Tofu
Co jakiś czas pytacie mnie o przepis na tofu. Czy robię go sama czy kupuję. Muszę przyznać, że tofu raz kupuje a raz robię. Zależnie od ilości pracy, gotowania i chęci. Jeśli kupuję to tylko ekologiczny, sama również robię tofu tylko z ekologicznych ziaren soi. Do serka tofu potrzebne jest mleko sojowe, to podstawa. Mleko można zrobić najprościej w wyciskarce do soków, serio idzie to znacznie szybciej i prościej niż bawienie się z blenderem, odcedzaniem i przelewaniem. Jeśli więc macie wyciskarkę zróbcie tofu znacznie prościej. Ja zazwyczaj przygotowuje podwójną ilość mleka niż w przepisie na mleko, czyli moczę 800 g suchej soi przez noc. Uzyskane mleko zagotowuję, trzymam przez 5 minut na gazie. Następnie wyłączam i po 5 minutach dodaję nigari lub wapń. LUBISZ TOFU? JADASZ TOFU? CO Z NIM PRZYGOTOWUJESZ?
Przepis na Tofu
Tofu – składniki:
- 5 litrów mleka sojowego, żółtego, bogatego i intensywnego w smaku
- 5-6 łyżeczek siarczanu wapnia lub 2,5 łyżeczki płatków nigari czyli chlorku magnezu lub 1,5 łyżeczki nigari w płynie, jest to również chlorek magnezu (można kupić je w sklepach www, na allegro ale wybierajcie z dopiskiem „spożywcze” oraz sklepach www w USA)
- szczypta lub dwie soli tak do smaku
Tofu – przepis:
- Opis produkcji tofu rozpoczynam od momentu, gdy wyłączyłam mleko sojowe po 5 minutach gotowania i odstawiłam go na 5 minut. Solę.
- Koagulant szybko rozpuszczam w około 100 ml ciepłej wody. Wlewam do mleka sojowego o temperaturze około 85-90 stopni. Delikatnie mieszam kilka razy i odstawiam na około 15-20 minut. W tym czasie z mleka oddzieli się serek, niczym twaróg. Dokładnie proces ten przebiega w ten sam sposób jak przy produkcji twarogu, tylko koagulant i mleko są inne.
- Foremkę do tofu wykładam gazą. Łyżką cedzakową delikatnie wyjmuję serek i układam w foremce. Dociskam widelcem lub łyżką. Na koniec zamykam pokrywką od foremki i dociskam. Odstawiam tofu na 12 godzin do odcieknięcia. Ja osobiście wstawiam do lodówki, ale tofu można jeść na ciepło, jeśli tak wolicie.
Anna Malaska napisał
U mnie to trochę bardziej skomplikowane, bo jest nas tylko dwójka na razie ;) jemy tofu czasem codziennie a czasem trochę rzadziej i byłoby mi szkoda narobić i wyrzucać – rozumiesz co mam na myśli…
Olga Smile napisał
Anna Malaska jasne, dlatego można zrobić na przykład 1000 g, podzielić na 5 porcji i zafoliować, to najlepiej robi tofu :) Wtedy jest takie jak ze sklepu, ja trzymałam najdłużej miesiąc ale teraz odłożę porcję i zobaczę ile wytrzyma.
Anna Malaska napisał
Super, chętnie się dowiem – chyba, ze sama też niechcący sprawdzę… :)
Olga Smile napisał
Anna Malaska kochana jesteś <3 <3 <3 czy mogłabyś zapytać tego sprzedawcę https://www.ebay.de/itm/Musso-Pola-Stella-Speiseeismaschine-Eismaschine-Sorbetmaschine-Milcheismaschine-/171776808055?hash=item27feb21477:g:aMkAAOSwpDdVRj7B jaka jest cena bez mehrwertsteuer i czy to są nowe urządzenia?
Tomek napisał
Witam doczekałem się przepisu i zaczynam robić ale w podanych składnikach jest chyba pomyłka bo chyba ma być siarczan magnezu czyli sól gorzka a nie siarczan wapnia-pozdrawiam
Olga Smile napisał
Tomek – siarczan wapnia lub chlorek magnezu zobacz tu -> https://www.olgasmile.com/tofu-przepis.html
Krzysztof napisał
Czy chodzi o chlorek magnezu sześciowodny?
Olga Smile napisał
Krzysztof – a tego nie wiem ja zazwyczaj kupuję produkt pod nazwą nigari :D
Kasia napisał
Wychodzi z siarczanem wapna nieco gorzkawe. Czy z chlorkiem magnezu jest inny smak?
Ada napisał
Witam, pierwszy raz próbowałam zrobić tofu z mleka sojowego (własnej roboty – używając wyciskarki) i do ścięcia użyłam soli gorzkiej – nie wyszło, nic się nie ścięło, dodałam później soku z cytryny, też nic. Dziś podjęłam ponownie próbę, tym razem z koagulatem z soli nigari. Niestety nic się nie ścina. Co robię nie tak?