Tofu
Co jakiś czas pytacie mnie o przepis na tofu. Czy robię go sama czy kupuję. Muszę przyznać, że tofu raz kupuje a raz robię. Zależnie od ilości pracy, gotowania i chęci. Jeśli kupuję to tylko ekologiczny, sama również robię tofu tylko z ekologicznych ziaren soi. Do serka tofu potrzebne jest mleko sojowe, to podstawa. Mleko można zrobić najprościej w wyciskarce do soków, serio idzie to znacznie szybciej i prościej niż bawienie się z blenderem, odcedzaniem i przelewaniem. Jeśli więc macie wyciskarkę zróbcie tofu znacznie prościej. Ja zazwyczaj przygotowuje podwójną ilość mleka niż w przepisie na mleko, czyli moczę 800 g suchej soi przez noc. Uzyskane mleko zagotowuję, trzymam przez 5 minut na gazie. Następnie wyłączam i po 5 minutach dodaję nigari lub wapń. LUBISZ TOFU? JADASZ TOFU? CO Z NIM PRZYGOTOWUJESZ?
Przepis na Tofu
Tofu – składniki:
- 5 litrów mleka sojowego, żółtego, bogatego i intensywnego w smaku
- 5-6 łyżeczek siarczanu wapnia lub 2,5 łyżeczki płatków nigari czyli chlorku magnezu lub 1,5 łyżeczki nigari w płynie, jest to również chlorek magnezu (można kupić je w sklepach www, na allegro ale wybierajcie z dopiskiem „spożywcze” oraz sklepach www w USA)
- szczypta lub dwie soli tak do smaku
Tofu – przepis:
- Opis produkcji tofu rozpoczynam od momentu, gdy wyłączyłam mleko sojowe po 5 minutach gotowania i odstawiłam go na 5 minut. Solę.
- Koagulant szybko rozpuszczam w około 100 ml ciepłej wody. Wlewam do mleka sojowego o temperaturze około 85-90 stopni. Delikatnie mieszam kilka razy i odstawiam na około 15-20 minut. W tym czasie z mleka oddzieli się serek, niczym twaróg. Dokładnie proces ten przebiega w ten sam sposób jak przy produkcji twarogu, tylko koagulant i mleko są inne.
- Foremkę do tofu wykładam gazą. Łyżką cedzakową delikatnie wyjmuję serek i układam w foremce. Dociskam widelcem lub łyżką. Na koniec zamykam pokrywką od foremki i dociskam. Odstawiam tofu na 12 godzin do odcieknięcia. Ja osobiście wstawiam do lodówki, ale tofu można jeść na ciepło, jeśli tak wolicie.
Weronika Rydning napisał
czy z okary będą ruskie ? Robiłam i efekt był zdumiewajacy
Dominika Palmaka napisał
Skąd masz maszynkę do wyciskania tofu?:)
Olga Smile napisał
Dominika Palmaka – o foremkę pytasz, czy technikę jak robię?
Dominika Palmaka napisał
O foremkę. A technikę też chętnie poznam :)
Olga Smile napisał
Dominika Palmaka foremkę kupiłam w komplecie z wyciskarką ZEBRA, którą pokażę na dniach. Zazwyczaj tofu robiłam klasycznie z blenderze, odkąd mam wyciskarki, robię z wyciskarce, jest o 90% mniej pracy, brudu i problemu. Idealne rozwiązanie jak dla mnie. A tofu, delikatny serek, mleko i śmietana są po prostu pyszne!
Karolina Siemaszko napisał
Pani Olgo, czy konkurs z wyciskarką został rozwiązany? Ciężko przebrnąć przez gąszcz komentarzy pod tym wpisem :)
Maria Niedźwiecka napisał
Dolaczam sie do pytania …tez mialam problem dostac sie do konca komentarzy …
Małgorzata Sucharska napisał
Nie robiłam ale jedna babeczka opowiadała, że używała do tego soku z cytryny, też się tak da?
Olga Smile napisał
Maria Niedźwiecka – do końca tygodnia ogłoszę, jest blisko 900 długich odpowiedzi, czytam i jestem w połowie :)
Olga Smile napisał
Małgorzata Sucharska – można ale trzeba pamiętać, że z sokiem cytryny będzie tofu kwaśne, nie wiem czy masz na takie ochotę. Ja używam ostatnio typowych w kuchni azjatyckiej koagulantów: siarczanu wapnia albo chlorku magnezu. Z nimi tofu jest najsmaczniejsze!