SZYNKA DOMOWA
Dzisiaj u mnie szynka domowa, przyznaję, że jest to idealna szynka na Wielkanoc. Taka na kanapki i śniadanie. Szynka domowa gotowana lub pieczona jest prosta do przygotowania. Są na nią właściwie dwa sposoby, pierwszy, to kupić zapeklowana już szynkę wieprzową, do dostania u rzeźników i w dużych marketach, lub peklować ją samemu. Jest to konieczny proces, aby szynka domowa miała idealny, różowy i intensywny kolor. Co ciekawe, domowy wyroby mogą spokojnie poleżeć w lodówce, nie robią się śluzowate i kwaśne, jak w przypadku wędlin przemysłowych, po prostu schną. Zobacz też inne moje przepisy z wieprzowiną. Napisz na FB czy TY jadasz wędliny? Czyli w prostocie siła! Szynka domowa poleca się na wielkanocny stół ale nie tylko, na co dzień też jest świetna!
SZYNKA DOMOWA
SZYNKA DOMOWA – składniki:
- 1,5 kg szynki z tłuszczem ale bez skóry
- sól peklowa (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów wędliniarki, które pokazuję co jakiś czas)
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 2 łyżki ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- Potrzebne akcesoria (poniżej):
- siatka wędliniarska lub sznurek wędliniarski
- termometr do mierzenia temperatury wody i mięsa
- worki do zgrzewarki, worki do szybkowaru, woreczki do piekarnika lub folia spożywcza
SZYNKA DOMOWA – przepis:
- Szynkę myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej. Musi być to naprawdę gęsto!
- W garnku zagotowuje około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie pokoją temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Szynkę wkładam do wody, przykrywam talerzykiem, tak aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Szynkę wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratce i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami.
- Przystępuję do formowania szynki domowej. Można to zrobić na dwa sposoby: związać go w kilku miejscach sznurkiem lub włożyć w siatkę wędliniarską.
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Można to zrobić na dwa sposoby:
– W GARNKU -> szynkę domową wkładam do woreczka do zgrzewarki lub do 2 worków do szynkowaru. Zamykam szczelnie. Nalewam wodę do garnka i zagotowuję. Szynkę domową wkładam w torebce, którą sobie zawieszam na łyżce nad garnkiem (cała szynka musi być zanurzona w wodzie), zmniejszam gaz i czekam aż woda osiągnie 80-83 stopnie. Parzę średnio 75-85 minut. Temperatura szynki wewnątrz po wbiciu w nią termometru powinna wynosić około 71-76 stopni. Wtedy szynę domową wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można ją kroić na kanapki.
– W PIECYKU -> szynkę wkładam do woreczka. Zawiązuję z 2 stron. Umieszczam w piekarniku rozgrzanym do 160-170 stopni. Gdy temperatura zostanie osiągnięta piekę szynkę domową przez 60-65 minut. Tu wygodnie, gdy macie piekarnik z termosondą. Zawsze w międzyczasie warto sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa, powinna ona wynosić 71-76 stopni. Wtedy szynkę domową wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia szynka domowa nadaje się idealnie na kanapki.
U mnie szynka domowa została pokrojona maszyną do krojenia mięsa, powstały idealne, cieniutkie plasterki, co widać na zdjęciu.
Ela napisał
Czy może Pani napisać ile soli peklująca dodać? W internecie są różne proporcje, a na opakowaniu moim nie ma. Mam 1,1 kg szynki. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ela – jakie marki masz sól? Każda jest inna!
Ela napisał
Kupiona na allegro fhu kera
Ela napisał
Witam, ponawiam pytanie. Chcialam zrobic szynke z indyka z Pani przepisu, ale potrzebuje proporcji..Pozdrawiam
Ania napisał
Czy konieczne jest gotowanie w woreczku foliowym? Można bez?
Olga Smile napisał
Ania – wypłuczesz cały smak. Kup szynkowar.
Marta Kowalczyk napisał
Pani Olgo dostałam szynkę wędzoną surową, a my z mężem nie jadamy takiej. Czy mogę ją jakoś sparzyć? Bardzo proszę coś poradzić bo szkoda szyneczki ?
Misia napisał
Wygląda pysznie!!! ☺
Olga Smile napisał
Marta Kowalczyk – jasne!
Marta Kowalczyk napisał
W jaki sposób to zrobić? W garnku z wodą? Dodać jakieś przyprawy typu sól, ziele angielskie i liść laurowy? Czy nic nie dodawać?