Nie wiem czy znacie takie danie jak tradycyjna babka ziemniaczana z cebulą i boczkiem wędzonym lub słoniną. Tradycyjna babka ziemniaczana jest typowym daniem podlaskim, wpisanym na listę produktów tradycyjnych w dniu 2005-09-28 w kategorii gotowe dania i potrawy w woj. podlaskim. Wczoraj cały dzień byłam poza domem, wieczorem siedziałam w łóżku i czytałam jak to mam w zwyczaju. Tym razem o Podlasiu i Suwalszczyźnie . Trzeba przyznać, że babka ziemniaczana jest jedną z bardziej znanych elementów kuchni Podlasia są swego rodzaju kulinarną atrakcją i znajdziecie je w menu wielu lokalnych restauracji. Tyle razy oglądałam i czytałam o zagubach, kartaczach, co w każdym miejscu smakują inaczej. O babce ziemniaczanej z boczkiem lub słoniną, o kiszce, czuberekach, pierogach, kreplachach, cymesie i kwasie. Po prostu o kuchni podlaskiej z silnymi wpływami litewskimi, białoruskimi, ukraińskimi, żydowskimi i tatarskimi. Przewodnik U Pana Boga przy stole – Podlasie i Suwalszczyzna, którego autorem jest Michał Skoczek to rewelacyjna książka, od której oderwać się nie mogłam. A jakiś czas temu pokazywał Wam na facebooku, że mam świetną książkę Wielka Księga Tradycji Kulinarnych Puszczy Knyszyńskiej. Tania nie była, bo 250 złotych kosztowała. Ale także można ją też pobrać w formacie *pdf za darmo w Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku. Podrzucam link, bo pozycja mega ciekawa. Ja jednak wolę książki ale znałam ją jeszcze w wersji internetowej. I z niej pokazuję Wam przepis na tradycyjną babkę ziemniaczaną czyli dawny ogólnik lub kugel jak zwykło się ją nazywać. „W gwarze białostockiej i supraskiej potrawę nazywano ulnik, uważając za tożsamą z kugielem. Z czasem mąkę gryczaną zastąpiły ziemniaki zmieszane z mąką pszenną, drobno pokrojonym boczkiem wieprzowym, jajkami pieczone w jednym naczyniu. Od 1997 roku w ramach Spotkań n Naturą i Sztuką UROCZYSKO, organizowane są w Supraślu „Mistrzostwa Świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej”. Kiszki jeszcze nie robiłam na vloga ale wszystko przede mną. Powiedziałabym, że składem jest ona podobna do babki, tylko kształt ma pieczonej kiełbasy. Taka tradycyjna babka ziemniaczana z cebulą i boczkiem wędzonym lub słoniną podawana jest pokrojona w plastry i odsmażana na złoto, u mnie pokazana jeszcze ciepła, zaraz po pieczeniu.
TRADYCYJNA BABKA ZIEMNIACZANA
TRADYCYJNA BABKA ZIEMNIACZANA – składniki:
- 2 kg surowych ziemniaków (po obraniu będzie 1500-1600g)
- 600-700 g ziemniaków obranych i ugotowanych
- 4-5 jajek
- 1 czubata szklanka kaszy mannej
- 2 duże cebule
- 350-450 g wędzonego boczku
- 3 łyżki oleju (opcja gdy boczek się słabo wytapia)
- 2 łyżki masła i bułka tarta do wysypania formy
TRADYCYJNA BABKA ZIEMNIACZANA – przepis:
- Ziemniaki obieram i ścieram na drobnej tarce.
- Ziemniaki gotowane przepuszczam przez praskę.
- Obieram cebulę i kroję w kostkę.
- Boczek kroję w kostkę, wytapiam na patelni. Dodaję cebulę i smażę na złoto.
- Do miski wkładam tarte ziemniaki, dodaję gotowane, kaszę manną, jajka, boczek i cebulę. Doprawiam do smaku solą i pieprzem. Mieszam.
- Formę do pieczenia smaruję masłem i wsypuję bułkę tartą. Przekładam masę, wygładzam. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 90 minut mniej więcej. W każdym razie ma być złote i przypieczone.
Moja ulubiona to „W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole.”
Czytam ją wciąż na nowo.
to moje tereny
Dziękuję ❤️ więcej przepisów na kartacze i inne pyszności znajdziesz w mojej drugiej książce, a trzecia za rok 🙂
Juz sie bałam ze podpatrywano tez kajakarzy na spływie Brdą z Charzykowych do Bydgoszczy
Mamy. Jeździmy na Podlasie,teraz w sierpniu.
Uwielbiam takie pozycje , szczególnie stare.
Kiedy ludzie jedli co bylo
Dziękuję za link i Pani przepisy👏👍
Piękne wydanie 👍
Bardzo ciekawe.
Dziękuję za udostępnienie.
To prawda. Temat znam, można rzec, od „podszewki”. Niestety mój egzemplarz poszedł w świat i już do mnie nie wrócił. Jakby co to seria miała swoją kontynuację. Już nie gastronomiczną, ale przyrodniczą:
Ale skarb!!!