TOSTY Z CHAŁKI
Zdecydowałam się pokazać Wam tosty z chałki. Czasami spotkałam nazwę francuskie tosty z chałki. Mam wrażenie, że są one stosowane naprzemiennie lub zależą od regionu. To kolejny przepis na danie z dawnych lat. W czasach mojego dzieciństwa smażyło się na patelni chleb i bułki, to był sposób na starsze pieczywo, takie bardziej czerstwe. A tosty z chałki traktowało się jak wspaniały deser. Słodkie, pyszne, jeszcze jak były posypane cukrem pudrem albo podane z dżemem to powstawał mega rarytas. Kilka lat temu mam wrażenie wróciły do łask chałki. Był czas zapomnienia o ty pieczywie a szkoda, bo jest pyszne. Co prawda wysokokaloryczne le jeśli uwzględni się je w bilansie to nic złego się nie stanie. Powiem Wam, że z wielkim sentymentem wspominam tosty z chałki, takie smażone na maśle, na małym palniku w mieszkaniu moich rodziców. Podobnie odsmażany makaron na patelni albo makaron z twarogiem i bułka tartą. Lubiłam, jak na mnie, to lubiłam. W czasach dzieciństwa generalnie nie należałam do dzieci, którym jedzenie sprawiało przyjemność. Ale potem się wszystko zmieniło i nadeszły czasy uważania na to, co się d ust wkłada. Mamy takie powiedzenie z mężem „na chwilę w ustach, na zawsze w biodrach”. A ty, jakie danie wspominasz z czasów dziecięcych? Może też tosty z chałki, smażony chleb, zapiekanki, chałkę w mleku i inne rarytasy czasów PRLu.
TOSTY Z CHAŁKI
TOSTY Z CHAŁKI – składniki:
- 6 plasterków chałki lub innej słodkiej bułki
- ½ szklanki mleka lub śmietanki
- 2 jajka
- cukier puder – opcja
- masło do smażenia plus 2 łyżki oleju
TOSTY Z CHAŁKI – przepis:
- Chałkę kroję w kromki.
- Jajka rozbijam do głębokiego talerza i roztrzepuję. Tu nie dodajemy wody ani mleka.
- Do drugiego talerza wlewam mleko lub śmietanę.
- Na patelni rozgrzewam łyżkę masła i łyżkę oleju.
- Kromki chałki obtaczam najpierw w mleku, potem w jajku i smażę na patelni z obu stron na złoty kolor.
- Tosty z chałki czasami posypuję na talerzu cukrem pudrem z cynamonem albo podaję z bananem lub innymi owocami.
Justyna napisał
Czerstwy Chleb był maczany w jajku i smażony. A z dzieciństwa wspominam zapiekane ziemniaki z boczkiem z prodziża, do tego zsiadłe mleko. Jabłecznik z prodziża.
Zapiekany Chleb z serem i kiełbasą, i ogórkiem kiszonym z westfalki.
Podpłomyki i jabłka papierówki u babci.
Monika napisał
Wszystkie związane są z kuchnią babci:
* placki z tarcizny (tarte surowe ziemniaki) pieczone na blasze kuchennego pieca, do których zagryzało się masło
* kulasa – gęsta paćka z razowej pszennej mąki, okraszona roztopionym masłem,
* ziemniaki z kwaśnym mlekiem
i na koniec przysmak, który robiliśmy po grzybobraniu z dziadkiem czyli kapelusze gołąbek pieczone na blasze z dodatkiem soli.