TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY
Są ciasta, które kojarzą się ze świętami. Dla mnie takim ciastem jest tradycyjny makowiec drożdżowy. W moim domu rodzinnym tradycyjny makowiec drożdżowy zawsze pojawiał się na stole w towarzystwie sernika, keksa oraz pierników. Sam jego zapach, bogactwo nadzienia, sprężystość i wspaniały zapach powoduje, że myślami przenoszę się do wspomnień z czasów swojego dzieciństwa. Do czasów Wigilii w domu babci, do zapachu barszczu czerwonego na zakwasie, domowego makaronu i pieczonych pasztecików. Do drzewka udekorowanego bombkami ręcznie malowanymi. Do czasu spędzonego z moim ciotecznym rodzeństwem i zabaw w gaszenie i zapalanie światła. Na te święta się czekało, były okazją do spotkania, do wyczekiwania Mikołaja, do rozmów i opowieści. Spędzaliśmy je w mieszkaniu w Warszawie na starej Ochocie, gdzie szeroki kamienny parapet pozwalał na siadanie i patrzenie na przejeżdżające samochody. To właśnie tradycyjny makowiec drożdżowy był ciastem, które babcia stawiała na stole, do tego wspomniany sernik krakowski albo typowy pieczony wiedeński. Pamiętam, że kupowałam z mamą w cukierni na Mokotowskiej sękacza i po niego zawsze stałyśmy w długiej kolejce. Co ciekawe, w domu mojego męża także tradycyjny makowiec drożdżowy był podstawą każdych świąt, ale pojawiały się także inne wypieki, które w moim domu nie były znane lub popularne. Ile rodzin tyle smaków, a jak widać tradycyjny makowiec drożdżowy zawsze taki sam! Jeśli zastanawiacie się co powinien mieć w swoim składzie tradycyjny makowiec drożdżowy to powinnam powiedzieć, że dobre składniki i dużo miłość w trakcie jego robienia. To oczywiście przenośnia, jednak dania przygotowywane przez tych, którzy nas kochają zawsze smakują wyjątkowo. Również tradycyjny makowiec drożdżowy w naszym domu pachniał pomarańczami, skórką otartą, aromatem cytrusów, bogactwem przypraw, masłem, jajkami i domem. Gdy dorosłam, przeniosłam się na swoje a babcia jeszcze żyła, czasami radziłam się jak przygotować lub upiec to czy inne danie. Wspaniałe są przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, są elementem tradycji i trwania rodziny. Mój tradycyjny makowiec drożdżowy składa się ze wspaniałego ciasta przygotowanego z mąki, jajek, drożdży, cukru i mleka. Także z masy makowej z niebieskiego maku mielonego w maszynce, z miodu lub cukru, bakalii i jajek. Do tego cukier waniliowy lub ekstrakt. A Ty, jakie ciasto uważasz za najbardziej tradycyjne w Twoim domu rodzinnym? U nas zdecydowanie jest to tradycyjny makowiec drożdżowy!
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY – składniki:
- Ciasto
• 500 g mąki pszennej
• 150 g cukru
• 2 żółtka jajek
• 250 ml mleka
• 50 g margaryny lub masła
• 40 g drożdży
• Cukier ze skórką pomarańczową albo waniliowy - Masa makowa
• 300 g maku
• 100 g cukru
• 2 łyżki masła
• 2 białka jajek
• 3 łyżki miodu
• garść lub dwie rodzynek
• garść orzechów włoskich
• Ekstrakt pomarańczowy lub cukier waniliowy - Lukier do makowca:
- 1 szklanka cukru pudru
- i do wyboru:
- 2-3 łyżki gęstej śmietany wtedy otrzymasz lukier śmietankowy
- 1-2 łyżki soku z cytryny wtedy otrzymasz lukier cytrynowy
- 2 łyżki białka kurzego surowego wtedy otrzymasz lukier z białkiem
TRADYCYJNY MAKOWIEC DROŻDŻOWY – przepis:
- Mak płuczę pod bieżącą wodą, zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano odcedzany mak, mielę trzykrotnie, dodaję miód, cukier waniliowy, rodzynki, zapach i ubitą pianę z jajek.
- Do połowy ciepłego mleka skruszam drożdże, rozdrabiam z łyżką mąki, czubatą łyżką cukru i pozostawiam do wyrośnięcia na 15 minut.
- Żółtka ucieram z cukrem, dodaję mąkę, cukier waniliowy rozczyn, sól, resztę mleka, wyrabiam dokładnie. Dodaję roztopione letnie masło, odstawiam do wyrośnięcia na 60 minut.
- Ciasto dzielę na dwie części lub zostawiam jedną, jeśli mam większą formę do pieczenia makowców. Na środku układam masę makową i zwijam ciasto z obu stron do środka, tak, żeby powstał wałek z dwoma zawijasami z makiem. To sposób zwijania tradycyjnego makowca znany w domu mojej babci. Oba boki dokładnie zalepiam.
- Makowca przekładam w natłuszczone formy, odstawiam do ponownego wyrośnięcia na 35 minut. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piekę około 40 minut.
- Cukier puder przesiewam przez sito do miski. Do cukru dodaję białko jajka kurzego, śmietanę lub sok z cytryny. Miksuję mikserem na gładką masę. Dobieram ilość płynu tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję. Nakładam lukier na ciasto.
- Polany lukrem tradycyjny makowiec posypuję skórką kandyzowaną rodzynkami i płatkami migdałów.
- Tradycyjny makowiec drożdżowy to jedno z najsmaczniejszych ciast mojego dzieciństwa. Łączy się nierozerwalnie ze świętami i ważnymi uroczystościami domowymi. Bez niego nie ma urodzin, imienin czy rocznic. Tradycyjny makowiec drożdżowy jest elementem naszej domowej kulinarnej tradycji.
Michalina Miśka napisał
Makowiec, sernik i piernik musi być :)
Alicja Filas napisał
U mnie jest czeski. Czyli 3 warstwy ciasta kruchego z miodem, masa budyniową (jedna zwykła waniliowa a druga z dodatkiem kawy rozpuszczalnej). Na wierzch rozpuszczoną gorzka czekolada i wiórki kokosowe
Anna Adamus napisał
Piernik , pierniczki , sernik ,makowiec ,drożdżowe i później dołaczyła karpatka ..tasiemiec i góralski przekładaniec a teraz to już różne inne cudaki :)
Alicja Piróg napisał
Makowiec
Sylwia Chaniewska napisał
Mazurek z kajmakiem, sernik orzechowy polewa czekoladowa, makowiec
Katarzyna Demczyk-Wicher napisał
Makowiec
Sylwia Weg napisał
Serniko-makowiec i piernik
Szczypta Orientu napisał
makowiec, sernik i piernik :)
Magdalena Rudnicka napisał
Keks przede wszystkim, makowiec, sernik i piernik :)
Anna Brandys napisał
Makowiec z samego niemal maku bardzo wilgotny i z czekolada i orzechami na wierzchu