oszukać. Lubicie szpinak? I jak wy doprawiacie szpinak smażony? Taki szpinak smażony przygotowujecie ze świeżych liści czy mrożonych?
Szpinak smażony
Szpinak smażony – składniki:
- 500 g szpinaku mrożonego rozdrobnionego lub liści
- 2 łyżki oleju, masła roślinnego lub masła zwierzęcego
- 1 czubata łyżka mieszanki mąki bezglutenowej lub mąki pszennej
- 60 ml gęstego jogurtu naturalnego (sojowego lub zwierzęcego), śmietany lub słodkiego, gęstego kefiru
- 2 ząbki czosnku
- sól i czarny pieprz mielony do smaku
- kiedyś dodawałam również jajko (od lat tego nie robię, ale można, jeśli jecie jajka).
Szpinak smażony – przygotowanie:
- Na patelnie wrzucam szpinak, jeśli jest zupełnie zamrożony dodaję kilka łyczek wody. Zostawiam do rozmrożenia i podgotowania przez 5 minut. Dodaję przeciśnięte przez praskę obrane ząbki czosnku.
- Na drugiej patelni z tłuszczu i mąki przygotowuje zasmażkę -> jak zrobić zasmażkę
- Szpinak solę, dodaję pieprz i zasmażkę. Energicznie mieszam, szpinak będzie gęstniał. To jest też moment na dodanie jajka (jeśli chcecie). Po chwili dodaję również jogurt, wyłączam gaz i mieszam energicznie.
- Próbuję. Doprawiam w razie potrzeby jeszcze solą i pieprzem do smaku.
Olga Smile napisał
Berenika Pałkowska – ooooo brzmi dobrze :) Zrobię :D
Mika Storożak napisał
No dobrze a placki w wersji weganskie bez jaja ? Bo przyznam że opcji wytrawnych naleśników mówię Tak
Olga Smile napisał
Mika Storożak – zrobię placki, naleśniki i kluski w przyszłym tygodniu. Zapowiada się zielono :D
Berenika Pałkowska napisał
Robiłam jak dzieci były całkiem małe i zupełnie o nich zapomniałam a były takie delikatne….
Mika Storożak napisał
Super :) slinianki już pracują
Olga Smile napisał
Jak szaleć – to szaleć :)
Ola Brol napisał
Zimą robię prawie jak Ty, tylko nie dodaję mąki. Zagęszaczam stopionym serem, albo niczym, tylko zatrzepuję śmietaną. Teraz natomiast używam liści szpinaku, lekko zblanszowanego i lekko rozdrobnionego. Reszta czynności taka sama
Uwielbiam
Olga Smile napisał
Ola Brol – pychota!
Dzika Małpa napisał
Moje dzieciaki uwielbiaja nalesniory ze szpinakiem,do srodka farsz z pieczarek no i parowa i jak jest a wszystko oproszone zoltym serem☺jak dla mnie same nalesniki szpinakowe nawet z a’la nutella z awokado sa pyszne!☺
Marta Bartczak napisał
Jakem, czosnkiem, pieprzem i sola.