SZYNKA DOMOWA
Dzisiaj u mnie szynka domowa, przyznaję, że jest to idealna szynka na Wielkanoc. Taka na kanapki i śniadanie. Szynka domowa gotowana lub pieczona jest prosta do przygotowania. Są na nią właściwie dwa sposoby, pierwszy, to kupić zapeklowana już szynkę wieprzową, do dostania u rzeźników i w dużych marketach, lub peklować ją samemu. Jest to konieczny proces, aby szynka domowa miała idealny, różowy i intensywny kolor. Co ciekawe, domowy wyroby mogą spokojnie poleżeć w lodówce, nie robią się śluzowate i kwaśne, jak w przypadku wędlin przemysłowych, po prostu schną. Zobacz też inne moje przepisy z wieprzowiną. Napisz na FB czy TY jadasz wędliny? Czyli w prostocie siła! Szynka domowa poleca się na wielkanocny stół ale nie tylko, na co dzień też jest świetna!
SZYNKA DOMOWA
SZYNKA DOMOWA – składniki:
- 1,5 kg szynki z tłuszczem ale bez skóry
- sól peklowa (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów wędliniarki, które pokazuję co jakiś czas)
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 2 łyżki ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- Potrzebne akcesoria (poniżej):
- siatka wędliniarska lub sznurek wędliniarski
- termometr do mierzenia temperatury wody i mięsa
- worki do zgrzewarki, worki do szybkowaru, woreczki do piekarnika lub folia spożywcza
SZYNKA DOMOWA – przepis:
- Szynkę myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej. Musi być to naprawdę gęsto!
- W garnku zagotowuje około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie pokoją temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Szynkę wkładam do wody, przykrywam talerzykiem, tak aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Szynkę wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratce i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami.
- Przystępuję do formowania szynki domowej. Można to zrobić na dwa sposoby: związać go w kilku miejscach sznurkiem lub włożyć w siatkę wędliniarską.
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Można to zrobić na dwa sposoby:
– W GARNKU -> szynkę domową wkładam do woreczka do zgrzewarki lub do 2 worków do szynkowaru. Zamykam szczelnie. Nalewam wodę do garnka i zagotowuję. Szynkę domową wkładam w torebce, którą sobie zawieszam na łyżce nad garnkiem (cała szynka musi być zanurzona w wodzie), zmniejszam gaz i czekam aż woda osiągnie 80-83 stopnie. Parzę średnio 75-85 minut. Temperatura szynki wewnątrz po wbiciu w nią termometru powinna wynosić około 71-76 stopni. Wtedy szynę domową wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można ją kroić na kanapki.
– W PIECYKU -> szynkę wkładam do woreczka. Zawiązuję z 2 stron. Umieszczam w piekarniku rozgrzanym do 160-170 stopni. Gdy temperatura zostanie osiągnięta piekę szynkę domową przez 60-65 minut. Tu wygodnie, gdy macie piekarnik z termosondą. Zawsze w międzyczasie warto sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa, powinna ona wynosić 71-76 stopni. Wtedy szynkę domową wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia szynka domowa nadaje się idealnie na kanapki.
U mnie szynka domowa została pokrojona maszyną do krojenia mięsa, powstały idealne, cieniutkie plasterki, co widać na zdjęciu.
Beata Chojnacka napisał
Tak
Renata napisał
A którym sposobem jest robiona Twoja szynka? W garnku czy w piecyku? :-) Wygląda super. Do tej pory wykorzystałam kilka Twoich przepisów i wszystkie super się sprawdziły.
Olga Smile napisał
Renata – ta akurat w piecyku :D
Renata napisał
Jest naprawdę fantastyczna :-) Muszę koniecznie spróbować. Rozumiem, że jeśli pekluję szynkę w pojemniku próżniowym, to podany przez Ciebie czas się skraca do ok. 2 dni?
Olga Smile napisał
Renata – trzy dni też nie zaszkodzą :)
Emilia napisał
Piekłam szynkę przy użyciu termosondy i 67 stopni było już po pół godzinie, przy czym mięso wyglądało raczej na surowe. Jak powinna wyglądać upieczona, gorąca jeszcze szynka? Chodzi mi głównie o konsystencję mięsa (jeśli można to tak nazwać). W moją po pół godzinnym pieczeniu nie mogłam wbić widelca, wydawała się gumowa i miękka.
Olga Smile napisał
Emilia – jest lekko różowa, w miarę miękka i gumowata. Jak wygląda po wyjęciu z lodówki?
Emilia napisał
Była bladoróżowa i dość twarda. W sumie piekłam ją godzinę i wydaje mi się, że to chyba trochę za długo. Mięso było raczej suche.
Martyna napisał
Witam, zamierzam moja szynka właśnie śię marynuje. Do parzenia chciałabym wykorzystać szynkowar. Niestety nie mam termometru do mięsa. W jakiej temperaturze wody i ile czasu powinam parzyć szynkę, żeby mieć pewność, że nie będzie surowa, ani też ,,przeparzona”?
Olga Smile napisał
Martyna – parzy się w temperaturze 80-85 stopni średnio 10 minut na 1 cm średnicy.