SZYBKI SOS POMIDOROWY
W dzisiejszych czas i o tej porze roku szybki sos pomidorowy jest przyjemnym elementem codziennego menu. U nas szybki sos pomidorowy podawany jest nie tylko klasycznie z makaronem ale również z ziemniakami, czasami ryżem i koniecznie kluskami. Nie ma jak domowe kluski kładzione z takim sosem – serio! Chociaż pamiętam czasy swojego dzieciństwa, gdy największym rarytasem na kolację były kluski kładzione z dużą ilością masła i Maggi. Teraz jednak pomidory wygrywają w konkurencji smaku i deklasują masło, przynajmniej w naszej rodzinie. Nie wiem czy wiecie ale szybki sos pomidorowy można doprawić nie tylko solą, pieprzem i ziołami ale także cynamonem. Wiem, że w naszej kulturze cynamon kojarzy się głównie z jabłkami i szarlotką ale namawiam do dodania go do pomidorów. Podkreśla ich smak, lekko zaostrza, wydobywa słodycz. To świetne połączenie. Zimą mamy problem z dostaniem smacznych odmian pomidorów, gdy kończą się malinowe, pozostają tylko czereśniowe, wiśniowe odmiany oraz pomidorowy z puszek. Używasz pomidorów w puszcze do jakiś dań? Ja czasami tak, chociaż częściej wybieram te, które sama przygotowuję zimą. W tym roku przerobiliśmy 220 kg pomidorów, na bogato, że tak powiem. Szybki sos pomidorowy może powstać właściwie ze świeżych pomidorów, passaty lub pomidorów z puszki.
SZYBKI SOS POMIDOROWY
SZYBKI SOS POMIDOROWY – składniki:
- 3 puszki pomidorów krojonych lub pomidory w kartonie (szkle)
- 3-4 cebule białe
- 3-4 ząbki czosnku zależnie od gatunku i ostrość
- zioła do wyboru ja lubię (tymianek, oregano, bazylia)
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 50 ml oleju lub oliwy do smażenia
- 1 łyżka cukru (jeśli pomidory nie są dostatecznie słodkie i wyraziste w smaku)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
SZYBKI SOS POMIDOROWY – przepis:
- Otwieram puszki z pomidorami, w razie potrzeby kroję w nieduże kawałki, przekładam do miski.
- Cebule obieram, kroję w kostkę, solę i podsmażam na oleju. Gdy stanie się złota, wtedy dodaję rozdrobniony czosnek tak mniej więcej na ostatnią minutę smażenia.
- W garnku łączę rozdrobnione pomidory z cebulą z czosnkiem, ziołami i przyprawami. Mieszam i gotuję razem około 15-20 minut. Staram się odparować sos pomidorowy do pożądanej konsystencji.
- Najczęściej pod koniec gotowania cały sos rozdrabniam blenderem, ponieważ taką formę dzieciaki preferują najbardziej. Szybki sos pomidorowy jest świetnym elementem zimowego menu!
Anonim napisał
Nie kupuję, mam swoje w słoikach ;)
Anonim napisał
Dobra, dzięki za zmarnowanie mi pół godziny, nie dowiedziałem się, czego chciałem. Szczególnie ten Budwig Protocol, olej lniany i twaróg, no wow, o Eureko.
Anonim napisał
Może uda Ci się znaleźć takie są bardzo dobre chociaż są w drobnych kawałkach nie w całości lekko miksowane ale nie jak przecier. Widziałam w dobrze zaopatrzonych sklepach jeśli się nie mylę to Carrefour Premium , może warto by sprawdzić też w makro czy selgros
Anonim napisał
O dzięki zerknę sobie w sklepie ?
Anonim napisał
Kupuję do potraw gotowanych, zwłaszcza na przedwiośniu, kiedy te w zieleniaku nie mają żadnego smaku.
Anonim napisał
Detoks dietetyczny to mit marketingowy mający na celu wyciąganie pieniędzy z kieszeni.
Anonim napisał
Nie używam. Mrożę pomidory wyhodowane na działce.
Anonim napisał
Wojtek Dalasiński ja się tam niektórych zasad Budwig protocol trzymam – np. żadnych odświeżaczy powietrza, mikrofali, teflonu, suplementów diety, odgrzewanych dań z wczoraj
Anonim napisał
Wojtek Dalasiński a jeśli znasz lepszych specjalistów or raka niż Budwig i dr Leonard Coldwell to daj link
Anonim napisał
Chodzi mi o to, że nie odkryli niczego nowego jeżeli chodzi o działanie lnu i twarogu