SZYNKA Z INDYKA
Dzisiaj zapraszam na wędlinę szynka z indyka. Doskonale wiem, że szynka z indyka nie jest może najpoprawniejszą nazwą bowiem szynka to pośladek świnki a nie indyka no ale jakoś tak przyjęło się w sklepach i wiele wędlin nosi nazwę szynki, więc idąc tym tropem u mnie również szynka z indyka pojawić się musiała. Często gdy jestem w sklepie i obserwuję ludzi w dziale mięsnym wybierają właśnie kiełbasy i szynki, z indyka, kurczaka i wiejską. To jedne z popularniejszych wędlin, no może oprócz polędwicy sopockiej jakie sprzedają się w obserwowanym przeze mnie sklepie. Szynka z indyka przygotowana jest w piersi indyczej, ponieważ ona jest najchudsza a dzięki temu wędlina staje się dietetyczna i niskokaloryczna. Do tego przygotowana w warunkach domowych szynka z indyka jest świetna wędliną na kanapki, która świetnie smakuje w połączeniu z łagodnymi i wyrazistymi dodatkami. A właśnie, pewnie powinnam to tez teraz napisać. Szynka z indyka powinna się peklować co najmniej 7 dni ale jeśli planujecie robić domowe wędliny to oprócz szynkowaru warto zaopatrzeń się w pojemniki próżniowe z pompką lub zgrzewarkę wyposażoną w taką opcje odciągania powietrza. Po co pojemnik próżniowy, dla przyśpieszenia procesu peklowania. Można nawet przyjąć, że 1 doba w pojemniku próżniowym z zalewą peklująca to 5-7 dni klasycznego peklowania w garnku. A czy TY wolisz kiełbasę wołową, drobiową czy wieprzową?
SZYNKA Z INDYKA
SZYNKA Z INDYKA – składniki:
- 1,2 kg pierś z indyka
- sól peklowa w odpowiedniej ilości do zalewy (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów)
- 2 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 1 łyżka ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni, do indyka itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- u mnie jeszcze 3 łyżki musztardy francuskiej i 2 łyżki siekanego koperku
- Potrzebne akcesoria:
- szynkowar o pojemności około 1,2 g
- woreczki do szynkowaru, otoczki termokurczliwe lub worki do zgrzewarek (jeśli do danego szynkowaru potrzebne są worki) jeśli szynkowar jest szczelny metalowy lub plastikowy worki można pominąć.
- kupiłam sobie opakowanie próżniowe (taki pojemnik z odciąganym powietrzem i zaworem) do peklowania, które przyspiesza proces peklowana, wygodne i fajne, skraca czas peklowania o kilka dni.
- termometr do mierzenia temperatury wody
- garnek głęboki
SZYNKA Z INDYKA – przepis:
- Pierś myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej. Musi być to naprawdę gęsto!
- W garnku zagotowuję około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Pierś z indyka wkładam do wody, przykrywam talerzykiem aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni lub do pojemnika próżniowego na 1-2 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Pierś wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratce i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami, koperkiem i musztardą.
- Przystępuję do formowania szynki z indyka, zwijam dokładnie na tyle na ile się da i wkładam do szynkowaru. Ugniatam dokładnie wypieszczając jak najwięcej powietrza. Szynkowar zamykam .
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Wstawiam szynkowar do garnka z wodą o temperaturze 80-85 stopni. Przykręcam gaz pilnując temperatury. Mięso parzę przez 1,5 godziny. Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie szynkowar. Wstawiam go do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Szynkę z indyka wyjmuję i kroję na cienkie plasterki.
Zapraszam na cykl przepisów WĘDLINY DOMOWE na stronie OlgaSmile.com
Sabina napisał
Dzień dobry,
Przymierzam się do kupna szynkowaru i produkcji domowych wędlinek. Na pierwszy rzut poszło dzisiaj mięso w słoiku z Pani przepisu. Czy może polecić Pani jakiś fajny szynkowar? Znalazłam coś takiego https://allegro.pl/zestaw-szynkowar-garnek-sito-termometr-58-4910-i6959577219.html?reco_id=dc8f3c8f-a2e3-11e7-ac2a-246e96321a40&ars_rule_id=201
Myśli Pani, że warto kupić taki czy może lepiej z firmy Biowin?
Olga Smile napisał
Sabina – ja chyba wolę jednak Tescoma.
Sabina napisał
Dziękuję za odpowiedź. Pierwszy raz usłyszałam od Pani o szynkowarze Tescomy. Wcześniej jak szukałam, to wyskakiwały tylko informacje o tych ze stali nierdzewnej. Trochę przeraża mnie w Tescomie to tworzywo sztuczne, ale nie trzeba już w nim gotować w woreczku, a to też przecież plastik. Chyba znowu skorzystam z Pani bezcennej rady i kupię Tescomę. Blender wysokoobrotowy Philipsa Avance Collection już kupiłam i jestem na razie zadowolona bardzo. Dziękuję serdecznie.
Agawa napisał
A co, jeśli nie chcę używać soli peklowej? Ile mięso może poleżeć w lodówce przed obróbką termiczną?
Olga Smile napisał
Agawa – ja nie robię wędlin bez peklowania, bezpieczeństwo biologiczne jest dla mnie ważniejsze.
Benia napisał
Dzień dobry,
zrobiłam indyka wg tego przepisu – smak idealny :) Wyszedł mi tylko bardzo twardy, może mi Pani coś poradzić? Nie ma w sobie soczystości, zbite mięso. Nawet pomyślałam, że może szynkowar za dobrze ściska :)
Olga Smile napisał
Beania – za chude mięso :) Generalnie ta wędlina jest dość twarda, tak powinno być.
Anonim napisał
Beania – Parz wędlinę dłużej np150 minut, ale w niższej temperaturze 72-75, będzie bardziej soczyste.
Malwina napisał
Można zrobić z połowy indyka? Dopiero się przymierzam do kupna szynkowaru i zastanawiam się,czy 600g mięsa można robic w szynkowarze 1,2 będzie?