TATAR WOŁOWY SIEKANY
Nie wiem czy wiecie ale jest tatar wołowy siekany, mielony grubo lub drobno i skrobany. Oczywiście tatar wołowy siekany ma tyle samo zwolenników co mielony. Mnie osobiście nie przekonuje krojenie go i siekanie, wolę jednak mielenie, które zwiększa ilość kolagenu w mięsie poprzez roztarcie włókien. Po prostu taki mi bardziej pasuje. Ale nie ma się co kłócić, co kraj to obyczaj, co człowiek to konkretne preferencje. Gdy pytałam o to na FB czy moi czytelnicy wolą tatar siekany czy mielony, to odpowiedzi były różne. Znajda się puryści, dla których istnieje tylko tatar skrobany nożem o zachodzie słońca, na zimnym kamieniu, na stepie rzecz jasna, będzie jedynym właściwym. I tacy, którzy wolą mielony, nawet w wersji dosłownie na pastę. Tu się potwierdza teoria, że w kulinariach nie ma przepisów złych czy niewłaściwych. Każdy jest dobry, bo znajdzie swojego zwolennika. Coś jak z ciastami, nawet zakalce znikają z blaszek i to czasami szybciej niż puszyste, wyrośnięte ciasta. Ja na przykład zawsze wolałam tatar mielony i to drobno niż tatar siekany nożem. Duża ilość kolagenu i delikatna struktura znacznie bardziej do mnie przemawiała niż posiekane mięso. No i koniecznie bez jajka, pieprzu i cebuli. Tylko sól, trochę lodowatej wody i oleju do mięsa. O i w tedy było czuć cały smak. A Ty, jaki tatar preferujesz? Wolisz tatar wołowy siekany, mielony drobno, grubo czy może tatar skrobany?
TATAR WOŁOWY SIEKANY
TATAR WOŁOWY SIEKANY – składniki:
- 500 g polędwicy wołowej lub ładnego mięsa wołowego,
- 3 ogórki kiszone lub konserwowe
- 120 ml lodowatej wody
- 1 duża cebula (opcjonalnie)
- kilka łyżek kaparów (opcjonalnie)
- kilka grzybków w occie (opcjonalnie)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 2 łyżki oliwy
- po 1 żółtku jajka na porcje tatara (opcjonalnie)
TATAR WOŁOWY SIEKANY – przepis:
- Mięso należy oczyścić ze wszystkich żyłek. I tu można mięso wołowe drobno posiekać lub grubo zależnie jak masz ochotę. Mięso kroi się w cienkie paseczki, następnie w kostkę i szatkuje do pożądanej struktury.
- Mięso wołowe przekładam do miski, dolewam wodę, doprawiam solą, pieprzem, oliwą i wyrabiam ręką do połączenia się wszystkich składników. Nie za mocno, ot tak, w miarę szybko.
- Ogórki, grzybki, śliwki w occie, kapary, cebulę drobno szatkuję i podaję obok każdej z porcji tatara.
- Na koniec robię lekkie wgłębienie w mięsie i tam kładę żółtko jajka. Podaję na zimno a tatar wołowy siekany, podobnie jak każdy inny tatar może zostać podany z cebulką, grzybkami, ogórkami i jajkiem.
Olga Smile napisał
Agata legenda mówi, że tatar wymyślili Tatarzy a kiedyś mówiło się Tatary. Ten tradycyjny. Wozili oni płaty mięsa końskiego (szynki) pod końskim siodłem – serio! Podczas jazdy mięso kruszało, rozklepywało się stawało się delikatne. Śmierdziało jak cholera, bo po zapachu wiadomo było, że się zbliżają. Nawet tata mi ostatnio cytował kilka wzmianek o owym aromacie w temacie tatara właśnie jako dania z dawnych lat. … rano go zapytam! Tak więc kiedyś tatar to było surowe mięso końskie bez dodatku żółteczka, cebuli i grzybków w occie. Wszystko co jest teraz jest po prostu taką wariacja na temat 🙂
Ludmiła napisał
Olga Smile koniecznie olej z lubczykiem
Olga Smile napisał
Ludmiła wiele lat temu w hotelu zamówiłam tatara a mi tu mięso z maggi wjechało na stół hahaha tak mi się skojarzył aromat lubczyku 😃
Magdalena napisał
Każdy 🧡 Tort z tatara 🙂
Agnieszka napisał
Najlepiej siekany.
Karolina napisał
Mielony, drobno, koniecznie z ogóreczkiem 😎
Kasia napisał
Każdy… Absolutnie…. ❤️❤️❤️
Radosław napisał
Z krzyżowej drobno siekany a z polędwicy skrobany
Anna napisał
KAŻDY! Byle dużo 😉
Patrycja napisał
Żaden. Ta sama liga, co czernina 🤷♀️