SZYBKI CHŁODNIK
Taki szybki chłodnik jest moją propozycją na codzienny obiad. Zwłaszcza teraz szybki chłodnik, kiedy na dworze jest ciepło, świeci słońce, ptaki ćwierkają, a w sklepach pojawia się masa nowalijek. Taka zimna zupa jest bardzo fajną propozycją obiadową, kolacyjną lub na lunch. Pokazywałam wam już tyle przepisów na chłodniki, że aż czasami się dziwię, że można pokazać jeszcze coś nowego. To jest fantastyczne w gotowaniu, że za każdym razem, nawet z podobnych składników, może wyjść zupełnie coś innego. Szybki chłodnik z ogórków możecie przygotować z botwinką lub bez botwinki. Wiem, że na pewno znajdą się wielbiciele obu przepisów, bo tradycyjny chłodnik litewski jest dobrze znany w Polsce i lubiany. Ja jednak znacznie bardziej lubię przygotowywać chłodnik bez udziału buraków, za to z dużą ilością rzodkiewki, koperku, szczypiorku, pietruszki i oczywiście małosolnych ogórków. Jest on dla mnie kwintesencją lata, ładnej pogody i sposobem na ochłodzenie się w upały. U nas w domu nie zawsze jedzony jest taki zimny z lodówki. Najczęściej wybieramy chłodnik w temperaturze pokojowej wiem, że dla wielu osób będzie to profanacją chłodnika. Jednak najlepsze w przepisach jest to, że nikt nie zabroni wam dostosować go do własnych preferencji smakowych. Wiem, że niektórzy wolą chłodniki kwaśniejsze, przygotowane na maślance lub zsiadłym mleku. Znajdą się również osoby, które wybiorą kefir, mleko kokosowe lub sojowe. Ja bardzo często przygotowuję z siadłem mlekiem kokosowym, które sama robię. Wykorzystując do tego mleko Real Thai lub Aroi-D. One oba świetnie się zsiadają i można kefir przygotować nawet używając kryształów kefirowych. Ciekawa jestem, jaki chłodnik ty lubisz? Zapraszam was dzisiaj na szybki chłodnik bez botwiny, bez buraków, przygotowany z ogórków zielonych, małosolnych, rzodkiewek, koperku, szczypiorku, czosnku i podany oczywiście z grzankami.
SZYBKI CHŁODNIK
SZYBKI CHŁODNIK – składniki:
- 2 ogórki węże – szklarniowe
- 4-5 ogórków małosolnych lub kiszonych
- 1-2 pęczki rzodkiewek zależnie od wielkości i pikantności
- 2 cebulki dymki
- 1 pęczek koperku
- 500 ml jogurtu naturalnego sojowego lub zwierzęcego, może być kefir, maślanka lub mleko zsiadłe
- sól i pieprz do smaku
- 3 ząbki czosnku
- do podania smażony chleb lub grzanki
SZYBKI CHŁODNIK – przepis:
- Warzywa myję. Na tarce o grubych oczkach ścieram na wiórki ogórki węże, ogórki małosolne i rzodkiewki. Szatkuję drobno koperek i cebulki dymki.
- Czosnek obieram i przepuszczam przez praskę.
- W misce łączę starte warzywa z koperkiem, dymką, czosnkiem, solą, pieprzem i wybranym jogurtem, maślanką, kefirem lub mlekiem zsiadłym.
- Wstawiam do lodówki i pozwalam chłodnikowi się przegryźć przez 20 minut.
- Prosty chłodnik podaję z opieczonym chlebem lub młodymi, ugotowanymi ziemniakami.
Paulina napisał
Uwiwlbiam 💖❤️🍽️
El napisał
Uwielbiam latem 😊
Arleta napisał
Nawet jak gorąco to tylko zupy na ciepło…tzn. gorące😀
Katarzyna napisał
Nie byłam przekonana ale zrobiłam w tygodniu i bardzo nam smakował. Z botwinki, rzodkiewki i ogórka z mnóstwem kopru. Do tego jaja na twardo i młode ziemniaki. Bardzo dobre😋
Jadwiga napisał
Uwielbiam każdy chłodnik
Katarzyna napisał
Uwielbiam chłodnik chmielowy.
Piotrek napisał
zabijam za chłodnik 😉 mogę jeść po „korek”
Anna napisał
Chłodnik litewski ale tylko ja i moje dziecię lubimy. Reszta rodziny ma chłodny stosunek do chłodników.
Małgorzata napisał
Zdecydowanie dla mnie. Gęste, z mnóstwem liści 😁 cudowna szczawiowa, kwaskowa, orzeźwiająca.
Joanna napisał
Moja babcia zawsze na lato robiła chłodnik z wiśni.
Smak tamtych wakacji na zawsze pozostanie w mojej pamięci ♥️