T-BONE STEAK
Jednym z najbardziej popularnych steakow jest T-bone steak. Zaraz obok Rib Eye, Fillet Mignon, New York Steak właśnie T-bone jest najbardziej znanym stekiem, spotykanym w steakowniach całej Polski. Za to rzadko dostaniecie Tomahawk, ponieważ jego wielkość potrafi być imponująca a widziałam takie dochodzące do 2 kg wagi. Generalnie T-bone steak i Rib Eye steak są najczęściej wybieranymi w znanych mi restauracjach. T-bone steak swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej kości w kształcie litery T z kręgosłupa, która przedziela steak na pół. Tak opisując na szybko to Rib Eye pochodzi z antrykotu sezonowanego, Fillet Mignon z polędwicy a New York Steak z rostbefu za to T-bone to połączenie kawałka rostbefu i polędwicy. Co do steaka? Tata miał imieniny kilka dni temu i dzisiaj mamy je obchodzić. Kupiłam dla niego wielkie steki dojrzewające, bo to najlepszy prezent dla taty. Właśnie T-bone steak i Rib Eye steak dojrzewające na sucho i krojone zaraz przed sprzedażą. Powiem Wam, że wielkość ich jest imponująca. Wazą pomiędzy 800-1200 g jest więc co grillować. Z czym ty lubisz podać steaki z frytki, ziemniaki pieczonymi, puree i jakimiś surówkami?
T-BONE STEAK
T-BONE STEAK – składniki:
- 1 stek wołowe T-bone (u mnie duży 880g)
- 1 łyżka oleju
- sól i pieprz do podania
T-BONE STEAK – przepis:
- Steki wyjmuję, gdzieś na 2 godziny przed smażeniem, powinny mieć temperaturę pokojową. Rozgrzewam patelnię grillową. Steak nacieram olejem, gdy patelnia zaczyna się lekko dymić układam stek. Smażę krótko lub dłużej, zależenie od tego, jak ktoś lubi wysmażone steaki. Tym razem przyjmijmy, że grubość steaka to :
- Blue, to stek praktycznie surowy, lekko obsmażony z każdej strony, tak, że ma 2 mm warstwę podsmażenia, jednak mięso w środku całkiem surowe i delikatnie ciepłe. Temperatura w środku 28-38 stopni. Stek należy smażyć średnio 1 minutę z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Rare, czyli słabo wysmażony – mięso czerwone w środku i surowe z rozpoczętym procesem ścinania białka. W koło usmażona warstwa na grubość 5 milimetrów. Temperatura w środku ok. 30-51 stopni. Stek należy smażyć średnio 2 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium rare – to chyba najpopularniejszy stek zaraz obok medium. Mięso w środku osiąga temperaturę 57-63 stopi i zmienia kolor na ciemniejszy, osocze staje się brunatne. Stek należy smażyć średnio 3-4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium, czyli klasyczny stek najczęściej wybierany nazywany również jako średnio wysmażony. Mięso staje się bardziej jędrne, w środku lekko ścięte, temperatura wynosi około 63-68 stopni. Stek należy smażyć średnio 4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium Well inaczej dobrze wysmażony. Stek staje się twardy pod palcem i dość elastyczny, mięso osiąga temperaturę około 74 stopni w środku, osocze jest ciemne. Stek należy smażyć średnio 5 minut z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Well done, czyli bardzo dobrze wysmażony. Temperatura mięsa wewnątrz powyżej 77+ stopni, mięso jest twarde, brunatne, nie ma wypływającego osocza. Tym razem stek należy smażyć średnio 6 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- I na koniec ważna informacja, każdy stek musi odpocząć po smażeniu przed krojeniem, odłóż go na ciepły talerz, przykryj drugim i zostaw na 4-5 minut. Podawaj Steaki z ulubionymi dodatkami :)
- Tata dostał T-Bone steak z frytkami i sałatą z sosem vinaigrette.
Małgorzata napisał
Sos z zielonego pieprzu i pieczone ziemniaczki.
Katarzyna napisał
Grilowane warzywa-papryka ,cukinia, cebulka .Kolba kukurydzy ,lub salatka z rukoli
Alicja napisał
Katarzyna moje smaki🤩 my uwielbiamy do steków jeszcze sałatę ze szczypiorem, odrobiną octu, sokiem z cytryny, solą i olejem😀
Katarzyna napisał
Alicja i koniecznie sos z zielonego pieprzu 😀😍
Iwona napisał
Alicja w skrócie to nazywa się sos vinegrette
Alicja napisał
Iwona Cavaterra no właśnie nie jest to do konca tradycyjny vinegret, bo nie ma tam pieprzu, nie jest to ocet winny i nie jest ubijany. Można powiedzieć vinegrette na szybko😉
Alicja napisał
Katarzyna ja akurat nie lubię sosów do steka-nie czuję smaku mięsa. Dodaję samą sól i to też nie zawsze 😏
Marta napisał
Konfitura z czerwonej cebuli, frytki ze skórką i colesław
Justyna napisał
Frytki belgijskie, i koniecznie zestaw surówek.
Olga Smile napisał
Justyna jakie surówki?