TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY
Są ciasta, które kojarzą się ze świętami. Dla mnie takim ciastem jest tradycyjny makowiec drożdżowy. W moim domu rodzinnym tradycyjny makowiec drożdżowy zawsze pojawiał się na stole w towarzystwie sernika, keksa oraz pierników. Sam jego zapach, bogactwo nadzienia, sprężystość i wspaniały zapach powoduje, że myślami przenoszę się do wspomnień z czasów swojego dzieciństwa. Do czasów Wigilii w domu babci, do zapachu barszczu czerwonego na zakwasie, domowego makaronu i pieczonych pasztecików. Do drzewka udekorowanego bombkami ręcznie malowanymi. Do czasu spędzonego z moim ciotecznym rodzeństwem i zabaw w gaszenie i zapalanie światła. Na te święta się czekało, były okazją do spotkania, do wyczekiwania Mikołaja, do rozmów i opowieści. Spędzaliśmy je w mieszkaniu w Warszawie na starej Ochocie, gdzie szeroki kamienny parapet pozwalał na siadanie i patrzenie na przejeżdżające samochody. To właśnie tradycyjny makowiec drożdżowy był ciastem, które babcia stawiała na stole, do tego wspomniany sernik krakowski albo typowy pieczony wiedeński. Pamiętam, że kupowałam z mamą w cukierni na Mokotowskiej sękacza i po niego zawsze stałyśmy w długiej kolejce. Co ciekawe, w domu mojego męża także tradycyjny makowiec drożdżowy był podstawą każdych świąt, ale pojawiały się także inne wypieki, które w moim domu nie były znane lub popularne. Ile rodzin tyle smaków, a jak widać tradycyjny makowiec drożdżowy zawsze taki sam! Jeśli zastanawiacie się co powinien mieć w swoim składzie tradycyjny makowiec drożdżowy to powinnam powiedzieć, że dobre składniki i dużo miłość w trakcie jego robienia. To oczywiście przenośnia, jednak dania przygotowywane przez tych, którzy nas kochają zawsze smakują wyjątkowo. Również tradycyjny makowiec drożdżowy w naszym domu pachniał pomarańczami, skórką otartą, aromatem cytrusów, bogactwem przypraw, masłem, jajkami i domem. Gdy dorosłam, przeniosłam się na swoje a babcia jeszcze żyła, czasami radziłam się jak przygotować lub upiec to czy inne danie. Wspaniałe są przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, są elementem tradycji i trwania rodziny. Mój tradycyjny makowiec drożdżowy składa się ze wspaniałego ciasta przygotowanego z mąki, jajek, drożdży, cukru i mleka. Także z masy makowej z niebieskiego maku mielonego w maszynce, z miodu lub cukru, bakalii i jajek. Do tego cukier waniliowy lub ekstrakt. A Ty, jakie ciasto uważasz za najbardziej tradycyjne w Twoim domu rodzinnym? U nas zdecydowanie jest to tradycyjny makowiec drożdżowy!
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY – składniki:
- Ciasto
• 500 g mąki pszennej
• 150 g cukru
• 2 żółtka jajek
• 250 ml mleka
• 50 g margaryny lub masła
• 40 g drożdży
• Cukier ze skórką pomarańczową albo waniliowy - Masa makowa
• 300 g maku
• 100 g cukru
• 2 łyżki masła
• 2 białka jajek
• 3 łyżki miodu
• garść lub dwie rodzynek
• garść orzechów włoskich
• Ekstrakt pomarańczowy lub cukier waniliowy - Lukier do makowca:
- 1 szklanka cukru pudru
- i do wyboru:
- 2-3 łyżki gęstej śmietany wtedy otrzymasz lukier śmietankowy
- 1-2 łyżki soku z cytryny wtedy otrzymasz lukier cytrynowy
- 2 łyżki białka kurzego surowego wtedy otrzymasz lukier z białkiem
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY – przepis:
- Mak płuczę pod bieżącą wodą, zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano odcedzany mak, mielę trzykrotnie, dodaję miód, cukier waniliowy, rodzynki, zapach i ubitą pianę z jajek.
- Do połowy ciepłego mleka skruszam drożdże, rozdrabiam z łyżką mąki, czubatą łyżką cukru i pozostawiam do wyrośnięcia na 15 minut.
- Żółtka ucieram z cukrem, dodaję mąkę, cukier waniliowy rozczyn, sól, resztę mleka, wyrabiam dokładnie. Dodaję roztopione letnie masło, odstawiam do wyrośnięcia na 60 minut.
- Ciasto dzielę na dwie części lub zostawiam jedną, jeśli mam większą formę do pieczenia makowców. Na środku układam masę makową i zwijam ciasto z obu stron do środka, tak, żeby powstał wałek z dwoma zawijasami z makiem. To sposób zwijania tradycyjnego makowca znany w domu mojej babci. Oba boki dokładnie zalepiam.
- Makowca przekładam w natłuszczone formy, odstawiam do ponownego wyrośnięcia na 35 minut. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piekę około 40 minut.
- Cukier puder przesiewam przez sito do miski. Do cukru dodaję białko jajka kurzego, śmietanę lub sok z cytryny. Miksuję mikserem na gładką masę. Dobieram ilość płynu tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję. Nakładam lukier na ciasto.
- Polany lukrem tradycyjny makowiec posypuję skórką kandyzowaną rodzynkami i płatkami migdałów.
- Tradycyjny makowiec drożdżowy to jedno z najsmaczniejszych ciast mojego dzieciństwa. Łączy się nierozerwalnie ze świętami i ważnymi uroczystościami domowymi. Bez niego nie ma urodzin, imienin czy rocznic. Tradycyjny makowiec drożdżowy jest elementem naszej domowej kulinarnej tradycji.
Agnieszka Janura napisał
Makowieccccc
Agnieszka Lech napisał
Sernik. ..
Anna Dżumak napisał
Babka gotowana! Może to mało oczywisty wybór na Święta, ale to ciasto pojawiało się przy okazji różnych uroczystości, imienin czy urodzin. Mama gotowała babkę w specjalnej zamykanej formie w dużym garnku. Efektem było mięciutkie, puszyste, żółciutkie ciasto, polane czekoladą, które leciutko szczypało w język przy każdym kęsie
Małgorzata napisał
MAKOWIEC ten drożdżowy, ten zawijany, ten bogato w bakalie nadziany i lukrem słodkim oblany. Każdy kawałek jest potem jedzenia rytuałem i serce zawsze rośnie, gdy to ciasto jak na drożdżach wysokie urośnie :), bo od serca robione i ze smakiem przez rodzinę jedzone :) Dodatkowo aromat ciasta zawsze unosi się po całym domu i każdy tylko czekana ten cudowny kęs :)
Asia Fp napisał
Od zawsze w naszym domu na Święta piecze się tradycyjny zawijany drożdżowy makowiec okolo 6 sztuk (z polowy robimy makówki) i piernikstaropolski
Magda Niemyjska napisał
Sernik makowiec tort orzechowy
Małgorzata Piotrowicz napisał
MAKOWIEC ten drożdżowy, ten zawijany, ten bogato w bakalie nadziany i
lukrem słodkim oblany. Każdy kawałek jest potem jedzenia rytuałem i
serce zawsze rośnie, gdy to ciasto jak na drożdżach wysokie urośnie :),
bo od serca robione i ze smakiem przez rodzinę jedzone :) Dodatkowo aromat
ciasta zawsze unosi się po całym domu i każdy tylko czekana ten cudowny
kęs :)
Aleksandra Smugala napisał
U nas sernik i marchewkowiec. Makowca nie umiem robić i chyba za czasochłonne to
Maja Bzowy napisał
MAKOWIEC DROŻDŻOWY ☺
Lucyna Ślatała napisał
Sernik strucla makowa i jakiś przekładaniec